Pražské jaro zahájí orchestr z Bamberku, přijedou Faustová i Francouzi

Kultura Kultura
14. 11. 2018 13:05
Kompletní provedení Bachových houslových sonát a partit v podání Isabelle Faustové, evropskou premiéru díla Miroslava Srnky či koncert Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši uvede příští ročník festivalu Pražské jaro. Program zveřejnil včera, prodej vstupenek bude zahájen ve středu 12. prosince dopoledne. Vybíráme deset koncertů, které stojí za povšimnutí.
Isabelle Faustová fascinuje překrásným tónem svých proslulých stradivárek.
Isabelle Faustová fascinuje překrásným tónem svých proslulých stradivárek. | Foto: Felix Broede

Isabelle Faustová

18. května, Rudolfinum

Přední německá houslistka Isabelle Faustová, pro niž nedávno složil koncert český skladatel Ondřej Adámek, chystá pro Pražské jaro kompletní provedení Bachových houslových sonát a partit. Osmatřicetiletá interpretka je natočila začátkem tohoto desetiletí pro značku Harmonia Mundi, nahrávka patří k jejím bestsellerům.

"Kéž by některý český promotér nalezl odvahu a pozval Isabellu Faustoou provést celý cyklus," přál si už před pěti lety šéfredaktor hudebního časopisu Harmonie Luboš Stehlík, jehož nyní festival vyslyšel.

"Faustová fascinuje překrásným tónem svých proslulých stradivárek a hlubokým ponorem do každého díla. Vydané noty jí nestačí, studuje autografy, čte skladatelovu korespondenci a další dokumenty, aby do sebe nasála proces tvorby a aby se co nejvíce přiblížila skladatelově představě," říkají organizátoři festivalu, podle nichž si Faustová "neustále klade otázky, má otevřenou mysl a nesmírnou uměleckou zvídavost".

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy