Hra o trůny: Projděte si mapu intrik, sexu a vražd hlavních postav

Hra o trůny je americký dramatický fantasy seriál z produkce kabelové stanice HBO, na níž se vysílá od dubna 2011. Tvůrci seriálu jsou David Benioff a D. B. Weiss. První série Hry o trůny měla v USA sledovanost kolem 2,5 milionu, postupně se seriál stal velmi populárním – pátou řadu sledovalo průměrně 6,88 milionu diváků.

Hra o trůny je také už čtyři roky po sobě nejstahovanějším seriálem na pirátských sítích a nechává za sebou oblíbené seriály jako Živí mrtví nebo Teorie velkého třesku. Podle stránky TorrentFreak si finále páté série Hry o trůny stáhlo 14,4 milionu uživatelů, což je téměř dvojnásobek oproti sledovanosti v USA v televizi.

Dějově vychází z knižní ságy Píseň ledu a ohně, která se stala celosvětovým bestsellerem a jejíž první díl vyšel v roce 1996, česky pak o čtyři roky později. Autorem je americký spisovatel George R. R. Martin, který se na seriálu podílel jako výkonný producent a scenárista. Nyní píše šestý díl ságy nazvaný Vichry zimy, ale vzhledem k tomu, že knihu nestihl dopsat před natáčením aktuální šesté série, seriál poprvé dějově předběhne svou předlohu.

Seriál byl nominován na televizní cenu Emmy celkem 83x a získal ji 26x.

Hlavní postavy

Tyrion LannisterLiliputí syn Tywina Lannistera byl odsouzen k smrti za údajnou vraždu krále Joffreyho, ovšem podařilo se mu utéct. Společně s Varysem putuje za Daenerys, které chce Varys pomoci na trůn. Tyrion je zajat a přiveden před Daenerys, která ho díky jeho výmluvnosti učiní svým rádcem.

Tywin LannisterLord Casterlyovy skály, strážce západu a pobočník krále. Je manipulativní a touží po moci pro svůj rod. Nenávidí svého nejmladšího syna Tyriona, při jehož porodu zemřela jeho žena Joanna. Na konci čtvrté série ho kuší zastřelí Tyrion.

Cersei LannisterDcera Tywina, matka krále Tommena Baratheona, který však vzešel z incestního vztahu s jejím bratrem Jaimem. Cersei je krutá a panovačná. Za své hříchy je zatčena sektou vrabčáků a ponížena, když musí nahá absolvovat pochod hanby městem.

Jaime LannisterSyn Tywina, bratr Cersei, s níž má syna Tommena. V páté sérii se vydá do Dorne, kde pobývá jeho dcera Myrcella, která je nyní v ohrožení. Když se společně vrací do Králova přístaviště, zemře mu dcera v náručí. Její smrt zapříčinila Ellaria Písek, která se tím pomstila za smrt svého milence Oberyna Martella.

Petyr BaelišZvaný také Malíček, je člen královské Malé rady, správce pokladny a majitel nevěstinců v Králově přístavišti. Zdatný manipulátor s promyšlenými plány, který zachrání Sansu Stark a poté ji provdá za Ramsaye Boltona. S Olennou Tyrell zosnoval smrt krále Joffreyho.

Jon SníhNemanželský syn Eddarda Starka. Stal se členem Noční hlídky a chtěl navázat spojenectví s divokými za Zdí. Za toto rozhodnutí ho však členové Noční hlídky na konci páté série ubodali. Spekuluje se, že může být oživen.

Daenerys TargaryenZvaná za bouře zrozená, matka draků a princezna Sedmi království. Má tři draky: Drogona, Viseriona a Rhaegala. Osvobodila několik měst od otroctví, získala armádu Neposkvrněných a chce vládnout říši.

Brandon StarkSyn Eddarda a Catelyn Starkových, který byl pádem z věže zmrzačen. Má tajemné vize a dokáže se převtělit do zvířat i lidí, jeho věrným druhem je Hodor. V páté sérii se Brandon nevyskytoval, v šesté se má opět vrátit.

Sansa StarkStarší dcera Eddarda Starka a Catelyn z rodu Tullyů. Petyr Baeliš Sansu provdá za Ramsayho Boltona, který zabral Zimohrad. Manžel ji opakovaně znásilňuje, Sansa tak plánuje útěk, který se jí podaří spolu s Theonem Greyjoyem na konci páté série.

Margaery TyrellBývalá manželka Joffreyho Baratheona, vládce říše. Po jeho smrti si vzala jeho mladšího bratra Tommena, což nesla jeho matka Cersei Lannister velmi těžce. Margaery dokáže být velmi milá a sympatická, Tommen si ji proto brzy zamiloval.

Situace na konci 5. série
1996Hra o trůny

A Game of Thrones
V roce 2011 zfilmováno jako první řada seriálu Hra o trůny.

1999Střet králů

A Clash of Kings
V roce 2012 zfilmováno jako druhá řada seriálu.

2000Bouře mečů

A Storm of Swords
V letech 2013 a 2014 zfilmováno jako třetí a čtvrtá řada seriálu Hra o trůny.

2005Hostina pro vrány

A Feast for Crows
V roce 2015 zfilmováno jako pátá řada seriálu Hra o trůny.

2011Tanec s draky

A Dance with Dragons
V roce 2015 zfilmováno jako pátá řada seriálu.

20111. řada seriálu

Robert Baratheon, král Sedmi království, požádá lorda Zimohradu Eddarda „Neda“ Starka, aby se stal jeho pobočníkem. Ten svolí a odjíždí s rodinou do Králova přístaviště. Jeho nemanželský syn Jon Sníh se rozhodne vstoupit do Noční hlídky, která chrání celou říši. Nedův syn Bran zjistí, že králova manželka Cersei a její bratr Jaime z rodu Lannisterů mají incestní vztah, a je za to shozen z věže. Ačkoli přijde o paměť, mezi Starky a Lannistery vzplane konflikt, protože se Branova matka Catelyn domnívá, že Brana chtěl zabít jiný z Lannisterů – liliput Tyrion. Poté, co Robert umírá, usedá na trůn Joffrey – sadistický syn Cersei a Jaimeho, který nechá popravit Neda Starka. Za mořem mezitím Daenerys z rodu Targaryenů získává z ohně trojici draků, kteří byli považováni za vymřelé.
Knižní předloha: Hra o trůny (1996)

20122. řada seriálu

V Sedmi královstvích zuří válka – proti Lannisterům nyní brojí Stannis – bratr zabitého krále Roberta. Armádu Starků vede k mnoha vítězstvím mladý král severu Robb. V Králově přístavišti je mezitím držena jeho sestra Sansa jako budoucí nevěsta pro Joffreyho. Její sestra Arya je před Lannistery na útěku. Královo přístaviště se připravuje na bitvu se Stannisovou armádou a nakonec ji pod vedením zastupujícího králova pobočníka Tyriona porazí. Nechráněný Zimohrad je dobyt Theonem z rodu Greyjoyů, ale Bran se svými přáteli unikne. Za mořem draci Daenerys stále rostou a matce draků se podaří získat peníze na nové loďstvo.
Knižní předloha: Střet králů (1999)

20133. řada seriálu

Theon je zadržen Ramsayem, synem Roose Boltona, a je mučen. Rod Lannisterů získává spojence v rodu Tyrellů, který chce provdat dědičku Margaery. Starkové začínají válku prohrávat a nejtvrdší rána přijde na „Rudé svatbě“, kde je zabit Robb i Catelyn z příkazu zrádcovských rodů Freyů a Boltonů, kteří se tím stávají spojenci Lannisterů. Daenerys zatím v Astaporu osvobozuje otroky. Armáda Neposkvrněných se rozhodne, že jí bude sloužit. Poté osvobodí město Yunkai.
Knižní předloha: Bouře mečů (2000)

20144. řada seriálu

Joffrey si bere Margaery a na svatbě je otráven. Z jeho smrti je nespravedlivě obviněn Tyrion. Sansa je z Králova přístaviště odvezena Petyrem Baelišem alias Malíčkem, který chce využít situace pro svůj prospěch. Novým králem Sedmi království je jmenován nedospělý Joffreyho bratr Tommen. Jon Sníh s Noční hlídkou čelí na severu armádě divokých a na jednu noc je odráží. Bran s přáteli dosáhnou cíle své dlouhé cesty a doufají, že zjistí celou pravdu o Branových tajemných vizích. Tyrion je vysvobozen z vězení a na útěku zabíjí svého otce Tywina, který chystal jeho popravu.
Knižní předloha: Bouře mečů (2000)

20155. řada seriálu

Stannis s novou armádou poráží divoké na severu a vydává se na tažení na Zimohrad. Jon jako nový velitel Noční hlídky hledá spojence proti blížícímu se nebezpeční a kontaktuje divoké z Tvrdodomova. Jsou přepadeni bílými chodci a armádou nemrtvých. V ulicích Králova přístaviště začíná nastolovat nový pořádek sekta zvaná vrabčáci, která za hříšný život zadrží Cersei. Sansa je Malíčkem provdána za Ramsaye, ve vhodnou chvíli ale prchá. Arya vyhledá Muže bez tváře z Braavosu a začne tajemný výcvik. Daenerys je po povstání v jednom z osvobozených měst (Meereen) zachráněna svým drakem a nedobrovolně odnesena daleko od civilizace. Stannisovi se rozkládá armáda a v bitvě u Zimohradu je poražen Boltony. Jon je za spojenectví s divokými ubodán vlastními muži Noční hlídky.
Knižní předlohy: Hostina pro vrány (2005) a Tanec s draky (2011)

20166. řada seriálu

Šestá série nebude vycházet z knih.

?Vichry zimy

The Winds of Winter
George R. R. Martin knihu právě píše, datum vydání neuvedl. Šestá série tak nebude vycházet z knih.

Zdroj fotografií: HBO

Hra o trůny je americký dramatický fantasy seriál z produkce kabelové stanice HBO, na níž se vysílá od dubna 2011. Tvůrci seriálu jsou David Benioff a D. B. Weiss. První série Hry o trůny měla v USA sledovanost kolem 2,5 milionu, postupně se seriál stal velmi populárním – pátou řadu sledovalo průměrně 6,88 milionu diváků. Seriál byl nominován na televizní cenu Emmy celkem 83x a získal ji 26x. autoři: Jiří Kropáček, Marie Dostálová, HBO