Pražské jaro zahájí orchestr z Bamberku, přijedou Faustová i Francouzi

Kultura Kultura
14. 11. 2018 13:05
Kompletní provedení Bachových houslových sonát a partit v podání Isabelle Faustové, evropskou premiéru díla Miroslava Srnky či koncert Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši uvede příští ročník festivalu Pražské jaro. Program zveřejnil včera, prodej vstupenek bude zahájen ve středu 12. prosince dopoledne. Vybíráme deset koncertů, které stojí za povšimnutí.
Šéfdirigent italského orchestru Antonio Pappano se sólistkou Lisou Batiašvili.
Šéfdirigent italského orchestru Antonio Pappano se sólistkou Lisou Batiašvili. | Foto: Musacchio & Ianniello

Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie

17. května, Obecní dům

K vrcholům letošního festivalu bude patřit vystoupení prestižního Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením svého šéfdirigenta Antonia Pappana. Ten s orchestrem prvně pracoval roku 2004. "Vede ho k nejvyšším metám, koncertům i nahrávkám, stejně tak ale dbá, aby objednávali a uváděli soudobé skladby," napsala o jejich spolupráci muzikoložka Anna Šerých.

"Předchůdci mi soubor zanechali v dobrém technickém stavu. Ale přišlo mi, že hudebníci jsou příliš opatrní. Chtěl jsem probořit hráze a s trochu větším temperamentem se vrátit k typicky italskému způsobu hry, který podle mě vždy souvisel se zpěvem," vylíčil před časem Hospodářským novinám Pappano, který orchestr dovedl k ceně Gramophone za nahrávku Rossiniho Stabat Mater a ke Classical Brit Award za Verdiho Requiem.

Na Pražském jaru 2019 uvedou Musorgského fantazii Noc na Lysé hoře, Bartókův Koncert pro housle a orchestr č. 1, jejž zahraje Gruzínka Lisa Batiašvili, a Šeherezádu od Nikolaje Rimského-Korsakova.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy