Napsal hudbu i texty, sám hraje na všechny nástroje. Paul McCartney natočil album

ČTK Reuters ČTK, Reuters
24. 10. 2020 12:34
Osmasedmdesátiletý britský hudebník Paul McCartney, někdejší člen kapely Beatles, vydá nové sólové album. Vzniklo během karantény vynucené pandemií covidu-19, jak prozradil v rozhovoru s hudební stanicí BBC 6 Music.
Paul McCartney je na snímku z americké Floridy v létě 2017.
Paul McCartney je na snímku z americké Floridy v létě 2017. | Foto: ČTK/AP

Nahrávka se bude jmenovat McCartney III a naváže na předchozí číslovaná alba z let 1970 a 1980, která obě natočil již po rozpadu Beatles a vždy ve chvíli, kdy hledal inspiraci.

Stejně jako tehdy McCartney i tentokrát sám hraje prakticky na všechny nástroje, od baskytary a bicích přes kytary a klavír. K tomu sám zpívá, napsal všechny texty i hudbu.

Album, které vznikalo po dobu devíti týdnů, vyjde 11. prosince.

"Byl jsem s rodinou v našem sídle a každý den jsem chodil do studia. Trochu jsem skládal pro film, z toho vznikla úvodní píseň, a když jsem ji měl hotovou, začal jsem přemýšlet, co dál," popsal muzikant v rozhovoru s moderátorem Mattem Everittem, jak se postupně začal vracet k nedodělaným fragmentům z posledních let.

"Každý den jsem začal natáčet na nástroji, na kterém jsem tu skladbu psal, a pak jsem postupně přidával jednotlivé vrstvy. Byla to dost zábava. A dělal jsem to víc pro sebe, než že bych musel někde stihnout nějaké uzávěrky. Prostě jsem si tak blbnul. Ani na vteřinu mě nenapadlo, že z toho bude album," shrnul.

Aktuální téma pandemie se odráží také v některých textech písní. McCartneyho optimismus, že vše překonáme, inspirovala vzpomínka na rodiče, kteří zažili bombardování Liverpoolu za druhé světové války, zmínil v rozhovoru.

Paul McCartney strávil většinu karantény ve svém venkovském sídle v Sussexu na jihu Anglie s dcerou Mary a její rodinou, včetně čtyř vnoučat. Přes den nahrával v soukromém studiu, po večerech byl s rodinou.

McCartney naposledy předloni vydal desku Egypt Station, ještě vloni byl na turné. V Česku vystoupil v letech 2004 a 2016, kdy hrál v pražské O2 areně. Novinka bude jeho 18. sólovou deskou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy