Divadlo F. X. Šaldy

Šéfkou Šaldova divadla v Liberci se stane Keprtová

Novou ředitelkou třísouborového Šaldova divadla v Liberci se od července stane osmatřicetiletá režisérka a dramaturgyně Linda Hejlová Keprtová, dosavadní vedoucí zdejší opery. Nahradí Jarmilu Levku, jež divadlo řídila sedm let. Levko je od února poslankyní za Starosty pro Liberecký kraj a Starosty a nezávislé. Až jí za tři a půl roku vyprší mandát, do funkce by se měla vrátit.

Keprtovou v konkurzu vybrala komise z osmi kandidátů, výsledky už potvrdili radní. "Na jedné straně bude kontinuita toho skvělého uměleckého směřování posledních let, na druhé si jasně uvědomuje i slabé stránky, tedy především návštěvnickou krizi, nutnost moderního marketingu i flexibilní obchodní politiky a potřebu přivést k divadlu více mladých lidí," říká o Keprtové náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr z hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Opozice konkurz kritizovala kvůli tomu, že město hledalo jen dočasnou ředitelku.

Vedoucí činohry dál zůstává Kateřina Dušková a vedoucí baletu Marika Mikanová. Novým šéfem liberecké opery se stane Karol Kevický. Keprtová v Šaldově divadle působí od roku 2016. Zaměřit se chce na vyváženou dramaturgii a restart dlouhodobého plánování po pandemii. Hodlá vybudovat tradici divadelní přehlídky a změnit marketingovou podobu divadla. "Ráda bych, aby divadlo mělo každou sezonu svůj příběh," řekla.

Zdroj: ČTK

Novou uměleckou vedoucí činohry v Liberci se stala Dušková

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci má po pěti letech nového uměleckého vedoucího činohry. Šimona Dominika od ledna vystřídala režisérka Kateřina Dušková, která s libereckou scénou spolupracuje mnoho let. Jako umělecká vedoucí působila v Horáckém divadle Jihlava a pražském Divadle Na Fidlovačce. V Liberci režírovala hry Králova řeč, Mnoho povyku pro nic, Vražda v Orient expresu a i svoji první operu, Jakobína.

"Nastupuji do zavřeného divadla. Divadla neúplného, bez diváků chladného a smutného, ale když se dnes podívám na obě jeviště, kde se připravují nové inscenace, cítím velkou sílu a energii a ruku v ruce s tím i naději, že brzy bude líp a hlediště Divadla F. X. Šaldy se znovu zaplní diváky," říká Kateřina Dušková.

Zdroj: ČTK