VIDEO Foo Fighters vytvoří na LP 8 hudební mapu Ameriky

Kultura Kultura
1. 6. 2014 13:52
Podívejte se na upoutávku k seriálu Sonic Highways, který v osmi epizodách zmapuje nahrávání nového alba Foo Fighters v osmi různých studiích rozesetých po celých Spojených státech.
Dave Grohl (Foo Fighters).
Dave Grohl (Foo Fighters). | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Frontman Foo Fighters Dave Grohl zveřejnil první ukázku z osmidílného seriálu Sonic Highways, který navštíví nahrávací studia po celé severní Americe, v nichž budou Foo Fighters nahrávat jejich nové "LP 8".

"Všechno to začalo myšlenkou, že budeme nahrávat v různách studiích," říká Grohl. "Přišlo mi to originální. Až seriál i nahrávku dokončíme, vznikne vlastně jakási hudební mapa Ameriky. Budeme zkoumat hudební kořeny každého místa: Proč se právě Chicago stalo tak důležitým pro bluesmany? Proč se country nastěhovala do Nashvillu? Proč první psychedelická skupina Thirteenth Floor Elevators pochází z Austinu? Je to šílené."

Podívejte se na upoutávku k seriálu Sonic Highways o nahrávání nového alba Foo Fighters.
Podívejte se na upoutávku k seriálu Sonic Highways o nahrávání nového alba Foo Fighters. | Video:

Každá z osmi epizod seriálu, který uvede televizní stanice HBO, se bude tedy odehrávat v jiném městě Spojených států. Foo Fighters si vybrali Chicago (Electrical Audio Steva Albiniho), Austin, Nashville, Los Angeles (Rancho de Luna), Seattle, New Orleans, Washington (Inner Ear Studios) a New York. Na každém místě kapela nahraje skladbu (nebo skladby) v renomovaném studiu a seriálový výstup Grohl popisuje jako "milostný dopis historii americké hudby".

Epizody budou doplňovat rozhovory s muzikanty, kteří mají s jednotlivými studii zkušenost - například s Ianem MacKayem z Fugazi, frontmanem Kiss Paulem Stanleym, Joe Walshem z The Eagles, punkery z kapely Minor Threat či Nancy Wilson z Heart.

Dave Grohl se ujal režie projektu, kterou si v oblasti dokumentu vyzkoušel už titulem Sound City z roku 2013. Zatím poslední album vydali Foo Fighters v roce 2011 pod titulem Wasting Light.

Nové album kapela ohlásila už letos v lednu vyvěšením obrázků s nahrávacími pásky (mastery) s nápisy "Foo Fighters LP 8" na oficiální Instagram.

Poslechněte si ukázku z alba Wasting Light.
Poslechněte si ukázku z alba Wasting Light. | Video: youtube.com

Původní informace dodávala, že "LP 8" bude mít třináct písní. Každá z nich by měla obsahovat motiv, navázaný k místu, kde se bude nahrávat, texty budou vznikat až úplně poslední den nahrávání, aby zachytily i jeho atmosféru. Hostem alba bude například chicagský bluesman Buddy Guy, jeden z nejlepších kytaristů žánru.

"Daveovo upřímné nadšení pro tento projekt je nakažlivé a jeho talent jako hudebníka a filmaře je nepopiratelný. Jsme rádi, že můžeme s Foo Fighters spolupracovat a sledovat, jak se může místní folklor stát inspirací pro úplně novou hudbu," říká programový šéf HBO Michael Lombardo.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy