Jack White přiveze třaskavý "špitál" i do Prahy

Kultura Kultura
15. 9. 2014 22:36
Kdysi vůdčí osobnost slavných White Stripes poprvé dorazí na sólový koncert v Česku. Představí své druhé album Lazaretto.
Jack White.
Jack White. | Foto: Jack White

Praha - Americký kytarista, zpěvák a skladatele Jack White, který se prosadil v duu White Stripes se svou partnerkou Meg, poprvé v sólové kariéře zamíří do Prahy. V rámci turné k aktuálnímu albu Lazaretto představí 13. listopadu energickou „modro-bílou“ show ve Foru Karlín.

Po rozchodu se svou polovičkou pendloval mezi kapelami The Raconteurs a The Dead Weather, přede dvěma lety pak Jack White nastoupil sólovou dráhu s albem Blunderbuss a mezitím stačil vybudovat malé hudební impérium Third Man Records.

S dueem The White Stripes vystoupil White v červenci 2005 také v pražském Divadle Archa. Ukončení spolupráce po mnoha průtazích duo ohlásilo v roce 2011.

Letošní sólové koncerty i vystoupení na hudebních festivalech napovídají, že se fanoušci od Whitea dočkají skladeb z obou jeho sólových alb Blunderbuss (2012) a Lazaretto (2014), ale také oblíbených hitů od White Stripes jako jsou Icky Thump, Hotel Yorba, Ball and Biscuit a Seven Nation Army.

Jacka Whitea chválí hudební kritici a zároveň se těší čím dál větší popularitě u posluchačů. Svědčí o tom i osm hudebních cen Grammy, navíc se obě jeho sólová alba se vyhoupla na první příčku americké hitparády.

"Mluvit v souvislosti s Blunderbuss o sólovém debutu je samozřejmě trochu nadsázka, už The White Stripes byl v podstatě Jackův projekt kompletně „na klíč". Přesto na novince ve srovnání s nahrávkami červeno-bílého týmu něco schází - rozmáchlé aranže nové desky zastiňují jeho přiznanou blues-rockovou primitivnost a zůstal jen trochu akademický chlad, v němž všechny nástroje jen perfektně zapadají do sebe. Jednomu se až začne stýskat po živočišných bicích Meg White, které dodávali hudbě prvek kouzelné nedokonalosti. Deset let po vydání singlu Fell in Love with a Girl by rock potřeboval nějakou novou resuscitaci. Od Blunderbuss ji ale rozhodně nečekejte," napsal o Whiteově sólovém debutu recenzent Aktuálně.cz Karel Veselý.

Druhé album - Lazaretto - vyšlo letos 10. července. Na vinylu se ho prodalo přes 40 tisíc kopií, a tak Jacku Whiteovi zajistilo rekord, protože jde o vůbec nejvyšší číslo v prodejnosti vinylů od roku 1991.

"Tentokrát si Jack White minimálně sedl sám se sebou a vcelku důkladně si všechno promyslel. Docílil tím větší propracovanosti, aniž by tím utrpěla atmosféra improvizované session. Takže nejen propojení minulého se současným, ale i okamžitého s trvalým je tím, co na Lazarettu upoutá milovníky neprvoplánových a nejednoznačných výsledků," napsal o druhém albu Lazaretto recenzent Michal Bystrov pro Aktuálně.cz.

Vstupenky za 1290 a 1690 korun budou v prodeji od 19. září v síti Ticketpro.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy