Jiří Stivín slaví 75. narozeniny a vydává výběrové trojalbum. Hraje na něm jazz i klasiku

Kultura Kultura
6. 11. 2017 14:00
Jazzový hudebník Jiří Stivín slaví 75. narozeniny. Supraphon mu jako dárek vydává výběrové trojalbum Quodlibet, na kterém shrnuje nejdůležitější momenty v jeho kariéře. V den narozenin - 23. listopadu - Stivín vystoupí se svým kvartetem v pražské Redutě.
Jiří Stivín.
Jiří Stivín. | Foto: Supraphon

První část výběrového trojalba Quodlibet flétnisty Jiřího Stivína nabízí kombinaci skladeb z alb Zvěrokruh a Status Quo Vadis, na nichž hudebník spolupracoval s Michalem Pavlíčkem, Ivou Bittovou nebo Talichovým kvartetem.

Druhé CD nese název Jazz v tandemu a Stivín ho věnoval dlouhodobé spolupráci s kytaristou Rudolfem Daškem.

"Vzpomínám si, že po koncertě v Lublani ke mně přišel slavný americký kytarista Barney Kessel, který tam také se svým triem hrál, a povídá: Hochu, ty máš obrovské štěstí, ten tvůj kytarista hraje vlastně jenom pro tebe. A měl pravdu. Dašek se nikdy nesnažil prosazovat a toleroval můj impulzivní přístup k improvizacím. Byl to skvělý parťák i člověk," říká Stivín na adresu kytaristy, který zemřel v roce 2013.

Spolupráce Jišího Stivína a Rudolfa Daška | Video: YouTube

Třetí disk je nazvaný Barokní zobcovky a patří hudbě Stivínových oblíbených skladatelů Georga Philippa Telemanna a Antonia Vivaldiho.

"Flétnista, dirigent a hudební organizátor Milan Muncliger, který mě mimo jiné uvedl do tajů hry na příčnou flétnu, ale také mi přiblížil barokní hudbu, se mě jednou zeptal, proč nehraji Vivaldiho koncerty, které jsou pro sopraninovou zobcovku napsány," vzpomíná Stivín.

"Byla to pro mě novinka, protože v 60. letech minulého století se tyto koncerty hrály na příčnou flétnu nebo pikolu. Tak jsem tu výzvu vzal vážně. Nakonec jsem se s tím dostal až na festival Pražské jaro."  

 

Právě se děje

před 9 minutami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

před 1 hodinou

Trojskokanka Rojasová překonala halový světový rekord

Venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová překonala na mítinku v Madridu halový světový rekord. Skočila 15,43 metru, o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004.

Čtyřiadvacetiletá Rojasová, která je dvojnásobnou mistryní světa venku i v hale, pod střechou poprvé dolétla za hranici 15 metrů před necelými dvěma týdny v Metách. Výkon 15,03 metru ji tehdy zařadil na šesté místo historických tabulek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy