Slovenští Korben Dallas míří s novým albem do Čech

jla
16. 9. 2014 16:20
Bratislavská skupina Korben Dallas vydává singl Za sklom, se kterým plánuje dobýt i českou hudební scénu. Zbrusu nová deska Bánská Bystrica vyjde už za měsíc.
Foto: Korben Dallas

Praha / Bratislava - V pořadí už třetí album tria Korben Dallas s názvem Banská Bystrica, podobně lyrické jako jejich druhá deska Karnevalová vrana, vyjde 15. října a slibuje více optimistických skladeb. O týden později, 22. října, ji kapela pokřtí v pražském Rock Café a domácí, slovenský křest plánují spolu s kapelou Zrní na konec října v Bratislavě.

Poslechněte si song Otec od Korben Dallas.
Poslechněte si song Otec od Korben Dallas. | Video:

Nová deska Banská Bystrica podle frontmana Juraje Benetina plynule navazuje na Karnevalovou Vranu a vyjadřuje vztah kapely k městu, po kterém je pojmenovaná.

"Banská Bystrica je pro nás velmi divné a zároveň krásné město. Není to východ ani západ, sever ani jih, k tomu městu máme opravdový citový vztah a zároveň odstup," míní Benetin.

Spolupráce s Janou Kirschner

Korben Dallas si pro spolupráci na Banské Bystrici vybrali slovenského kytaristu Ľuboslava Petrušku a tři výrazné ženy - zpěvačku Janu Kirschner, spisovatelku Moniku Kompaníkovou a holandskou fotografku Illah Van Oijen.

Čerstvému singlu Za sklom, který spatří světlo světa už tento týden, předchází píseň Spolu. K ní kapela natočila i videoklip s Janou Kirschner.

Slova singlu Spolu z pera basáka Lukáše Fily - hrejú nás rovnaké myšlienky, štípú nás rovnaké poznámky, rovnakým veciam sa smejeme, spolu zrejeme - dokazují, že Korben Dallas pro svoji hudbu hledají témata ve věcech a záležitostech, které všichni důvěrně známe - v pocitech, mezilidských vztazích a náladách.

Poslechněte si píseň Beh od Korben Dallas v aranžmá Slava Soloviće pro festival Viva Musica 2014.
Poslechněte si píseň Beh od Korben Dallas v aranžmá Slava Soloviće pro festival Viva Musica 2014. | Video:

Vydají i záznam živého koncertu

Píseň Spolu postrádá výraznou melodii a může se na první pohled zdát, že míří spíše na náročnější publikum, to je však podle Benetina matoucí. "Deska jako celek je dost melodická a
současně hodně zpívaná. Je na ní i hodně back vokálů," vysvětluje frontman.

Od vydání debutového alba Pekné cesty uplynuly čtyři roky a Korben Dallas se vypracovali na jednu z nejžádanějších klubových a festivalových kapel Slovenska, což dokazuje i četnost stažení na slovenských iTunes a Spotify a ocenění za nejlepší singl, album a živou kapelu v žebříčku Radio_Head Awards za rok 2013.

Na konci května odehráli koncert s mladým symfonickým orchestrem Sinfonietta Bratislava pod vedením dirigenta Braňa Kostky. Záznam celého koncertu z festivalu Viva Musica plánují vydat příští rok jako živé album.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy