Utekl gestapu i estébákům. Zachránilo ho Německo, které předtím bombardoval

Miloš Doležal Miloš Doležal
6. 2. 2021 14:45
V podcastu Na cestě s Milošem Doležalem na svůj jedinečný životní příběh vzpomíná válečný letec a radiotelegrafista RAF Otakar Černý. Muž s pověstí nenapravitelného útěkáře.

Jeho letadlo bylo jedné červencové noci roku 1941 sestřeleno nad Nizozemskem. Posádka musela letoun opustit na padácích. Zadní střelec Jiří Mareš bohužel nepřežil. Jednadvacetiletý Otakar Černý se ale po seskoku ve tmě rychle zorientoval a několik dní se mu dařilo unikat německým patrolám.

Pak ale udělal banální chybu, když na hrázi potkal dva německé vojáky: "Zdravím je Heil Hitler a jdu dál. Vrátili se a zatkli mě. Řekli mi pak, čím jsem byl nápadný - neměl jsem bicykl a v Nizozemsku přece každý jezdí na kole. Člověk se celý život učí."

Podcast věnovaný osudům Otakara Černého si můžete poslechnout zde:

Někdo prožije život jako jasnou a rovnou čáru. Někdo má za sebou linku pořádně klikatou. Jako Otakar Černý (1919-2009), válečný letec RAF a vězeň nacistických i komunistických lágrů. S rolí pasivního zajatce se ale nikdy nesmířil. Pod nosem dokázal utéct nacistickým dozorcům i komunistickým bachařům - důmyslnými krtčími tunely i dírou ve střeše. Pomáhal povstalcům ve varšavském ghettu a účastnil se legendárního Velkého útěku ze Saganu.

Okupace 1939 zastihla Černého v Praze na letišti ve Kbelích a jeho první velký útěk směřoval z obsazené vlasti přes Polsko do Francie a následně Velké Británie. Stal se radiotelegrafistou 311. československé bombardovací perutě a létal nad třetí říši: cílem byly Berlín, Hannover, Hamburk, Brémy. Z 15 náletů na důkladně střežený německý "Mordor" se jeho posádka vždy vrátila - jednou dokonce sedali na anglické pobřeží bez vrtule a podvozku. A pak přišel ten 16., osudový.

Následovalo vláčení po německých zajateckých táborech. Na oko spořádaný a málomluvný zajatec "Oťas" Černý, který si pro zábavu konstruoval modely ze špejlí, se s pobytem za ostnatým drátem nikdy nesmířil. Dvakrát se s parťákem Josefem Bryksem pokusili utéct, dvakrát byli dopadeni.

Druhý pokus vypadal nadějně - Černý se jako krtek prosoukal tunelem vyhloubeným ze záchodu za dráty, Bryks byl vyvezen v lejtě s močůvkou. Několik měsíců se pak skrývali ve Varšavě, pracovali jako kominíci a ilegálně pomáhali podzemnímu hnutí zásobovat obyvatele židovského ghetta jídlem a zbraněmi. Byli však prozrazeni a oba skončili v nechvalně proslulém vězení Pawiak.

Následně je převezli do zajateckého tábora v Saganu a ani tam nepatřil Otakar Černý mezi zápecníky. Společně s dalšími Čechy Valentou, Dvořákem a Tondrem se aktivně účastnil příprav "Velkého útěku" internovaných spojeneckých letců - pomáhal hloubit tunel, vyrábět civilní klobouky, s německou ostrahou šmelil potřebné knoflíky.

Tunelem mělo v noci z 24. na 25. března 1944 uprchnout 200 spojeneckých letců. Pokus však skončil předčasně a německým zvěrstvem - ze 76 uprchlých leteckých důstojníků bylo na přímý rozkaz Hitlera 50 zavražděno gestapem. Černý mezi nimi nebyl, ale jako protektorátního příslušníka jej eskortovali do Prahy k výslechům na gestapo do pověstného hradčanského "Domečku".

Podruhé se v něm ocitl brzy po únoru 1948. Žil tehdy v Praze se svojí anglickou manželkou a pracoval v leteckém výzkumném ústavu. Krátce před tím, než byl zatčen StB a v jednom z prvních monstrprocesů se "zápaďáky" odsouzen ke třem letům vězení, se mu zrovna narodil syn Richard.

I z komunistického "ráje" se Černému nakonec podařilo utéct, během výkonu trestu v Dolním Jiřetíně. Z vlasti, za kterou nasazoval krk, zamířil do Německa, jež za války bombardoval. Jeden z mnohých paradoxů jeho životaběhu. Nakonec se usadil s rodinou v Anglii, ze které už prchat nikdy nemusel.

Otakar Černý dožíval svoje poslední léta v Cambridgi ve vzpomínkách na své válečné kamarády a na rodné moravsko-české končiny.

Vítejte u dokumentárního podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. Poslechnout si jej můžete na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy