První ceny z Varů získaly Šutry v kapsách i Kukuřičný ostrov

ČTK ČTK
12. 7. 2014 18:02
Nestatutární poroty udělili ceny před závěrečným ceremoniálem karlovarského festivalu.
Nestatutární ceny získali (zleva): Ivan I. Tverdovskij, Thomas Legoreci a Iris Elezi, György Palfi, Signe Baumane a George Ovašvili.
Nestatutární ceny získali (zleva): Ivan I. Tverdovskij, Thomas Legoreci a Iris Elezi, György Palfi, Signe Baumane a George Ovašvili. | Foto: kviff

MFF Karlovy Vary 2014 - Film Šutry v kapsách lotyšské režisérky žijící v USA Signe Baumaneové získal cenu FIPRESCI Mezinárodní federace filmových kritiků. První animovaný snímek v hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zaujal porotu odvážným a důvtipným vyprávěním osobního i vícegeneračního příběhu duševní a dějinné nestability.

Ekumenické porota udělila svou cenu filmu Gruzínce George Ovašviliho Kukuřičný ostrov, který by natočen i s částečnou českou koprodukcí. Film je příběhem starého muže, který předává své životní zkušenosti vnučce. Zamýšlí se nad významem harmonického soužití člověka s přírodou a respektem k druhým. Film vypráví i o lidské tvořivosti a nekončícím koloběhu života. Ekumenická porota ale letos udělila i zvláštní cenu filmu Šutry v kapsách.

Cenu Fedeora, kterou udělovyli filmoví kritici z Evropy a Středomoří za snímky v soutěžní sekci Na východ od Západu, získal letos snímek Bota režisérů Iris Eleziové a Thomase Logoreciho natočený v koprodukci Albánie, Itálie a Kosova. Podle poroty jde o výjimečný snímek s bohatým scénářem, komplexními postavami a úžasnou kamerou zachycující současnou Albánii. Nostalgický hudební doprovod podle poroty evokuje kulturní dědictví země.

Jak při předávání ceny řekl Logoreci, ve filmu dostali příležitost herci a umělci, kteří třicet let neměli šanci se uplatnit.

I porota Fedeora letos udělila zvláštní uznání, a to mladému ruskému režiséru Ivanu Tverdovskému za film Nápravná třída, natočený v koprodukci Ruska a Německa.

Cenu sítě evropských kin Europa Cinemas Label dostal film Györgyho Pálfiho Volný pád, natočený v koprodukci Maďarska, Francie a Jižní Korey. Porota ocenila výrazný vizuální styl, silné prvky grotesknosti i absurdity, které kritizují pokrytectví moderní společnosti. Pomocí sedmi příběhů, z nichž každý má nečekaný průběh, Pálfiho film posouvá hranice diváckého zážitku, konstatovala porota.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy