Recenze: Ringova deska Give More Love zní jako příjemný večírek s přáteli

Antonín Kocábek
19. 9. 2017 7:00
Jen těžko si lze představit otřepanější frázi v názvu alba i lepší příklad interpreta, od kterého už nikdo nic nečeká, protože má zkrátka "splněno". Novinka Give More Love, pod níž je podepsaný bývalý člen The Beatles Ringo Starr, však svůj optimismus a chuť do života ani v nejmenším nemusí předstírat.
Video: Ringo Starr / YouTube

Ringo Starr, bubeník kapely The Beatles, v červenci oslavil 77. narozeniny.

To obvykle nebývá věk, kdy by se muzikanti museli extra snažit. Pokud se ho dožili, většinou si už jen užívají tantiém a bohorovně rozdávají rozhovory, v nichž vzpomínají na časy slávy. A když si náhodou pro radost nahrají něco nového, starší k tomu přistupují s taktem a tolerancí a mladší to přezíravě ignorují.

Ringo však své věrné těší prakticky neustálým koncertováním a ani z jeho pravidelné vydavatelské aktivity, kterou pojímá vždy jako setkání s kolegy, není cítit, že by ho do ní někdo musel nutit.

Album je zároveň dobrou připomínkou, jak v dnešní době začíná být stále cennější, když někdo vytváří hudbu se zaujetím a nadšením, a z výsledku tak nevyzařuje jen chladná profesionalita, nebo dokonce promyšlený kalkul.

Country vs. rock'n'roll

Zdůrazňovat Ringovu konzervativnost je asi zbytečné. Ostatně ne nadarmo se nechal slyšet, že patří k těm, kteří souhlasili s Brexitem. Pikantní je na tom fakt, že sám žije v USA.

Na aktuální nahrávce Give More Love se nicméně prolínají dvě tradiční polohy: až cashovsky countryová, která vznikla spolu s Davem Stewartem z Eurythmics (v plánu prý bylo celé album, ze kterého však sešlo), a rocková, ovlivněná klasickým rhythm and blues, s níž Ringovi vypomáhal především jeho spoluhráč Joe Walsh, známý i z kapely Eagles.

Obě strany mince se ovšem přirozeně doplňují, nechybí jim dostatek energie a samozřejmostí je nejen skvělý zvuk, ale i pečlivá studiová práce.

Dobře je to slyšet v King of the Kingdom, kde se tlumené kytary najednou překvapivě zlomí ve vzorové reggae, nebo v bonusové Back Off Boogaloo s garážově syrovým úvodem.

Když v úvodu alba zazní obligátní muzikantský slogan "Zase jsme na cestě", lze se u toho lehce pousmát, ale také pochopit, proč Ringo Starr vypadá pořád tak spokojeně.

Ringo Starr - Give More Love

Vydal Universal Music, 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 60 %

Jak sice deska dobře dokumentuje, tím skvělým bubeníkem, kterým vždycky chtěl být, se už asi nestane, s přístupem věčného optimisty ale pokračuje ve své show a v ověřených kulisách. (Že některé skladby - třeba Shake It Up - až nebezpečně připomínají něco, co jsme slyšeli už tisíckrát, může vadit jen tomu, kdo si to vyloženě přeje.)

Ringo Starr si zkrátka radostně nahrál pár příjemných písniček. Na návštěvu při tom dorazili Peter Frampton, Jeff Lynne z ELO a dokonce i Paul McCartney. Slyšitelně si to spolu užili a je jen na posluchači, zda si to chce užít s nimi. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy