Podcast Na cestě: Kněz, kterého zapálený komunista chránil před estébáky

Miloš Doležal Miloš Doležal
27. 12. 2020 16:00
Z bolševického žaláře byl propuštěn v roce 1960 a jako politický vězeň šel rovnou míchat maltu a podávat cihly zedníkům. Posléze se stal vyhlášeným jeřábníkem Pozemních staveb při budování brněnských sídlišť. Přitom to byl uznávaný teolog a kazatel, intelektuál par excellence. Neobyčejný člověk a tajný biskup Stanislav Krátký.

Jeřábničil osm let a byl to pro něj čas protkaný mnoha paradoxy. Pro svou poctivost se dostal do party nositele Řádu práce a aktivního komunisty Josefa Knotka. Kdo by však mezi nimi čekal napjaté vztahy, divil by se. Komunista Knotek si pronásledovaného katolického kněze Krátkého nesmírně oblíbil a spřátelili se.

V průběhu šedesátých let Krátkého několikrát atakovali příslušníci Státní bezpečnosti. V té době také oslovili soudruha Knotka, aby mu vysvětlili, jakého že má v Krátkém v partě zločince. S klidem jim odpověděl: "Kluci, vás já neznám! Kdybyste tu pracovali rukama, tak bych vás jistě poznal. Ale kdo je on, to já dobře vím. A běžte si stěžovat třeba na ÚV, ani slovo vám nepovím." Krátký to později lapidárně komentoval: "Normálně odpálkoval estébáky. Kdo z nás by takto obstál? Když máme takové lidi, tak přece národ nemůže být tak špatný."

Podcast o Stanislavu Krátkém si můžete poslechnout zde:

Mikulovský probošt, teolog, vysokoškolský pedagog, valdický vězeň i brněnský jeřábník Stanislav Krátký (1922-2010) byl jednou z klíčových osobností takzvané skryté církve - tajně vysvěceným biskupem a iniciátorem spousty projektů, jež nakonec i uskutečnil.

Stál například u zrodu Radia Proglas, TV Noe, překladu Jeruzalémské bible či občanského sdružení Mikulovské centrum pro evropskou kulturu.

Narodil se v Brně a vyrůstal v chudých poměrech na periferii města. Sám říkal, že to pro jeho pozdější život představovalo výhodu - vyjde-li člověk "od nuly a podlahy", projde všemi stupni a vidí plněji.

Na gymnáziu se mu dostalo vynikajících učitelů (Arne Novák, Robert Konečný, Dominik Pecka) a prospěchového stipendia, vynikal v klasických jazycích. Vyrovnat se ale musel také s prvními životními překážkami - totálním nasazením v polském Knurowě. Z nastoupené cesty za kněžským povoláním ovšem neuhnul. Studoval tajně a vysvěcen byl roku 1946. Působil pak v řadě moravských míst a počínal si vždy aktivně (vydával například samizdatový měsíčník Jiskry), což nemohlo uniknout slídilskému oku StB.

V roce 1958 byl Krátký zatčen, obviněn z "podvratné činnosti proti vymoženostem pracujícího lidu" a odsouzen na tři roky vězení. Později pracoval v podniku Pozemní stavby Brno, navázal spolupráci s bývalým spolužákem ze studií Felixem Davídkem a podílel se na budování podzemní větve církve, která měla umožnit existenci křesťanského společenství bez kontroly a omezení komunistického státu.

Na faru se mohl vrátil až během pražského jara, kdy mu byl vrácen státní souhlas a získal povolení přednášet na univerzitě v Olomouci. Mezi sovětskými tanky a v tušení normalizační prašiviny byl tajně vysvěcen na biskupa, jenže mitru ani zlatý prsten nikdy neměl.

Působil jako venkovský farář na různých místech, nejdéle v zapadlém Hrádku u Znojma, ze kterého vytvořil živou oázu. A naposledy - od roku 1999 až do smrti - v Mikulově.

Právě podmanivý Mikulov se svými kostely, synagogami a hroby učených rabínů, ležící na hranici kultury slovanské a germánské, se stal Stanislavu Krátkému příznivým domovem. Vedl tu dialog nejen s historií a Starým zákonem, ale především se současným světem.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, SpreakerSpotifyApple Podcasts Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy