Recenze: Padesát odstínů zla sestavených Georgem R. R. Martinem zabaví především fanoušky

Jarda Konáš
3. 12. 2016 11:00
Existují povídkové sbírky, které se staly klasikou a jedním z pilířů žánru. Třeba taková Těžká planeta sestavená Asimovem. Na druhé straně pak vycházejí sbírky, které víceméně jen udržují v tempu trh se žánrovou literaturou, dva tři kvalitní texty známých autorů obalí slohovými procvičkami a šup s tím na trh. Sbírka Darebáci, která se dva roky od originálu nyní dočkala českého překladu, je tak někde na půli cesty. Stojí na dobrých jménech i kvalitních textech, přesto nenabízí ten okouzlující přesah, který by zaručil opakované vydávání v následujících dekádách, píše v recenzi Jarda Konáš.
Goerge R. R. Martin
Goerge R. R. Martin | Foto: Reuters

Více než dvacítku textů dali dohromady spisovatel Goerge R. R. Martin a dlouholetý editor sci-fi a fantasy literatury Gardner Dozois.

Darebáci
Darebáci | Foto: Argo

Ačkoliv by se tak mohlo zdát, že půjde o další kompilaci fantasy textů (které u nás skutečně vycházejí v nepřehledném množství), v případě Darebáků se vyplatí nedat na první dojem. Jde totiž o multižánrovou knihu obsahující fantasy, postapokalyptické, vědeckofantastické i dystopické motivy nebo prostě jen vděčné varianty na loupeže století.

Co naopak prochází celou sbírkou jako sjednocující motiv, je zkažený charakter všech postav. Lapkové, lumpové, zlodějíčci, hrdlořezové, chmatáci, podvodníci a vůbec darebáci všeho druhu hrají prim, ba co víc, chtějí, aby jim čtenář fandil. A ono to funguje.

Nad rámec tohoto modelu vystupuje několik textů, například detektivně laděná Žesťová žihadla Bradley Dentona, ve kterých si profesor se svými studenty zahrají na kočku a na myš. A jako solitér pak nad ostatní ční Provenience Davida W. Bella, ve které sledujeme epickou cestu Caravaggiova ztraceného obrazu z bludiště druhé světové války do dnešních časů.

Hlavním tahounem sbírky je samozřejmě závěrečná povídka George R. R. Martina, na které částečně staví propagace knihy – jde totiž o úplně nový příběh z Westerosu neboli Západozemí, ve kterém se odehrává Martinovo stěžejní dílo Píseň ledu a ohně.

Bohužel, ačkoliv se Martin snaží potěšit fanoušky a proletí s nimi celý svět od Králova přístaviště až po svobodná města daleko na východě, patří jeho povídka spíše k těm slabším kusům sbírky. Martinova obliba ve velkolepém divadle, kde mnoho postav hraje příběh roztažený na desítky let, se zkrátka vylučuje s povídkovým formátem.

Pokud si chcete zkrátit čekání na další knihu Martinovy ságy, sáhněte po povedenější sbírce novel Rytíř sedmi království. Darebáky však lze i tak doporučit – především fanouškům lehce ironické fantastiky i těm, kteří vždycky chtěli fandit padouchům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy