Pravděpodobně zabit, napsali. On ale přežil. Pád do moře, německé zajetí i komunismus

Miloš Doležal Miloš Doležal
26. 7. 2020 14:00
V podcastu Miloše Doležala na svůj jedinečný životní příběh vzpomíná stíhací pilot RAF, brigádní generál Zdeněk Škarvada.

Před osmdesáti lety naši stíhači v řadách RAF bojovali s přesilou nacistické Luftwaffe o osud Evropy. Příslušníkem 310. československé stíhací perutě, která vznikla v červenci 1940, se stal také Zdeněk Škarvada. V té době mu bylo dvaadvacet let.

Podcast věnovaný vzpomínkám Zdeňka Škarvady si můžete poslechnout zde:

Jedním z určujících momentů "cesty do oblak" se v případě Zdeňka Škarvady (1917-2013) staly dřevěné modely letadel. Uviděl je jednou o prázdninách a byl jimi tak fascinován, že je sám začal sestavovat.

Rozhodující byly šikovné ruce, nikoli kvalitní stavební díly. Kluk z Olešnice na Vysočině byl od té chvíle nadobro uštknut aviatikou. Absolvoval Vojenské letecké učiliště v Prostějově a poté byl přidělen ke 4. leteckému pluku. Nejdříve do Hradce Králové, později do Pardubic, kde se z něj stal stíhací pilot.

Po okupaci uprchl do Polska. Následovala dobrodružná anabáze, která vyvrcholila zajetím Rudou armádou a internací, odkud byl "vyreklamován" na pouť ve směru Oděsa-Istanbul-Bombaj. Parníkem se nakonec dostal do vytoužené Velké Británie, kde byl 11. listopadu 1940 přijat do řad Královského letectva.

"Škarvadík", jak mu říkal velitel Alexander Hess, konečně mohl zasáhnout do vzdušných bojů o Evropu. Jenže přišel osudný 4. únor 1942. Škarvada tehdy "zaskočil" při pohotovostní službě na letišti za kamaráda Leopolda Šroma, který odlétal na dovolenku. Co čert nechtěl, letka zrovna obdržela rozkaz k operačnímu letu. Škarvada musel startovat a let se změnil v drama. Nad mořem jeho Spitfiru náhle vysadil motor.

Po neúspěšném pátrání druhů, kteří ho hledali na moři, zastupující velitel perutě večer připsal ke Škarvadovu jménu: "Nezvěstný, pravděpodobně zabit."

Nebyla to pravda - polomrtvého trosečníka ve žluté záchranné vestě zahlédla ve vlnách hlídka na německé válečné lodi, která jej vytáhla a zachránila. Po zbytek války tak na letce čekalo plahočení po německých zajateckých táborech. A válečný čas pro něj skončil vyčerpávajícím, skoro tisícikilometrovým pochodem smrti ze severního Polska až ke Schwerinu, kde byl v jedné venkovské stodole 2. května 1945 osvobozen s dalšími spojeneckými letci americkou armádou.

Po válce působil Zdeněk Škarvada v československé armádě coby letecký instruktor a velitel školní letky i 8. leteckého pluku. Jenže v roce 1950 byl "za zásluhy o vlast a národ" - podobně jako celá řada dalších zápaďáků - propuštěn z armády, degradován a vystěhován z bytu. Nakonec zakotvil v Ostravě jako průzkumník hlubinných slojí.

Po roce 1989 se dožil plné rehabilitace a státních poct. A jako dobrý rodák generál Škarvada v Olešnici založil malou nadační cenu - nejlepší žák místní základní školy dostával vždy na konci školního roku z jeho rukou čestné ocenění. Neopomenul při té příležitosti vždy dát k dobrému svoji nejhlubší zkušenost: "Keep floating… vydržet, nevzdávat se."

Vítejte u dokumentárního podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. Poslechnout si jej můžete na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasts Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 1 hodinou

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy