Stephen King: Náboženství je nebezpečné, ale v Boha věřím

Kultura
30. 10. 2014 8:40
Oblíbený spisovatel poskytl americkému časopisu Rolling Stone rozsáhlý rozhovor, v němž se hovořilo o víře, zlu i sériovém vrahovi.
Spisovatel Stephen King.
Spisovatel Stephen King. | Foto: Profimédia

Praha – Oblíbený prozaik Stephen King poskytl časopisu Rolling Stone nečekaně obsáhlý rozhovor, ve kterém se probírala i víra.

Interview vyšlo u příležitosti vydání autorova nového románu Revival, který se na amerických pultech objeví v listopadu. Hororová próza je Kingovým druhým románem vydaným letos a čtvrtou knihou za poslední dva roky. Hlavní postavou románu je metodistický kněz, který se zřekne své víry, poté co zažije hrozivou nehodu.

King v rozhovoru vzpomíná na to, že byl vychováván v metodistické víře, ale že už tehdy měl pochybnosti o organizovaném náboženství a po střední škole si byl svým názorem ještě jistější. „Je to velmi nebezpečný nástroj, který byl zneužit řadou lidí,“ říká k organizovanému náboženství King.

Dále v rozhovoru populární spisovatel říká: „Rozhodl jsem se věřit, že Bůh existuje, a proto mohu říct: Bože, já to sám nedokážu. Pomoz mi, abych se dnes už nenapil. Pomoz mi, abych si dnes nevzal drogu. A to u mě funguje dobře.“

V interview se také hovořilo o zlu, které autor zkoumal z mnoha pohledů. King přemýšlel, zda existuje nějaké vnější, nebo zda je ve světě síla, která nás chce zničit zevnitř, individuálně nebo kolektivně, nebo zda zlo pochází zevnitř a je součástí genetiky a prostředí.

Ve zlo autor podle svých slov věří a dle něj je v chování jedince, jako je například Ted Bundy, pevně zakódováno. K známému americkému sériovému vrahovi řekl: „Nemyslím si, že když se podíváme na jeho výchovu, tak si můžeme říct: Á, to je proto, že mu jeho máma dala na ptáka kolíček na prádlo, když mu byly čtyři. Zlo je uvnitř nás. Čím jsem starší, tím méně jsem přesvědčen o tom, že existuje nějaký druh vnějšího vlivu ďábla. Ten přichází z lidí. A pokud si nedokážeme přiznat problém, dříve nebo později sami sebe odděláme.“

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy