Podcast Na cestě: Kterak budoucí papež Jan Pavel II. hrál sám sebe, tedy býka

Miloš Doležal Miloš Doležal - za podpory: Logo Polský institut Praha
12. 11. 2020 18:00
Karola Wojtyłu si svět pamatuje především jako hlavu miliardy katolíků. Sám ale s velkou chutí hrál i jiné role – podobně jako Václav Havel miloval divadlo.

Poláci letos slaví 100. výročí narození jedné z největších postav svých moderních dějin - Karola Wojtyły. Ten se později jako papež Jan Pavel II. otiskl i do těch našich. Snad nejvýrazněji před 31 roky, 12. listopadu 1989, když po osmi stoletích slavnostně kanonizoval Anežku českou, která se tak ve své domovině stala "patronkou" následujících týdnů a událostí.

Podcast věnovaný Karolu Wojtyłovi si můžete poslechnout zde:

Píše se podzim roku 1942. Okupované Polsko. Za staženými roletami v bytě v krakowských Debnikách se tajně sešla skupina přátel. Toho večera, přes německý zákaz shromažďování, v největší místnosti vystupuje ilegální Rapsodické divadlo - bytové divadlo bez kulis a jen s náznakem kostýmů. Na programu je adaptace Mickiewiczowa Pana Tadeáše.

Všem účastníkům by v případě prozrazení hrozila deportace do tábora smrti. Jedním z herců je dvaadvacetiletý Karol Wojtyła. Budoucí papež Jan Pavel II. S ním vystupuje Danuta Michałowská, pozdější výrazná polská herečka, režisérka a divadelní pedagožka.

Po letech vzpomíná: "Hrát tajně divadlo v okupovaném Polsku bylo velice nebezpečné. Měli jsme ale štěstí, že k nám Němci nikdy nevtrhli. Ale stejně jsme na to vždycky byli nějak připraveni. Pokaždé se narafičily nějaké talířky, šálky, skleničky. A jaký byl Karol herec? Vynikající. Vzpomínám si, jak jsme v jednom představení znázorňovali znamení zvěrokruhu. A Karol si tam s chutí zahrál své vlastní znamení, totiž znamení býka. Ve srovnání se svými kolegy představoval takový sportovní, urostlý typ."

O šíři talentů Jana Pavla II. hovoří také kněz a novinář Adam Boniecki: "Měl řadu zvláštních darů. Třeba dokázal současně s někým hovořit, prohlížet si korespondenci a k tomu ještě vyřizovat nějaké úřední povinnosti. Jedna řádová sestra z Krakowa, která ho učila angličtinu, mi vyprávěla, že během prvních lekcí si Karol Wojtyła četl v nějakých lejstrech, tu a tam něco podepsal, a zase v nich listoval. Ona to ale nevydržela a řekla mu: 'Víte co, domluvme se na jindy, až budete mít trochu víc času.' On však odpověděl: 'Ne, ne… jen pokračujte, já vás dobře poslouchám a ukládám si to do paměti.' A skutečně se angličtinu velice brzy naučil."

V tomto roce si připomínáme celou řadu Wojtyłovských výročí. Jeho nedožité 100. narozeniny, výročí vysvěcení na kněze i zvolení papežem. A také tři desítky let od doby, kdy jako hlava katolické církve poprvé navštívil na pozvání Václava Havla Prahu, aby promluvil k českému národu na počátku jeho nové éry. Muž v bílém tehdy přicházel jako "svědek naděje" - povzbudit a vybídnout k nebojácnosti před neznámou budoucností.

Osobnost Jana Pavla II. je tak vrstevnatá, že bychom se o jeho miniportrét mohli pokoušet z mnoha stran - a stejně by jej nikdy nevystihl zcela. Podcast Na cestě se tedy zaměřuje na jeden jeho velmi specifický rys: výrazný přesah do sféry umění. Konkrétně do divadla, poesie a filosofických esejů.

Pro postřehy těch, pro něž byl pozdější papež blízkým přítelem, jsme se vypravili do Krakowa. Vzpomínají herečka a režisérka Danuta Michałowská, historik umění, politik a bývalý krakowský starosta Jacek Woźniakowski, kněz a publicista Adam Boniecki a básník a editor Marek Skwarnicki.

Vítejte u dokumentárního podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, SpreakerSpotifyApple Podcasts Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 6 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy