Podcast Petra Viziny: Báli se, co na to Vatikán, říká žena tajně vysvěcená na kněze

Petr Vizina Petr Vizina
Aktualizováno 29. 12. 2020 18:15
S církevní právničkou Evou Vybíralovou a knězem Zdeňkem Jančaříkem o rebelství tajného katolického biskupa Felixe Marii Davídka, který za normalizace vysvětil na katolického kněze Ludmilu Javorovou. 28. prosince uplynulo od této události, provedené v Davídkově rodném domě v Chrlicích, přesně padesát let.

"Mnozí se tvářili, jako bych po roce 1990 měla už jenom mlčet a se svými tajemstvími dožít," říká osmaosmdesátiletá Ludmila Javorová v knize rozhovorů nazvané Ty jsi kněz navěky, kterou nedávno vydal Portál. Připomíná tak, jak těžce se žije ženě, která se v rozporu s nařízeními své církve stala z lásky k ní jejím knězem.

Podcast věnovaný Ludmile Javorové si můžete poslechnout zde:

Jde o spletitý příběh, v němž stěžejní roli hraje fakt, že katolíci čelili po nástupu komunismu intenzivnímu útisku, pronásledování a snahám o likvidaci. Část jich proto přešla do ilegality a vytvořila společenství, jež později vešlo ve známost jako "tajná" nebo také "skrytá" církev. Řídila se takzvanými "mexickými fakultami" - sadou výjimečných pravomocí, které Vatikán předával církevním představeným v zemích, kde čelili útlaku.

Jedním z klíčových představitelů této části katolíků byl tajně vysvěcený biskup Felix Maria Davídek, jenž žil v letech 1921 až 1988. Vizionář a politický vězeň si v komunistických žalářích odseděl 14 let. Zkušenosti s režimem jej vedly k výjimečnému a dodnes kontroverznímu rozhodnutí: vysvětit na katolického kněze ženu, protože věřil, že tak její služba unikne pozornosti politické policie. Pro tento účel si vybral Ludmilu Javorovou.

Knižní rozhovor, který s ní vedl kněz a salesiánský řeholník Zdeněk Jančařík, poodkrývá dění v utajené církvi, jež je dodnes zčásti zahalené nejasnostmi a mlčením přímých účastníků. Z vyprávění Ludmily Javorové však vyplývá, že Davídek se po okupaci Československa v srpnu 1968 obával pokusu komunistické moci o úplné zničení církevních struktur i věznění a deportace jejích představitelů do Sovětského svazu. Proto se rozhodl očekávanému nebezpečí čelit radikálně.

Podle historičky a církevní právničky Evy Vybíralové z Ústavu pro studium totalitních režimů mu však možnost vysvětit na kněze ženu nedávaly ani zmiňované "mexické fakulty". Na základě svého bádání Vybíralová ještě dodává, že jedním z dalších motivů Davídkova postupu byla i snaha pomoci řeholnicím v komunistických věznicích. Na rozdíl od svých mužských protějšků, které mohly tajně sloužit mše i za zdmi lágrů, byly ženy v žalářích o tuto důležitou část svého života připraveny.

A konečně je zde ještě jeden aspekt: Davídek v ženách viděl duchovní potenciál, který zbytečně leží ladem. "Touhu po plnosti, touhu spojovat, intuici a empatii," přibližuje Javorová v knižním rozhovoru, co měl její světitel na mysli.

"Pro katolickou církev, téměř bez výjimky reprezentovanou v mocenských pozicích muži, je svěcení žen stále traumatizujícím tématem," přiznává kněz a autor knižního rozhovoru s Ludmilou Javorovou Zdeněk Jančařík. Setkání se ženou, která ve skrytosti už půl století nese pečeť kněžství, se prý i pro něj stalo příležitostí porozumět nově kněžství vlastnímu.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hosty Petra Viziny jsou dnes Zdeněk Jančařík a Eva Vybíralová. Zazní také vzpomínky Ludmily Javorové, pořízené při přípravě knižního rozhovoru. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy