Recenze: Nový Tolkien potěší jen odborníky a srdcaře. O to větší je pro ně lahůdkou

Jarda Konáš
29. 10. 2016 8:05
Před pár dny bylo oznámeno vydání dalšího Tolkienova příběhu ze Středozemě o Berenovi a Lúthien. Na pulty se dostane v květnu příštího roku. Do té doby si můžeme zkrátit čekání s knihou Artušův pád.
Artušův pád
Artušův pád | Foto: Argo, Harper Collins

Artušův pád v českém překladu vydalo Argo a graficky navazuje kniha na celou jejich Tolkienovu edici, což může být mírně matoucí. Tolkienova báseň o posledním tažení legendárního krále zabírá třetinu knihy, zbytek jsou črty, poznámky a rozbor z pera spisovatelova syna, lingvisty Christophera Tolkiena.

Čtenář musí zapomenout na Středozemi a elfy. Artušův pád je hutná epická báseň odkazující ke staré anglické poezii, a navíc zůstala nedokončena. Kniha tak odsunuje obrázek Tolkiena coby kouzelného vypravěče a seznamuje čtenáře s jeho druhou tváří, seriózním zadumaným profesorem.

A že ten sloh je opravdu profesorský, obzvlášť při pohledu na anglický originál, který je v tuzemském vydání pro úplnost ponechán... S tím korespondují i zbylé dvě třetiny knihy, které bychom mohli označit za literárně historickou, když už ne odbornou, tak alespoň populárně naučnou literaturu.

Christopher Tolkien nás totiž seznamuje se širším pojetím artušovské poezie. Místo Středozemě vejdeme do světa rytířů Kulatého stolu, světa, který v dějinách literatury košatěl, bobtnal a rozcházel se ještě dřív, než do zbytku Evropy dorazilo písemnictví. Namátkou jen několik středověkých děl zabývajících se konkrétně tím samým obdobím jako Artušův pád: Mort Artu, Morte Arthure, Morte Arthur, Le Morte d'Arthur.

J. R. R. Tolkien měl logicky všechny nastudované a při práci na svém textu si bral co chvíli z jiné básně. Místo radosti ze spisovatelovy poezie však s knihou v ruce brzy začneme řešit otázky, proti kterým jsou neshody v Kosmově a Dalimilově kronice triviální jak zápočtová zkouška. Artušův pád je skutečně poctivý rozbor jdoucí kromě dějinné komparace (téma výpravy do Říma a východní Evropy) třeba až do strofické výstavby. Jinými slovy lahůdka pro odborníky, ale otrava pro běžné čtenáře.

I fanoušek Tolkienova díla si však přijde na své. Spisovatel totiž dvacet let pracoval souběžně jak na Artušově pádu, tak na Hobitovi a především Silmarillionu. Druhé dílo je artušovskou legendou volně inspirováno, ba dokonce na ni přímo odkazuje. Místopisem, osudem některých postav i dialogy.

A právě toto propojení Středozemě se světem staroanglických legend Christopher Tolkien rozebírá v jednoznačně nejzajímavější kapitole knihy Nenapsaná báseň a její vztah k Silmarillionu. K ní se však laik musí prokousat hromadou nezáživných poznámek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy