Podcast Na cestě: Kterak budoucí papež Jan Pavel II. hrál sám sebe, tedy býka

Miloš Doležal Miloš Doležal - za podpory: Logo Polský institut Praha
12. 11. 2020 18:00
Karola Wojtyłu si svět pamatuje především jako hlavu miliardy katolíků. Sám ale s velkou chutí hrál i jiné role – podobně jako Václav Havel miloval divadlo.

Poláci letos slaví 100. výročí narození jedné z největších postav svých moderních dějin - Karola Wojtyły. Ten se později jako papež Jan Pavel II. otiskl i do těch našich. Snad nejvýrazněji před 31 roky, 12. listopadu 1989, když po osmi stoletích slavnostně kanonizoval Anežku českou, která se tak ve své domovině stala "patronkou" následujících týdnů a událostí.

Podcast věnovaný Karolu Wojtyłovi si můžete poslechnout zde:

Píše se podzim roku 1942. Okupované Polsko. Za staženými roletami v bytě v krakowských Debnikách se tajně sešla skupina přátel. Toho večera, přes německý zákaz shromažďování, v největší místnosti vystupuje ilegální Rapsodické divadlo - bytové divadlo bez kulis a jen s náznakem kostýmů. Na programu je adaptace Mickiewiczowa Pana Tadeáše.

Všem účastníkům by v případě prozrazení hrozila deportace do tábora smrti. Jedním z herců je dvaadvacetiletý Karol Wojtyła. Budoucí papež Jan Pavel II. S ním vystupuje Danuta Michałowská, pozdější výrazná polská herečka, režisérka a divadelní pedagožka.

Po letech vzpomíná: "Hrát tajně divadlo v okupovaném Polsku bylo velice nebezpečné. Měli jsme ale štěstí, že k nám Němci nikdy nevtrhli. Ale stejně jsme na to vždycky byli nějak připraveni. Pokaždé se narafičily nějaké talířky, šálky, skleničky. A jaký byl Karol herec? Vynikající. Vzpomínám si, jak jsme v jednom představení znázorňovali znamení zvěrokruhu. A Karol si tam s chutí zahrál své vlastní znamení, totiž znamení býka. Ve srovnání se svými kolegy představoval takový sportovní, urostlý typ."

O šíři talentů Jana Pavla II. hovoří také kněz a novinář Adam Boniecki: "Měl řadu zvláštních darů. Třeba dokázal současně s někým hovořit, prohlížet si korespondenci a k tomu ještě vyřizovat nějaké úřední povinnosti. Jedna řádová sestra z Krakowa, která ho učila angličtinu, mi vyprávěla, že během prvních lekcí si Karol Wojtyła četl v nějakých lejstrech, tu a tam něco podepsal, a zase v nich listoval. Ona to ale nevydržela a řekla mu: 'Víte co, domluvme se na jindy, až budete mít trochu víc času.' On však odpověděl: 'Ne, ne… jen pokračujte, já vás dobře poslouchám a ukládám si to do paměti.' A skutečně se angličtinu velice brzy naučil."

V tomto roce si připomínáme celou řadu Wojtyłovských výročí. Jeho nedožité 100. narozeniny, výročí vysvěcení na kněze i zvolení papežem. A také tři desítky let od doby, kdy jako hlava katolické církve poprvé navštívil na pozvání Václava Havla Prahu, aby promluvil k českému národu na počátku jeho nové éry. Muž v bílém tehdy přicházel jako "svědek naděje" - povzbudit a vybídnout k nebojácnosti před neznámou budoucností.

Osobnost Jana Pavla II. je tak vrstevnatá, že bychom se o jeho miniportrét mohli pokoušet z mnoha stran - a stejně by jej nikdy nevystihl zcela. Podcast Na cestě se tedy zaměřuje na jeden jeho velmi specifický rys: výrazný přesah do sféry umění. Konkrétně do divadla, poesie a filosofických esejů.

Pro postřehy těch, pro něž byl pozdější papež blízkým přítelem, jsme se vypravili do Krakowa. Vzpomínají herečka a režisérka Danuta Michałowská, historik umění, politik a bývalý krakowský starosta Jacek Woźniakowski, kněz a publicista Adam Boniecki a básník a editor Marek Skwarnicki.

Vítejte u dokumentárního podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, SpreakerSpotifyApple Podcasts Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy