Podcast Miloše Doležala: Knihovnu házeli vidlemi z oken, vzpomínají pamětníci Akce K

Miloš Doležal Miloš Doležal
19. 4. 2020 15:00
Přesně před 70 lety, ve druhé polovině dubna 1950, udeřila v Československu akce s krycím názvem K. Komunistický aparát ji v tichosti připravoval už od podzimu 1949 a jejím hlavním cílem byla konfiskace církevního majetku.

Aby postup nic nekomplikovalo, strana nařídila nejprve "odhalit" katolické kláštery jako "střediska protistátní činnosti". Pod touto záminkou pak jejich obyvatele dala pozatýkat a proměnit v kriminálníky i levnou pracovní sílu.

Podcast o Akci K si můžete poslechnout zde:

Provedením akce byly pověřeny bezpečnostní složky, Lidové milice a zaměstnanci Státního úřadu pro věci církevní, který řídil Alexej Čepička.

Státnímu zločinu přezdívanému Akce K je věnován dnešní díl podcastu Na cestě. Vzpomínají v něm dva pamětníci, kteří se v dubnu 1950 stali jeho obětí. A odnesli si tak cejch, kvůli němuž byli pronásledování po většinu svého života.

Prvním ze svědků smutné doby je Martin František Vích (1921-2008), rodák z Jiříkova u Litomyšle. Jeho biografie cosi napovídá o dramatických zákrutách 20. století. Vyučený zahradnický příručí vstoupil později do Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti - petrinů a v roce 1949 byl vysvěcen na kněze. Zažil přepadení klášterů, zatčení přímo ve zpovědnici i deset let těžkého politického kriminálu, během nějž přežil i podzemní zával v dole.

Po propuštění pracoval v českobudějovických komunálních službách a při politické oblevě v roce 1967 mu komunisté vrátili takzvaný souhlas s duchovenskou činností, díky němuž mohl veřejně opět působit jako kněz. Na starost dostal vsi Dobrš, Čestice a okolí. Ve skutečnosti ale jeho neviditelná farnost sahala od Pošumaví až ku Praze a od skautů až po seniory.

V závěru života se dočkal ocenění Řádem T. G. Masaryka. Od kamarádů spoluvězňů dostal přezdívku "pěnový Martin", protože uměl v kriminálních podmínkách ušlehat sladkou cukrovou pěnu.

Druhým dnešním svědkem je jezuitský kněz Josef Cukr (1917-2014), přezdívaný "Jeho Sladkost". Rodák z moravského Slovácka strávil válku v protinacistickém odboji. Zažil tvrdé zkoušky v podobě výslechů na gestapu a věznění v Terezíně. Ale také aktivní účast v Pražském povstání i kvalitní studia v Anglii.

V roce 1947 pak pomáhal obnovovat církevní gymnázium v Bohosudově. A právě tam zažil přepadení StB a vznik internačního tábora. Společně s páterem Němcem, který přežil Dachau, se stali jakýmisi mluvčími internovaných řeholníků. Následně byl Josef Cukr přesunut na Slovensko k černým baronům. Pracoval na stavbách v Komárně a Hájníkách.

V prosinci 1953 byl odsouzen k 11 letům politického žaláře. Propuštění se dočkal v květnu 1960. Po sametové revoluci se vrátil k činnosti, při níž jej komunisté kdysi zatkli: k dalšímu pokusu o obnovu bohosudovského gymnázia.

Muž devatera řemesel byl v roce 1999 oceněn prezidentem Václavem Havlem státním vyznamenáním Za zásluhy.

Dokumentární podcast Miloše Doležala o Akci K si můžete poslechnout nahoře v článku nebo na platformách SoundCloud, SpreakerSpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy