JKR prozrazuje: Umbridgeová nemá čistou krev, je napůl mudla

jla
31. 10. 2014 13:01
Rowlingová odhaluje tajemství profesorky a náměstkyně ministra kouzel Dolores Umbridgeové. Je napůl mudla a je obrazem učitelky, se kterou spisovatelka ve škole nedokázala vyjít.
Dolores Umbridgová (Imelda Staunton) ve svém kabinetě v Bradavicích.
Dolores Umbridgová (Imelda Staunton) ve svém kabinetě v Bradavicích. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - J. K. Rowlingová na své stránce Pottermore.com v pátek uveřejnila další krátkou povídku ze světa Harryho Pottera a Bradavic. Halloweenská povídka tentokrát odhaluje, kdo nebo snad co se skrývá v postavě Dolores Umbridgeové, "děsivé a kruté čarodějnici", kvůli které má kouzelník Harry Potter na ruce vyrytý nápis: Nebudu lhát.

"Postava Umbridgeové vychází z mé učitelky, kterou jsem už od prvního pohledu neměla ráda. Ona ihned tyto pocity opětovala a přetavilo se to ve vyslovený odpor. Proč jsme se okamžitě začaly tak intenzivně nesnášet, nedokážu upřímně říct," píše Rowlingová ve své eseji. Totožnost oné učitelky však nechce prozradit.

S Umbridgeovou se čtenáři poprvé setkali v pátém díle Harry Potter a Fénixův řád, kde nejdříve působila jako náměstkyně ministra kouzel a později byla dosazena do kouzelnické školy v Bradavicích, aby vyučovala obranu proti černé magii. Má slabost pro vše růžové, zbožňuje kočky a mluví sladkým dívčím hláskem.

Spisovatel Stephen King ve své reakci na pátý díl Harryho Pottera řekl, že Umbridgeová je tím nejvíce realistickým padouchem od dob Hannibala Lectera. "Její jemný úsměv, dívčí hlásek, ropuší obličej a svírající se krátké prsty jsou děsivé."

Záliba v kočkách Dolores Umbridgeové má také základy v reálné spisovatelčině zkušenosti. "Jednou jsem sdílela kancelář s ženou, která zbožňovala obrazy nadýchaných, chlupaťoučkých koťátek. Byla jako zlomyslná mistryně trestu smrti," popisuje zážitek ve své eseji.

Umbridgeová navíc nemá čistou krev, jeden z jejích rodičů byl nekouzelnického původu, mudla. Což mírně odporuje knihám, kde Umbridgeová sama podstoupí ověření kouzelnické čistoty své vlastní krve.

"Umbridgeová je postavou, ke které cítím největší odpor. Její touha řídit, trestat a působit bolest ve jménu práva a pořádku je úplně stejně trestuhodná jako Voldemortovo hájení všeho zla," uzavírá Rowlingová.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy