Jen zřídkakdy nás historie konfrontuje s takovým tajemstvím a tak naléhavými otázkami jako v příběhu faráře Josefa Toufara, jehož život osudově poznamenal záhadný pohyb křížku v číhošťském kostele.
To kvůli němu - a chystanému politickému procesu proti katolické církvi - byl Josef Toufar ze své fary unesen do valdické kartouzy a stal se číslem 8016. Psychickým a především fyzickým terorem sedmi příslušníků Instruktážní skupiny Státní bezpečnosti byl nucen k falešnému doznání.
Podcast si můžete poslechnout zde:
Po čtyřiadvaceti dnech - 20. února 1950 - hlásí velitel výslechové skupiny Ladislav Mácha do Prahy, že "vyšetřování" se zadrhlo, protože Toufar je zatvrzelý. Jinými slovy - kněz v té době z posledních sil stále odolával brutálnímu mučení.
Spolu s Josefem Toufarem se ve valdickém vězení ocitli i dva jeho přátelé a spolupracovníci - tehdejší bohoslovec Jan Zmrhal a želivský opat Vít Bohumil Tajovský. Oba valdické peklo přežili a oba také přinesli důležité svědectví o průběhu vyšetřování v tamních celách a sklepeních.
Josef Toufar výslechové metody nepřežil. Státní bezpečnost se jej na poslední chvíli snažila zachránit pro připravovaný monstrproces. Ani operace ve špičkovém zdravotnickém zařízení pro komunistické prominenty už ale nepomohla. V jakém stavu tam kněze dovezli, popisuje svědkyně operace, zdravotní sestra Růžena Mladá.
Zmučený Toufar zemřel pár hodin po ošetření a posléze byl pod falešným jménem v utajení pohřben do hromadného hrobu na Ďáblickém hřbitově. Ani jeho nejbližší se dlouhou dobu nic nedozvěděli.
Nevinný, který měl zmizet z paměti - a jemuž tajní sebrali život a po smrti i jméno -, se nepřestává vracet. Jeho příběh se ozývá jako opakovaný výkřik a stává se nepřehlédnutelnou součástí moderních českých dějin.
Vítejte u dokumentárního podcastu Miloše Doležala. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker a Spotify.