Stephen King: Náboženství je nebezpečné, ale v Boha věřím

Kultura Kultura
30. 10. 2014 8:40
Oblíbený spisovatel poskytl americkému časopisu Rolling Stone rozsáhlý rozhovor, v němž se hovořilo o víře, zlu i sériovém vrahovi.
Spisovatel Stephen King.
Spisovatel Stephen King. | Foto: Profimédia

Praha – Oblíbený prozaik Stephen King poskytl časopisu Rolling Stone nečekaně obsáhlý rozhovor, ve kterém se probírala i víra.

Interview vyšlo u příležitosti vydání autorova nového románu Revival, který se na amerických pultech objeví v listopadu. Hororová próza je Kingovým druhým románem vydaným letos a čtvrtou knihou za poslední dva roky. Hlavní postavou románu je metodistický kněz, který se zřekne své víry, poté co zažije hrozivou nehodu.

King v rozhovoru vzpomíná na to, že byl vychováván v metodistické víře, ale že už tehdy měl pochybnosti o organizovaném náboženství a po střední škole si byl svým názorem ještě jistější. „Je to velmi nebezpečný nástroj, který byl zneužit řadou lidí,“ říká k organizovanému náboženství King.

Dále v rozhovoru populární spisovatel říká: „Rozhodl jsem se věřit, že Bůh existuje, a proto mohu říct: Bože, já to sám nedokážu. Pomoz mi, abych se dnes už nenapil. Pomoz mi, abych si dnes nevzal drogu. A to u mě funguje dobře.“

V interview se také hovořilo o zlu, které autor zkoumal z mnoha pohledů. King přemýšlel, zda existuje nějaké vnější, nebo zda je ve světě síla, která nás chce zničit zevnitř, individuálně nebo kolektivně, nebo zda zlo pochází zevnitř a je součástí genetiky a prostředí.

Ve zlo autor podle svých slov věří a dle něj je v chování jedince, jako je například Ted Bundy, pevně zakódováno. K známému americkému sériovému vrahovi řekl: „Nemyslím si, že když se podíváme na jeho výchovu, tak si můžeme říct: Á, to je proto, že mu jeho máma dala na ptáka kolíček na prádlo, když mu byly čtyři. Zlo je uvnitř nás. Čím jsem starší, tím méně jsem přesvědčen o tom, že existuje nějaký druh vnějšího vlivu ďábla. Ten přichází z lidí. A pokud si nedokážeme přiznat problém, dříve nebo později sami sebe odděláme.“

 

Právě se děje

před 33 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy