Recenze: Padesát odstínů zla sestavených Georgem R. R. Martinem zabaví především fanoušky

Jarda Konáš
3. 12. 2016 11:00
Existují povídkové sbírky, které se staly klasikou a jedním z pilířů žánru. Třeba taková Těžká planeta sestavená Asimovem. Na druhé straně pak vycházejí sbírky, které víceméně jen udržují v tempu trh se žánrovou literaturou, dva tři kvalitní texty známých autorů obalí slohovými procvičkami a šup s tím na trh. Sbírka Darebáci, která se dva roky od originálu nyní dočkala českého překladu, je tak někde na půli cesty. Stojí na dobrých jménech i kvalitních textech, přesto nenabízí ten okouzlující přesah, který by zaručil opakované vydávání v následujících dekádách, píše v recenzi Jarda Konáš.
Goerge R. R. Martin
Goerge R. R. Martin | Foto: Reuters

Více než dvacítku textů dali dohromady spisovatel Goerge R. R. Martin a dlouholetý editor sci-fi a fantasy literatury Gardner Dozois.

Darebáci
Darebáci | Foto: Argo

Ačkoliv by se tak mohlo zdát, že půjde o další kompilaci fantasy textů (které u nás skutečně vycházejí v nepřehledném množství), v případě Darebáků se vyplatí nedat na první dojem. Jde totiž o multižánrovou knihu obsahující fantasy, postapokalyptické, vědeckofantastické i dystopické motivy nebo prostě jen vděčné varianty na loupeže století.

Co naopak prochází celou sbírkou jako sjednocující motiv, je zkažený charakter všech postav. Lapkové, lumpové, zlodějíčci, hrdlořezové, chmatáci, podvodníci a vůbec darebáci všeho druhu hrají prim, ba co víc, chtějí, aby jim čtenář fandil. A ono to funguje.

Nad rámec tohoto modelu vystupuje několik textů, například detektivně laděná Žesťová žihadla Bradley Dentona, ve kterých si profesor se svými studenty zahrají na kočku a na myš. A jako solitér pak nad ostatní ční Provenience Davida W. Bella, ve které sledujeme epickou cestu Caravaggiova ztraceného obrazu z bludiště druhé světové války do dnešních časů.

Hlavním tahounem sbírky je samozřejmě závěrečná povídka George R. R. Martina, na které částečně staví propagace knihy – jde totiž o úplně nový příběh z Westerosu neboli Západozemí, ve kterém se odehrává Martinovo stěžejní dílo Píseň ledu a ohně.

Bohužel, ačkoliv se Martin snaží potěšit fanoušky a proletí s nimi celý svět od Králova přístaviště až po svobodná města daleko na východě, patří jeho povídka spíše k těm slabším kusům sbírky. Martinova obliba ve velkolepém divadle, kde mnoho postav hraje příběh roztažený na desítky let, se zkrátka vylučuje s povídkovým formátem.

Pokud si chcete zkrátit čekání na další knihu Martinovy ságy, sáhněte po povedenější sbírce novel Rytíř sedmi království. Darebáky však lze i tak doporučit – především fanouškům lehce ironické fantastiky i těm, kteří vždycky chtěli fandit padouchům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy