Struny podzimu přesouvají koncerty na síť, zpětně budou k vidění ve 4K kvalitě

ČTK ČTK
23. 10. 2020 20:01
Vystoupení Brandt Brauer Frick Ensemble a Andrease Scholla na festivalu Struny podzimu se uskuteční v původních termínech, avšak formou on-line koncertů. Umělci budou streamovat z výjimečných lokací ve svých domovských městech.
Upoutávka na on-line koncert Brandt Brauer Frick Ensemble, který se uskuteční příští neděli 1. listopadu. Foto: Harry Weber. | Video: Struny podzimu

Průkopníci takzvaného akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble zahrají příští neděli 1. listopadu v berlínské Kuppelhalle, přespříští pátek 6. listopadu pak za doprovodu klavíristky Tamar Halperinové zazpívá hvězdný kontratenorista Andreas Scholl ve wiesbadenském Kurhausu.

Festival koncerty odvysílá na sociálních sítích a webových stránkách stanice ČT art.

Videa budou dalších 14 dnů k dispozici ke zpětnému zhlédnutí, následně je festival na vyžádání zpřístupní v nejvyšší kvalitě 4K. Jedná se o standard pro rozlišení obrazu v digitálním filmu. Název je odvozen z horizontálního rozlišení, které činí přibližně 4000 pixelů.

"Díky optimismu a notné dávce štěstí se nám v září podařilo zprostředkovat živé, sdílené zážitky pod širým nebem: Avishai Cohen zahrál na střeše Lucerny a Daniel Hope na hladině Vltavy, což z dnešního pohledu považuji za malý zázrak," připomíná prezident festivalu Marek Vrabec.

"Jsem rád, že ani o nejbližší festivalové koncerty fanoušci nepřijdou. Díky vstřícnosti umělců a pružnosti našeho produkčního týmu se nám podařilo domluvit v rekordně krátké době na odvysílání on-line koncertů v mezinárodní koprodukci, ve špičkové obrazové a zvukové kvalitě, jaká nebývá u streamů běžná, a to zdarma," dodává.

Desetičlenný Brandt Brauer Frick Ensemble, který zahraje v berlínské Kuppelhalle, vyniká expresionistickými rysy a dokonalou akustikou.

Upoutávka na on-line koncert Andrease Scholla a Tamar Halperinové, který se uskuteční 6. listopadu. Foto: Gregor Hohenberg. | Video: Struny podzimu

Lázeňský dům Kurhaus ve Wiesbadenu, v němž zazní písně z programu Twilight People Andrease Scholla a Tamar Halperinové, pak architekturou výrazně připomíná pražské Rudolfinum, které mělo koncert původně hostit.

"Nechtěli jsme zůstat u studiových koncertů, ale nabídnout divákům kromě silného hudebního také atraktivní vizuální zážitek," dodává prezident Strun podzimu.

Zkrátka nepřijdou ani zájemci o Recitál Jiřího Suchého, pro který organizátoři hledají náhradní termín na rok 2021. Odložený koncert získá další rozměr tím, že se uskuteční u příležitosti Suchého 90. narozenin. Ty připadají na 1. října 2021.

Sólový recitál devětašedesátiletého brazilského kytaristy a zpěváka Viniciuse Cantuárii nelze uskutečnit v žádné podobě, proto ho pořadatelé zrušili.

Všichni majitelé vstupenek na koncerty Brandt Brauer Frick Ensemble, Andrease Scholla a Viniciuse Cantuárii obdrží informační e-mail ohledně vrácení vstupného. Lístky na Recitál Jiřího Suchého zůstávají v platnosti pro nový termín v roce 2021.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy