Autor Vymítače ďábla přijel do Varů se Mzdou strachu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2014 14:28
Režisér William Friedkin si přijel na karlovarský festival pro Křišťálový glóbus za celoživotní dílo. Podobnou cenu loni získal i na festivalu v Benátkách.
Režisér William Friedkin dorazil do Karlových Varů s manželkou Sherry Lansing.
Režisér William Friedkin dorazil do Karlových Varů s manželkou Sherry Lansing. | Foto: kviff

Karlovy Vary - Do Karlových Varů přijel v úterý po poledni slavný režisér William Friedkin, který v závěru festivalu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a uvede restaurovanou verzi jednoho ze stěžejních titulů své kariéry Mzda strachu.

Loni získal obdobnou cenu na festivalu v Benátkách.

Intenzita Vymítače ďábla nespočívá jen v otevřenosti, s jakou ukazuje destrukci dětské nevinnosti (od zvracení zeleného hnisu přes proud pronášených vulgarit až k masturbaci krucifixem), aniž by se někdy uchyloval k laciným atrakcím. Důležitá je i angažovanost filmu, ve kterém se nikoli náhodou hrdinka účastní natáčení snímku o studentské revoltě. Podobně jako filmy Kmotr, Lovec jelenů, Čelisti, Blízká setkání třetího druhu či Všichni prezidentovi muži podvracel Vymítač ďábla víru v americkou realitu, rodinné hodnoty, politickou důvěryhodnost, ale především v církev!

Radomír D. Kokeš v recenzi pro Aktuálně.cz

Friedkinova návštěva Karlových Varů je podle vedení této přehlídky logickým vyvrcholením snah představit 70. léta v zámořské kinematografii, klíčové období, jež ovládala takzvaná generace Nového Hollywoodu. Rodák z Chicaga k jeho ojedinělosti přispěl nejen proslulými snímky Francouzská spojka (1971) a Vymítač ďábla (1973), ale především ve své době kontroverzně přijatým dobrodružným dramatem Mzda strachu (1977).

Už v začátcích kariéry v dokumentární tvorbě pro televizi (například ceněný Lid vs. Paul Crump) prokázal William Friedkin mimořádný talent pro sugestivní filmové vyjadřování, kterým je schopen oslovit široké publikum i kritiky. Do historie filmu se zapsal redefinováním žánrů krimi a hororu. Francouzská spojka a Vymítač ďábla dohromady získaly sedm Oscarů a stejný počet Zlatých glóbů, jejich vliv na dílo řady tvůrců je všeobecně známý.

Podívejte se na ukázku z fimu Mzda strachu od Williama Friedkina.
Podívejte se na ukázku z fimu Mzda strachu od Williama Friedkina. | Video:

Za jeden z nejoriginálnějších thrillerů 80. let je považován jeho kontroverzní ponor do newyorské sadomasochistické subkultury Na lovu (1980), zatímco akční drama Žít a zemřít v L. A. zaznamenalo úspěch u kritiky, jíž připomnělo Friedkinův veleúspěšný začátek předchozí dekády.

Uznávaný operní režisér i autor fascinujících knižních memoárů The Friedkin Connection (Harper 2013) vždy ovládal schopnost vymanit se zjednodušujícímu zaškatulkování. V nedávných letech zaujal hororovým thrillerem Brouk (2006) i černou komedií Zabiják Joe (2011), ve kterých nabídl zajímavé příležitosti dnes uznávaným hercům Michaelu Shannonovi a Matthew McConaugheymu. V předchozích desetiletích zásadně ovlivnil kariéry Gena Hackmana, Roye Scheidera nebo Ala Pacina.

Režisér William Friedkin dorazil do Karlových Varů s manželkou Sherry Lansing.
Režisér William Friedkin dorazil do Karlových Varů s manželkou Sherry Lansing. | Foto: kviff

Williama Friedkina doprovází ve Varech manželka Sherry Lansing, která byla původně herečkou, ale působila i jako generální ředitelka Paramount Pictures a jako prezidentka 20th Century Fox byla první ženou v čele hollywoodského studia.

Během jejího šéfování studio dosáhlo nejdelší a nejúspěšnější etapy od 30. let. Produkovalo například takové hity jako Forrest Gump, Statečné srdce a komerčně nejúspěšnější film Titanic.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy