Podcast Miloše Doležala: Velbloudice, která přinesla mír Miloši Formanovi

Miloš Doležal Miloš Doležal
14. 6. 2020 9:00
"To exotické zvíře, které se mi v květnu 1945 objevilo pod oknem jako zázračný symbol míru, jako má dvouhrbá holubice, dokonale překrylo mé vnímání historie," píše ve svých pamětech režisér Miloš Forman. Dává tak vzpomenout na unikátní akci, která se na našem území odehrála přesně před 75 roky.
Ikonický snímek akce - velbloudice kráčí hrdě a vznešeně po dlažbě Golčova Jeníkova, jemně našlapuje na kočičí hlavy v doprovodu skautů.
Ikonický snímek akce - velbloudice kráčí hrdě a vznešeně po dlažbě Golčova Jeníkova, jemně našlapuje na kočičí hlavy v doprovodu skautů. | Foto: Archiv Městského muzea Čáslav
Pamětnice Marta Štaflová - skautka z Havlíčkova Brodu. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Pamětník Vladimír Kolomý - skaut z Úval, který se v červnu 1945 účastnil velbloudí pouti do pražské zoo. | Foto: Archiv Vladimíra Kolomného
Pamětník Jiří Navrátil - skaut a vězeň komunistických kriminálů. | Foto: Archiv Skautského institutu
Pamětník Jaroslav Med, skaut a později literární historik. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Skautský snímek režiséra Miloše Formana. | Foto: Archiv Skautského institutu
Zmínka o záchranné akci v dobovém tisku - regionálních kutnohorských novinách. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Dokument potvrzující předávku exotického zvířete mezi jednotlivými štafetami skautů. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Momentka z okamžiku, kdy si velbloudici Pepitu předávají skautské štafety v Havlíčkově Brodě. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Snímek ze slavnostního předání velbloudice pražské zoo. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Snímek ze slavnostního předání velbloudice pražské zoo. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Snímek ze slavnostního předání velbloudice pražské zoo. | Foto: Archiv Marty Štaflové
Obálka knihy Pepito (ne)plivej, která popisuje záchranu exotického zvířete vysočinskými skauty. | Foto: Jakub Grec
Obrázek malíře a sochaře Jakuba Grece z knihy Pepito (ne)plivej, která popisuje záchranu exotického zvířete vysočinskými skauty. | Foto: Jakub Grec

Píše se červen 1945. Válka skončila, Evropa a Československo začínají novou etapu svých dějin. Silnicí, lemovanou jabloněmi a vraky vojenských vozidel, kráčí i poklusává podivná karavana. Skupinka skautů s velbloudem dvouhrbým, který frká a plive. Přesněji - skauti vedou velbloudici, které říkají Pepita.

Našli ji v posázavských lesích, kam se podle všeho zatoulala z některého z rozprášených německých cirkusů. A jak velí jedno ze skautských přikázání, zuboženému exotickému zvířeti se rozhodli pomoci. Třebaže to dnes na první pohled může vypadat banálně, podnik, k němuž se v čerstvě poválečných časech odhodlali, je unikátní a pamětihodný.

Podcast Na cestě si můžete poslechnout zde:

Záchrana velbloudice probíhala štafetovitě a trvala týden. Pepita během něj putovala přes osvobozené Čechy na trase Havlíčkův Brod - Golčův Jeníkov - Čáslav - Kutná Hora - Kolín - Český Brod - Úvaly až do pražské zoo. Jako malí skauti se záchrany zvířete účastnili pozdější výrazné osobnosti - literární historik Jaroslav Med, odpůrce komunistického režimu Roman Bubák, nebo již zmiňovaný filmový režisér Miloš Forman.

Z oné skautsko-velbloudí karavany existuje mnoho dokumentárních snímků, nejvýraznější je datován 11. červnem 1945. Fotograf z Golčova Jeníkova zachytil celou skupinu na silnici před kostelem. Velbloudice po dlažbě kráčí hrdě a vznešeně, jemně našlapuje na kočičí hlavy. Kolem ní jako tělesná stráž čtyři skauti. Všichni mají pevné boty, uniformy, manšestrové kraťasy a vojenské tašky. Vepředu ji za uzdu vede ten nejstarší, vysoký a hubený, na hlavě má posazenou lodičku, na očích kulaté brýle a směje se od ucha k uchu. Tři ostatní, výrazně mladší, Pepitu obklopují ze všech stran. Nezastavují ani nepózují, mají před sebou ještě dlouhou cestu.

V podcastu na událost vzpomínají Marta Štaflová, skautka z Havlíčkova Brodu; skaut a vězeň komunistických kriminálů Jiří Navrátil; účastník vyprovázení velbloudice z Havlíčkova Brodu, skaut a literární historik Jaroslav Med; Vladimír Kolomý - skaut z Úval, který se v červnu 1945 účastnil velbloudí pouti do pražské zoo. A také archivář zahrady Zbyněk Šíša.

Jak dvouhrbá velbloudice Pepita-Pepča-Junačka skončila? Dokumenty prozrazují, že již po dvou měsících, 10. srpna 1945, byla vyměněna do cirkusu Henry za mladou hyenu skvrnitou, která se jmenovala Bobík.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, SpreakerSpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

Další zprávy