Utekl gestapu i estébákům. Zachránilo ho Německo, které předtím bombardoval

Miloš Doležal Miloš Doležal
6. 2. 2021 14:45
V podcastu Na cestě s Milošem Doležalem na svůj jedinečný životní příběh vzpomíná válečný letec a radiotelegrafista RAF Otakar Černý. Muž s pověstí nenapravitelného útěkáře.

Jeho letadlo bylo jedné červencové noci roku 1941 sestřeleno nad Nizozemskem. Posádka musela letoun opustit na padácích. Zadní střelec Jiří Mareš bohužel nepřežil. Jednadvacetiletý Otakar Černý se ale po seskoku ve tmě rychle zorientoval a několik dní se mu dařilo unikat německým patrolám.

Pak ale udělal banální chybu, když na hrázi potkal dva německé vojáky: "Zdravím je Heil Hitler a jdu dál. Vrátili se a zatkli mě. Řekli mi pak, čím jsem byl nápadný - neměl jsem bicykl a v Nizozemsku přece každý jezdí na kole. Člověk se celý život učí."

Podcast věnovaný osudům Otakara Černého si můžete poslechnout zde:

Někdo prožije život jako jasnou a rovnou čáru. Někdo má za sebou linku pořádně klikatou. Jako Otakar Černý (1919-2009), válečný letec RAF a vězeň nacistických i komunistických lágrů. S rolí pasivního zajatce se ale nikdy nesmířil. Pod nosem dokázal utéct nacistickým dozorcům i komunistickým bachařům - důmyslnými krtčími tunely i dírou ve střeše. Pomáhal povstalcům ve varšavském ghettu a účastnil se legendárního Velkého útěku ze Saganu.

Okupace 1939 zastihla Černého v Praze na letišti ve Kbelích a jeho první velký útěk směřoval z obsazené vlasti přes Polsko do Francie a následně Velké Británie. Stal se radiotelegrafistou 311. československé bombardovací perutě a létal nad třetí říši: cílem byly Berlín, Hannover, Hamburk, Brémy. Z 15 náletů na důkladně střežený německý "Mordor" se jeho posádka vždy vrátila - jednou dokonce sedali na anglické pobřeží bez vrtule a podvozku. A pak přišel ten 16., osudový.

Následovalo vláčení po německých zajateckých táborech. Na oko spořádaný a málomluvný zajatec "Oťas" Černý, který si pro zábavu konstruoval modely ze špejlí, se s pobytem za ostnatým drátem nikdy nesmířil. Dvakrát se s parťákem Josefem Bryksem pokusili utéct, dvakrát byli dopadeni.

Druhý pokus vypadal nadějně - Černý se jako krtek prosoukal tunelem vyhloubeným ze záchodu za dráty, Bryks byl vyvezen v lejtě s močůvkou. Několik měsíců se pak skrývali ve Varšavě, pracovali jako kominíci a ilegálně pomáhali podzemnímu hnutí zásobovat obyvatele židovského ghetta jídlem a zbraněmi. Byli však prozrazeni a oba skončili v nechvalně proslulém vězení Pawiak.

Následně je převezli do zajateckého tábora v Saganu a ani tam nepatřil Otakar Černý mezi zápecníky. Společně s dalšími Čechy Valentou, Dvořákem a Tondrem se aktivně účastnil příprav "Velkého útěku" internovaných spojeneckých letců - pomáhal hloubit tunel, vyrábět civilní klobouky, s německou ostrahou šmelil potřebné knoflíky.

Tunelem mělo v noci z 24. na 25. března 1944 uprchnout 200 spojeneckých letců. Pokus však skončil předčasně a německým zvěrstvem - ze 76 uprchlých leteckých důstojníků bylo na přímý rozkaz Hitlera 50 zavražděno gestapem. Černý mezi nimi nebyl, ale jako protektorátního příslušníka jej eskortovali do Prahy k výslechům na gestapo do pověstného hradčanského "Domečku".

Podruhé se v něm ocitl brzy po únoru 1948. Žil tehdy v Praze se svojí anglickou manželkou a pracoval v leteckém výzkumném ústavu. Krátce před tím, než byl zatčen StB a v jednom z prvních monstrprocesů se "zápaďáky" odsouzen ke třem letům vězení, se mu zrovna narodil syn Richard.

I z komunistického "ráje" se Černému nakonec podařilo utéct, během výkonu trestu v Dolním Jiřetíně. Z vlasti, za kterou nasazoval krk, zamířil do Německa, jež za války bombardoval. Jeden z mnohých paradoxů jeho životaběhu. Nakonec se usadil s rodinou v Anglii, ze které už prchat nikdy nemusel.

Otakar Černý dožíval svoje poslední léta v Cambridgi ve vzpomínkách na své válečné kamarády a na rodné moravsko-české končiny.

Vítejte u dokumentárního podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. Poslechnout si jej můžete na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 7 hodinami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
Další zprávy