Foo Fighters povýšili rocková klišé na svou přednost

Adam Pešek
16. 8. 2012 13:40
Rockové hvězdy vynahradily Praze dlouhé čekání
Foo Fighters, Praha, 15. srpna 2012
Foo Fighters, Praha, 15. srpna 2012 | Foto: Live Nation, Jiří Rogl

Recenze - Náběh Dave Grohla na prodloužené pódium, zdvižená paže jedním směrem, druhým a ohromný ohlas zhruba jedenáctitisícového publika. Foo Fighters v Česku hráli naposledy před sedmnácti lety. Tehdy měli na kontě dvanáct vlastních skladeb. Dnes jich je zhruba o sto víc a z tehdy začínající kapely bubeníka Nirvany, na nějž mnozí koukali skrze prsty, se stala pravděpodobně největší hvězda současného rocku.

„V roce 95 jsme tady hráli ve Sky Clubu Brumlovka, pamatuje si to někdo?," ptal se Grohl po odehrání starší hitovky My Hero. „Já ne," dodal a rozhodl se, že takřka dvouapůlhodinovým setem své dlouhodobější ignorování Prahy v koncertních plánech divákům vynahradí.

Foo Fighters, Praha, 15. srpna 2012
Foo Fighters, Praha, 15. srpna 2012 | Foto: Live Nation, Jiří Rogl

Punk rockové uvědomění s Mouldem

Jako support si sebou Foo Fighters přivezli jednoho ze svých vzorů Boba Moulda. „Nebýt jeho, pravděpodobně bych nikdy nezačal hrát na kytaru," dušoval se Grohl k někdejšímu frontmanovi punk rockové ikony Hüsker Dü - a tedy kapely, která pomáhala utvářet žánr v jeho počátcích a v širším povědomí je zapsána hlavně jako jeho artefakt, nikoliv díky komerčnímu úspěchu a většímu ohlasu posluchačů.

Mouldovo místo vždy bylo v klubech, ať už na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, či dnes se sólovou tvorbou. Punk rockové písničkářství člověka, který si už si nemá co dokazovat, před poloprázdným pódiem stadionu působilo trochu nepatřičně. Grohl svým způsobem splatil svůj díl hudební společnosti tím, že představil kus její historie. Mould dokonce odehrál několik skladeb od Hüsker Dü i své další kapely Sugar. Přesto umocnění jejich odkazu proběhlo spíše v rovině jistého zprofanování jména hlavního protagonisty.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Kde se obvykle mladé skupiny snažili přilákat nové posluchače a budovat si vlastní publikum, tam se včera zpětně budovala pověst člověka, jenž ji už dávno má, pouze se nedostala k širším vrstvám. S vcelku lehkou tvorbou stojících na příjemně melodických kytarových písničkách totiž Mould pravděpodobně příliš nových fanoušků nezíská. Dnes jeho hudba funguje především jako nadstavba věcí minulých.

Grohlova oddanost rocku

V současné éře „po smrti rocku" by něco podobného mělo platit i v případě Foo Fighters, kteří čerpají především z devadesátkového kytarového dění, ať už grunge, do mainstreamu putujícího punku či hlasité nezávislé scény.

Foo Fighters, Praha, 15. srpna 2012
Foo Fighters, Praha, 15. srpna 2012 | Foto: Live Nation, Jiří Rogl

Na pódiu ale velmi přesvědčivě prokázali, proč dost možná jako poslední rockové hvězdy přestáli klinickou smrt žánru. K bílému tvrdému rocku patří určitá estetika a způsob prezentace - černé barvy, máchání hlavou, zvednuté pěsti - a právě proto silácký styl působí vcelku pateticky. Foo Fighters se všeho zmíněného drželi, publikum příležitostně hecovali, Grohl si na koncích veršů často rád vcelku bez příčiny zařval. Většinu skladeb zase prodloužily různé kytarové hrátky, případně „stadionová pauza" někde před jejich koncem, aby vynikl řev publika.

Tradiční představování členů nicméně znamená nejen odříkání jmen jednotlivých členů (Shiflett, Smear, Mendel, Hawkins + klávesák), ale také představení svých dětí, které se kapela rozhodla vzít na turné s sebou. Berou to jako dovolenou a práci zároveň. Když Grohl do davu prohlásí: „Asi si myslíte, že jsem nějaká zas… rocková hvězda," dodává, že je vlastně spíš táta.

I poté, co děcka odeženou pryč, se samovolně občas vrací nebo při jedné skladbě sedí přímo před Hawkinsovými bubny. Po celou dobu, co Foo Fighters desku Wasting Light, tak panuje velmi uvolněná atmosféra. Když tedy Grohl označí skladbu These Days za svou oblíbenou, není důvod mu nevěřit. Jako v mnoha dalších (Arlandia, Pretender, Best of You) se s ní pracuje s protipóly tišší a hlasité kytary a právě s takovými hity se kapela stala jednou z nejoblíbenějších.

Grohl však naživo potvrdil (svědčí o tom také záměrně amatérské videoklipy, naposledy k White Limo, nebo různé podvratné akce třeba proti baptistům), že je do vlastní tvorby stále zapálený. Jenom díky tomu „Foos" přebili rocková klišé, nepůsobili trapně a dokáží oslovit široké masy. Operují s nimi totiž tak, že z nich dělají svou největší přednost.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy