Podcast Miloše Doležala: Velbloudice, která přinesla mír Miloši Formanovi

Miloš Doležal Miloš Doležal
14. 6. 2020 9:00
"To exotické zvíře, které se mi v květnu 1945 objevilo pod oknem jako zázračný symbol míru, jako má dvouhrbá holubice, dokonale překrylo mé vnímání historie," píše ve svých pamětech režisér Miloš Forman. Dává tak vzpomenout na unikátní akci, která se na našem území odehrála přesně před 75 roky.
Ikonický snímek akce - velbloudice kráčí hrdě a vznešeně po dlažbě Golčova Jeníkova, jemně našlapuje na kočičí hlavy v doprovodu skautů.
Ikonický snímek akce - velbloudice kráčí hrdě a vznešeně po dlažbě Golčova Jeníkova, jemně našlapuje na kočičí hlavy v doprovodu skautů. | Foto: Archiv Městského muzea Čáslav
Pamětnice Marta Štaflová - skautka z Havlíčkova Brodu. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Pamětník Vladimír Kolomý - skaut z Úval, který se v červnu 1945 účastnil velbloudí pouti do pražské zoo. | Foto: Archiv Vladimíra Kolomného
Pamětník Jiří Navrátil - skaut a vězeň komunistických kriminálů. | Foto: Archiv Skautského institutu
Pamětník Jaroslav Med, skaut a později literární historik. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Skautský snímek režiséra Miloše Formana. | Foto: Archiv Skautského institutu
Zmínka o záchranné akci v dobovém tisku - regionálních kutnohorských novinách. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Dokument potvrzující předávku exotického zvířete mezi jednotlivými štafetami skautů. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Momentka z okamžiku, kdy si velbloudici Pepitu předávají skautské štafety v Havlíčkově Brodě. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Snímek ze slavnostního předání velbloudice pražské zoo. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Snímek ze slavnostního předání velbloudice pražské zoo. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Snímek ze slavnostního předání velbloudice pražské zoo. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Obálka knihy Pepito (ne)plivej, která popisuje záchranu exotického zvířete vysočinskými skauty. | Foto: Jakub Grec
Obrázek malíře a sochaře Jakuba Grece z knihy Pepito (ne)plivej, která popisuje záchranu exotického zvířete vysočinskými skauty. | Foto: Jakub Grec

Píše se červen 1945. Válka skončila, Evropa a Československo začínají novou etapu svých dějin. Silnicí, lemovanou jabloněmi a vraky vojenských vozidel, kráčí i poklusává podivná karavana. Skupinka skautů s velbloudem dvouhrbým, který frká a plive. Přesněji - skauti vedou velbloudici, které říkají Pepita.

Našli ji v posázavských lesích, kam se podle všeho zatoulala z některého z rozprášených německých cirkusů. A jak velí jedno ze skautských přikázání, zuboženému exotickému zvířeti se rozhodli pomoci. Třebaže to dnes na první pohled může vypadat banálně, podnik, k němuž se v čerstvě poválečných časech odhodlali, je unikátní a pamětihodný.

Podcast Na cestě si můžete poslechnout zde:

Záchrana velbloudice probíhala štafetovitě a trvala týden. Pepita během něj putovala přes osvobozené Čechy na trase Havlíčkův Brod - Golčův Jeníkov - Čáslav - Kutná Hora - Kolín - Český Brod - Úvaly až do pražské zoo. Jako malí skauti se záchrany zvířete účastnili pozdější výrazné osobnosti - literární historik Jaroslav Med, odpůrce komunistického režimu Roman Bubák, nebo již zmiňovaný filmový režisér Miloš Forman.

Z oné skautsko-velbloudí karavany existuje mnoho dokumentárních snímků, nejvýraznější je datován 11. červnem 1945. Fotograf z Golčova Jeníkova zachytil celou skupinu na silnici před kostelem. Velbloudice po dlažbě kráčí hrdě a vznešeně, jemně našlapuje na kočičí hlavy. Kolem ní jako tělesná stráž čtyři skauti. Všichni mají pevné boty, uniformy, manšestrové kraťasy a vojenské tašky. Vepředu ji za uzdu vede ten nejstarší, vysoký a hubený, na hlavě má posazenou lodičku, na očích kulaté brýle a směje se od ucha k uchu. Tři ostatní, výrazně mladší, Pepitu obklopují ze všech stran. Nezastavují ani nepózují, mají před sebou ještě dlouhou cestu.

V podcastu na událost vzpomínají Marta Štaflová, skautka z Havlíčkova Brodu; skaut a vězeň komunistických kriminálů Jiří Navrátil; účastník vyprovázení velbloudice z Havlíčkova Brodu, skaut a literární historik Jaroslav Med; Vladimír Kolomý - skaut z Úval, který se v červnu 1945 účastnil velbloudí pouti do pražské zoo. A také archivář zahrady Zbyněk Šíša.

Jak dvouhrbá velbloudice Pepita-Pepča-Junačka skončila? Dokumenty prozrazují, že již po dvou měsících, 10. srpna 1945, byla vyměněna do cirkusu Henry za mladou hyenu skvrnitou, která se jmenovala Bobík.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, SpreakerSpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skupina Miton investuje 15 milionů do digitálního antikvariátu Knihobot.cz

Do českého digitálního antikvariátu Knihobot.cz, který funguje dva roky, vstupuje investiční skupina Miton. Za 15 milionů korun získá ve firmě třicetiprocentní podíl. "Všichni si rádi kupujeme knížky, ale ne všechny potřebujeme nastálo v knihovně. Některé ani nedočteme, jiné potřebujeme jen na krátkou chvíli. Málo z nás pak takové knihy vrací do oběhu," popisuje zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš. "Pak to připomíná začarovaný kruh, kdy by si čtenář rád pravidelně kupoval knihy z druhé ruky, ale často nemá kde," líčí, co se Knihobot snaží změnit.

Společnost už pomohla najít nového majitele více než 113 tisíci knihám, v přístím roce si dal za cíl vyplatit majitelům použitých knih 100 milionů korun. Knihy lze donášet na pobočky Knihobota nebo Zásilkovny, případně si po celém Česku objednat kurýra. Knihobot nyní dokáže přijmout do prodeje tisícovku knih denně, do konce roku by to mohl být trojnásobek. Peníze z prodeje vyplácí majitelům na základě skutečné prodejní ceny hned poté, co titul najde nového majitele. Výhledově chce Knihobot expandovat do Evropy. "Začneme nejspíš ještě letos na Slovensku," doplňuje zakladatel.

Skupin Miton vznikla roku 2000, jejím portfoliem prošly portály Stahuj, Heureka.cz, Dáme jídlo nebo Slevomat. V současnosti do skupiny patří on-line supermarket Rohlík.cz, obchod s nábytkem Bonami, e-shop s módou Glami nebo prodejce lístků GoOut. "Tým Knihobotu na koleně vybudoval fungující firmu. Když jsme viděli, co všechno dokázali sami postavit, museli jsme smeknout. Naše peníze a know-how z e-commerce mohou pomoci k dalšímu růstu," komentuje dohodu partner Mitonu Michal Jirák.

před 21 minutami

Z mysu Canaveral odstartovali k vesmírné stanici čtyři astronauti v lodi firmy SpaceX

Z floridského Mysu Canaveral v pátek po denním odkladu vynuceném nepřízní počasí odstartovala loď Crew Dragon Endeavour se čtyřmi novými obyvateli Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) včetně Thomas Pesqueta, astronauta Evropské kosmické agentury (ESA). Loď s lidskou posádkou poprvé nese na oběžnou dráhu již jednou použitý stupeň nosné rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Samotná loď má za sebou již také jednu cestu k ISS, loni v květnu tam vynesla testovací dvoučlennou posádku.

Cesta k ISS bude trvat necelých 24 hodin. Posádka má podle plánu dorazit ke stanici v sobotu v 11:10 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Česko o víkendu zasáhnou noční mrazy, teploty klesnou až k minus čtyřem

V celém Česku se mohou od noci na sobotu do úterního rána objevit mrazy. Vyplývá to z výstrahy, kterou v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V noci podle předpovědi ústavu teploty klesnou až na minus čtyři stupně Celsia. Meteorologové varují, že mráz tak může poškodit zeleninu, vinnou révu nebo právě kvetoucí ovocné stromy.

Výstraha před mrazy platí od začátku soboty až po úterních 09:00 pro všechny kraje. Mrazy se zřejmě objeví i v nižších polohách. Pracovníci ČHMÚ proto doporučují zakrýt zeleninu a nižší rostliny netkanou textilií a stromy případně ošetřit přípravky proti promrznutí.

Ve své týdenní předpovědi počasí ústav uvádí, že v nocích na sobotu a neděli se budou teploty pohybovat mezi plus dvěma a minus dvěma stupni Celsia. V nocích na pondělí a úterý se pak v noci ještě více ochladí, rtuť klesne na nulu až minus čtyři stupně. Přes den pak teploty stoupnou na deset až 14 stupňů a v úterý možná i na 16 stupňů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Soud vzal do vazby muže, který se zapojil do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu na jednoho z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Případné uvalení vazby pro další dva obviněné bude soud teprve řešit. Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy