Rozhlasoví symfonici budou streamovat koncert s uznávaným violoncellistou

ČTK ČTK
14. 4. 2021 13:22
Rezidenční umělec rozhlasových symfoniků Jean-Guihen Queyras navzdory protipandemickým opatřením vystoupí v Praze. Violoncellista kanadsko-francouzského původu pod taktovkou šéfdirigenta Alexandera Liebreicha přednese příští pondělí 19. dubna z Rudolfina Koncert C dur Josepha Haydna a Andante cantabile Petra Iljiče Čajkovského.
Jean-Guihen Queyras vyrůstal v Alžírsku a Francii, nahrál violoncellové koncerty Dvořáka, Elgara či Ligetiho nebo Bachovy suity.
Jean-Guihen Queyras vyrůstal v Alžírsku a Francii, nahrál violoncellové koncerty Dvořáka, Elgara či Ligetiho nebo Bachovy suity. | Foto: Marco Borggreve

Vystoupení bude v přímém přenosu vysílat stanice Český rozhlas Vltava, živý stream nabídne na Facebooku také orchestr. "Koncert živě vysílá i Katalánský rozhlas, ze záznamu rozhlasy ve Švédsku a Portugalsku," doplňuje mluvčí orchestru Jana Patzelová.

V průběhu večera dále ve Dvořákově síni Rudolfina zazní suita z baletu Pulcinella od Igora Stravinského a Variace na Haydnovo téma od Johannesa Brahmse. Impulz ke vzniku Pulcinelly vzešel od Sergeje Ďagileva, zakladatele a ředitele Ruského baletu. Pro oživení repertoáru sáhl po neapolském lidovém kousku a Stravinského dlouze přemlouval k adaptaci hudby Giovanniho Battisty Pergolesiho.

Podle odborníků umělecký projev violoncellisty Queyrase charakterizují rozmanitost, bezchybná technika a intenzivní soustředění. Čtyřiapadesátiletý montrealský rodák dbá na souznění interpreta i posluchače s vnitřní motivací skladatele. Tomuto přístupu se naučil od Pierra Bouleze, se kterým ho pojilo dlouholeté umělecké partnerství.

Queyras nejprve přednese stěžejní violoncellový opus, Haydnův Koncert C dur z 60. let 18. století.

Následně zahraje lyrické Andante cantabile, které Čajkovskij původně napsal jako pomalou větu svého Prvního smyčcového kvartetu.

Finále večera je vyhrazeno pro Variace na Haydnovo téma od Johannesa Brahmse. Jejich premiéra roku 1873, kdy Vídeňskou filharmonii dirigoval sám autor, skončila úspěchem, jenž významně posílil skladatelovo sebevědomí.

Na letošní duben plánuje Symfonický orchestr Českého rozhlasu ještě jeden koncert, a to 26. dubna ze Studia 1 s harfistkou Kateřinou Englichovou.

Jean-Guihen Queyras hraje třetí větu Haydnova Koncertu C dur s Evropským komorním orchestrem pod taktovkou Yannicka Nézeta-Séguina. | Video: Philharmonie de Paris
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy