Napsal hudbu i texty, sám hraje na všechny nástroje. Paul McCartney natočil album

ČTK Reuters ČTK, Reuters
24. 10. 2020 12:34
Osmasedmdesátiletý britský hudebník Paul McCartney, někdejší člen kapely Beatles, vydá nové sólové album. Vzniklo během karantény vynucené pandemií covidu-19, jak prozradil v rozhovoru s hudební stanicí BBC 6 Music.
Paul McCartney je na snímku z americké Floridy v létě 2017.
Paul McCartney je na snímku z americké Floridy v létě 2017. | Foto: ČTK/AP

Nahrávka se bude jmenovat McCartney III a naváže na předchozí číslovaná alba z let 1970 a 1980, která obě natočil již po rozpadu Beatles a vždy ve chvíli, kdy hledal inspiraci.

Stejně jako tehdy McCartney i tentokrát sám hraje prakticky na všechny nástroje, od baskytary a bicích přes kytary a klavír. K tomu sám zpívá, napsal všechny texty i hudbu.

Album, které vznikalo po dobu devíti týdnů, vyjde 11. prosince.

"Byl jsem s rodinou v našem sídle a každý den jsem chodil do studia. Trochu jsem skládal pro film, z toho vznikla úvodní píseň, a když jsem ji měl hotovou, začal jsem přemýšlet, co dál," popsal muzikant v rozhovoru s moderátorem Mattem Everittem, jak se postupně začal vracet k nedodělaným fragmentům z posledních let.

"Každý den jsem začal natáčet na nástroji, na kterém jsem tu skladbu psal, a pak jsem postupně přidával jednotlivé vrstvy. Byla to dost zábava. A dělal jsem to víc pro sebe, než že bych musel někde stihnout nějaké uzávěrky. Prostě jsem si tak blbnul. Ani na vteřinu mě nenapadlo, že z toho bude album," shrnul.

Aktuální téma pandemie se odráží také v některých textech písní. McCartneyho optimismus, že vše překonáme, inspirovala vzpomínka na rodiče, kteří zažili bombardování Liverpoolu za druhé světové války, zmínil v rozhovoru.

Paul McCartney strávil většinu karantény ve svém venkovském sídle v Sussexu na jihu Anglie s dcerou Mary a její rodinou, včetně čtyř vnoučat. Přes den nahrával v soukromém studiu, po večerech byl s rodinou.

McCartney naposledy předloni vydal desku Egypt Station, ještě vloni byl na turné. V Česku vystoupil v letech 2004 a 2016, kdy hrál v pražské O2 areně. Novinka bude jeho 18. sólovou deskou.

 

Právě se děje

před 2 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy