Podcast Miloše Doležala: Soudruh pop - dvě tváře Josefa Plojhara

Miloš Doležal Miloš Doležal
29. 3. 2020 15:00
Robustní postava s masitou tváří, pod níž se vyjímá široký bílý kolárek. V jeho případě připomíná spíš obojek. Josef Plojhar. Kněz, který od roku 1948 sedal v pohodlných křeslech komunistických vlád, zatímco mnozí z jeho přátel skončili ve vězeních a někteří na popravišti. Člověk rozporuplný a nečernobílý. Pětice pamětníků hledá odpověď na otázku, proč si komunisté vybrali ke své hře právě jeho.

Před válkou platil za vyhledávaného českobudějovického kazatele a oblíbeného pedagoga. Po komunistickém puči se stal ministrem zdravotnictví, předsedou Československé strany lidové i poslancem Národní fronty. A v důsledku toho také suspendovaným katolickým knězem.

Pro mnohé je dodnes symbolem kolaborace části kléru s komunistickým režimem. Zároveň ale zůstává i člověkem, který tu a tam dokázal druhým účinně pomoci.

Podcast Miloše Doležala si můžete poslechnout zde: 

Pokusme se společně s několika pamětníky nahlédnout do života a skutků muže, který se až do své smrti v roce 1981 aktivně podílel na budování komunistického systému. Mimochodem - zemřel náhle na sovětském velvyslanectví v Praze při oslavách Velké říjnové socialistické revoluce, čímž se symbolicky uzavřel jeho příběh. Příběh člověka, kterému sovětští komunisté, generálové a příslušníci tajné služby KGB při stranických pitkách žoviálně říkali "tavarišč pop" - soudruh pop.

Když byl v dubnu 1945 osvobozen nacistický koncentrační tábor Dachau, svobodní z něj vyšli dva Josefové. Dvě naprosto protikladné osobnosti novodobých českých dějin. Budoucí pražský arcibiskup Beran - a příští padlý kněz Plojhar. Prvnímu připravili zdejší stalinisté zářnou kariéru, druhému vyhnanství.

Na otázku, proč si komunisté vybrali ke své hře právě Plojhara, hledá odpověď pětice pamětníků.

Bohumil Pick - muž, který od padesátých let dvacátého století pracoval v sekretariátu Československé strany lidové a patřil k Plojharovým blízkým spolupracovníkům.

Václav Vaško - diplomat, vězeň nacistických i komunistických kriminálů a církevní historik.

Jaroslav Mikeš a Jiří Sůva - novináři bývalého lidoveckého deníku Lidová demokracie.

A Gustav Čejka - katolický kněz, vyšehradský kanovník, člen kolaborantského sdružení Pacen in terris i aktivní spolupracovník StB.

Vítejte u dokumentárního podcastu o Josefu Plojharovi. K poslechu je nahoře v článku nebo na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, komentuje hejtmanka

Středočeský kraj vypovědělo smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. Ten vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen střetem zájmů premiéra Babiše, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení.

„Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů,“ řekla Deníku N hejtmanka Pecková. „Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodává v narážce na propojení své předchůdkyně a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy