Recenze: The National míchají politiku s láskou. Jsou plní úzkosti, ale neúspěchu se bát nemusí

Alena Bílková
16. 9. 2017 7:00
Svou sedmou desku Sleep Well Beast vydává americká skupina The National v době, která není politicky zlomová. Od amerických prezidentských voleb uběhl téměř rok, což je dost na reflexi následků. Politika je nicméně pro The National stále téma. Hudebně se tihle brooklynští melancholici - tedy až na lehké experimenty se zvukem - příliš neposunuli, vůbec to ale nevadí. Zadumaná, introvertní atmosféra jejich písní je totiž stále přitažlivá.
Video: YouTube / The National

The National jsou pro Ameriku totéž, co pro Evropu Radiohead, tvrdí i dnes, po dvaceti letech kapely na scéně, zahraniční média.

Skupina kolem zpěváka Matta Berningera, muže s uhrančivě klidným hlubokým hlasem, se nikdy netajila svými politickými postoji, dokonce aktivně podporovala kampaň Baracka Obamy i Hillary Clintonovou.

Ne snad, že by písně The National prorostly agitkou - politika je dle Berningera tak přirozenou součástí lidských životů a každodenního jednání, že ji nelze oddělit od vztahů s nejbližšími.

Tak například jednoduchá a přímočará Walk It Back z aktuálního alba Sleep Well Beast pojednává o stavu rezignace, který Matt Berninger zažil po zvolení Donalda Trumpa. Což ještě neznamená, že v písni nelze najít osobní postromantickou linku.

Otevřeně o stavu nezdravé ospalosti a deprese, do kterého se Amerika (a s ní celá planeta) dle skupiny dostala, vypovídá vzteklá Turtleneck. Není novinkou, že se americký sen proměnil ve zlý sen a pohled do budoucnosti se stal střetem s pohledem bestie.

Nebyli by to ale The National, aby ve své osobní nejistotě neházeli kus viny za současný stav i na sebe.

Spojené státy rozložily stesky dobře zajištěného bílého muže, a přesně tento druh sebedestruktivní melancholie posluchačům už roky nabízejí i samotní The National. A uvědomují si to.

O svých problémech někdy jen fantazírují, například v písni Guilty Party, již Berninger textoval společně se ženou. Je to píseň o rozchodu, ke kterému nikdy nedošlo. Nerozešel se ani se manželkou, ani s kapelou. Představy ale často ústí v ty nejhorší konce a přetvořit je v rockový song je podle Berningera uspokojující terapie.

Ve skutečnosti však všech pět členů The National žije aktuálně poměrně vyrovnané a šťastné životy, naplněné dětmi a budováním života mimo domácí Brooklyn, kde byli jako kapela dříve zvyklí společně tvořit.

Garážová nerozvážnost versus orchestrální ozvěny

Často diskutovaným a oceňovaným textařským umem Matt Berninger zastřešuje již hotovou muziku. Hudba na tomto albu ale nabízí jen málo překvapení - netradiční kytarová sóla (riff ze začátku singlu Day I Die zní jako od U2) nebo experimenty s elektronikou.

Přesto se kapele opět podařilo vytvořit muzikantsky pestrou a citlivě namíchanou paletu garážové nerozvážnosti a orchestrálních ozvěn; ve své umírněné velkoleposti, uhrančivosti a úctě k hudebním tradicím připomínají The National tuzemské Priessnitz.

The National - Sleep Well Beast

Vydalo 4AD, 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 85%

Mnohokrát ocenění The National se opakovaně nechali slyšet, že jim svět showbyznysu nesedí a raději mu přihlížejí zpovzdálí.

Na Sleep Well Beast potvrdili, že se nesnaží násilně dostat k ještě širšímu publiku. I přes všechnu nespokojenost vloženou do jejich aktuálního alba je zřejmé, že tam, kde jsou, je jim konečně dobře.

A až jim zase spadne do klína nějaká cena, nějaký ten ceremoniál budou muset holt přetrpět.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy