Nové knihy: Když Kokolia mluví jako Hirst, Hejdánek vysvětlí

Petr Fiala
3. 11. 2014 7:29
Texty Ladislava Hejdánka shrnuje kniha O umění. O životě i práci umělce pak vypovídá titul Pořád něco, který přináší sedmnáct rozhovorů s patnácti umělci a dvěma teoretiky.
Damien Hirst.
Damien Hirst. | Foto: Reuters

Nové knihy - Těžko uvěřitelné téměř padesátileté rozpětí mají texty - většinou časopisecké a novinové články - obsažené v knize Ladislava Hejdánka s výstižným názvem O umění.

První a nejstarší z nich, z roku 1964, Objev budoucnosti a umění, je dostupný též na internetu. Autor, ovlivněný snad všemi významnými filozofickými školami 20. století včetně marxismu, pronásledovaný marxisty, propagátor nepředmětnosti a filozofie, zkoumá v nich možnosti umění jako nástroje podstatné změny, metanoi. O umění neuvažuje z hlediska uměleckého kritika, ale filozofa. O existenci umění jako takového nepochybuje.

Foto: Aktuálně.cz

Svým přístupem se Hejdánek blíží Nelsonu Goodmanovi, je ovšem zvláštní - od umění si slibuje radikální a nevratnou pozitivní změnu, osobní i společenskou, přitom ale pracuje ve vyšlapaném kadlubu filozofických pojmů a etablované kultury; trochu jako Kristus, nepřichází, aby to, co je, popíral, ale aby z toho vybral to pravé.

Pochybnost o tom, co je forma, o níž se ve vzácné shodě zmiňují Vladimír Kokolia (v knize, která teprve v souvislosti s Hejdánkem vyjevuje svoji velikost, a proto o ní referujeme) a Damien Hirst (viz níže), nemá.

Knihu doplňují čtyři nápadité ilustrace jmenovaného Kokolii a spolu s dnes už klasickou obálkou Zdeňka Zieglera z ní dělají další zdařilý produkt nakladatelství Oikoymenh.
Ladislav Hejdánek, O umění, Oikoymenh, Praha 2014.

"Všeobecně platné nebudou definice i proto, že jsme si některé pojmy recyklovali podle potřeby. Jako například šíleně zatížené slovo forma, které se kdysi tak rádo užívalo a zplanělo v hloupé dualitě forma versus obsah a jehož 'správný' význam, obávám se, ani neznám," říká Vladimír Kokolia v knize rozhovorů s umělci nazvané Pořád něco, jak praví podtitul, publikovaných v letech 2007-2011 na stránkách časopisu Art+Antiques, a bezděky se tak přibližuje Damienu Hirstovi, který v rozhovoru s Nicholasem Serotou v červenci 2011 řekl: "Vždycky jsem vytáhl slovník, abych zkusil číst knihy o umění, ale nerozuměl jsem jim. Vzpomínám si, jak jsem nerozuměl 'formě'. Četl jsem o formě a hned jsem si pomyslel: 'O čem to mluví? Co je to forma?' Hledal jsem to ve slovníku, když jsem četl o Bauhausu, ale nerozuměl jsem tomu. A pak mi to začalo docházet..."

Je mnoho příležitostí setkání s neznámým, které nám zpochybní známé; mezi všemi těmito příležitostmi bývá ovšem právě umění to nejpřijatelnější. A tato přijatelnost bývá taky jedním z důvodů, proč se mu lidé věnují.

Foto: Aktuálně.cz

Knihu, z níž pochází Kokoliův citát, tvoří 17 rozhovorů se 17 lidmi, 15 umělci a 2 teoretiky umění, z nichž čtyři už nežijí (Demartini, Jirousová, Mančuška, Slavík). Nápadně vysoký je také počet umělců, kteří - ač pokládáni za české - pocházeli z nečeských nebo smíšených rodin, nebo kteří prožili v České republice jen část svého života - Jetelová, Kolář, Mančuška, Mrázková, Pivovarov, Slavík; rozhovor se slovenským umělcem Ondákem je ve slovenštině.

Umělci a umělečtí teoretikové hovoří o své práci a svém životě. Zmíněn je též provoz uměleckých institucí. Pro mě byl nejzajímavější - pominu-li citovaného filozofujícího Kokoliu - právě rozhovor s teoretikem umění a uměleckým manažerem Vítem Havránkem, který byl jako jediný pořízen speciálně pro tuto knihu. S Havránkem bych se na mnohém shodl!

Časopis Art+Antiques jsem nikdy neměl rád. Domníval jsem se totiž, že není ani o umění, ani o starožitnostech, ale o penězích. Poté, co jsem si přečetl tuhle knihu rozhovorů, si ho možná občas koupím.
Karolína Jirkalová (ed.): Pořád něco. Ambit Media, Praha 2013.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

před 39 minutami

Primátor Jablonce neustál rozpad tamní koalice, vystupuje z ANO, aby nepoškozoval jméno hnutí

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci. Koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec se rozpadla na konci prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy