Klavírní virtuos Ivan Klánský dostal od ministra kultury Cenu Antonína Dvořáka

ČTK ČTK
18. 9. 2017 8:00
Odborník na skladby Chopina, Bacha, Beethovena, Smetany, Dvořáka či Janáčka - klavírista Ivan Klánský - dnes od ministra kultury Daniela Hermana dostává Cenu Antonína Dvořáka. Večer vystoupí v pražském Rudolfinu na festivalu Dvořákova Praha. Klánský je vyhledávaným komorním hráčem, vyučuje také na pražské HAMU. Od roku 1991 je profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu.
Ivan Klánský. | Video: YouTube / Editio ONTA

Klavírní virtuos Ivan Klánský dnes z rukou ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a mecenáše Karla Komárka převezme letošní Cenu Antonína Dvořáka.

Mezinárodně respektovaný interpret Chopina, Bacha, Beethovena, Smetany, Dvořáka či Janáčka pak večer vystoupí v pražském Rudolfinu na festivalu Dvořákova Praha. Pro svůj koncert zvolil díla dvou svých nejoblíbenějších autorů Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina.

Cenu získal i dirigent Jiří Bělohlávek

Laureáty vybírá rada v rámci festivalu Dvořákova Praha. V předchozích ročnících cenu dostali Yo-Yo Ma, Jiří Bělohlávek, Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková, Jiří Kylián a Richard Novák.

Tradiční křišťálové violoncello z dílny sklárny Moser každoročně putuje k osobnostem, které se významně zasloužily o popularizaci vážné hudby v Česku i v zahraničí.

Klánský vystudoval pražskou konzervatoř u Valentiny Kameníkové a HAMU u Františka Raucha. Už jako mladý hudebník vítězil v mezinárodních soutěžích.

Je vyhledávaným komorním hráčem, vyučuje také na HAMU. Od roku 1991 je profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy