Liberecká opera mění vedení, Doubravského po 18 letech nahradí Keprtová

ČTK ČTK
22. 10. 2020 13:33
Vedení libereckého Divadla F. X. Šaldy odvolalo dlouholetého vedoucího opery Martina Doubravského. Podle ředitelky Jarmily Levko za to může Doubravského selhání v komunikaci při krizových okamžicích pandemie koronaviru.
Libereckou operu od listopadu povede sedmatřicetiletá Linda Keprtová.
Libereckou operu od listopadu povede sedmatřicetiletá Linda Keprtová. | Foto: ČTK

V čele souboru stál Martin Doubravský od roku 2002, od listopadu jej nahradí dosavadní režisérka a dramaturgyně liberecké opery, sedmatřicetiletá Linda Keprtová. Doubravský v písemném prohlášení uvedl, že důvody svého odvolání nezná.

Podle ředitelky byla výměna vedení souboru plánovaná, současná situace ji jen urychlila.

"Kvůli epidemii koronaviru je nejen naše divadlo v krizi. Musím říci, že v těchto krizových okamžicích naše komunikace bohužel selhala, a proto jsem se rozhodla Martina Doubravského z funkce šéfa opery odvolat," uvedla Jarmila Levko. Více se vyjádřit nechtěla.

Doubravský v písemném vyjádření uvedl, že ředitelku požádal o zdůvodnění odvolání, které mu v jejím rozhodnutí chybělo.

"Na odpověď zatím čekám, i tak se ale na základě našeho pondělního rozhovoru mohu domnívat, že oním selháním naší komunikace je míněn fakt, že jsem v pátek 2. října měl v odpoledních hodinách vypnutý mobilní telefon," uvedl Doubravský.

Podle něj ale musí existovat i jiný, silnější důvod, který by dostatečně vysvětlil, že byl náhle odvolán ve chvíli, kdy dokončil práce na obsazení operních premiér roku 2021.

Divadlo F. X. Šaldy se stalo jedním z ohnisek nákazy koronavirem, nejvíce případů bylo v opeře a orchestru. Objevily se i tři případy v obecenstvu, u lidí, kteří seděli v první řadě na opeře Jakobín, jež měla premiéru na konci září. S divadelním ohniskem byla podle hygieniků spojena nákaza u 120 osob.

Martin Doubravský v libereckém divadle působí od roku 1990, vedení opery převzal ve svých 34 letech a stal se nejdéle sloužícím šéfem jednoho operního souboru.

"Martina Doubravského si vážím jako vynikajícího umělce, o čemž svědčí i fakt, že zůstává v našem divadle na velmi důležité pozici šéfdirigenta," dodává ředitelka Jarmila Levko.

Za Doubravského vedení soubor šestkrát získal hlavní cenu festivalu Opera.

"Soubor liberecké opery má kromě vysoké profesionální úrovně též mimořádný dar předávat divákům něco navíc, dar spontánního uměleckého sdělení spojeného s nevšední schopností spolupráce. Žádný šéf opery si nemůže přát víc a já si velmi přeji, aby tomu tak bylo i nadále," dodává Martin Doubravský.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy