Na administraci zaměstnala dalšího člověka, peníze od státu Fléda ale stále nemá

ČTK ČTK
11. 2. 2021 13:27
Brněnský hudební klub Fléda, jeden z největších v Česku, už příliš nepočítá s otevřením v této sezoně. Koronavirová nákaza, která zemi sužuje už skoro rok, plný provoz nejspíš do léta neumožní. Klub bojuje s byrokracií kolem státních podpor, přesto do budoucnosti hledí s optimismem.
Brněnský klub Fléda i přes trvající nejistotu plánuje nabitou sezonu 2021/2022.
Brněnský klub Fléda i přes trvající nejistotu plánuje nabitou sezonu 2021/2022. | Foto: ČTK

"Jestli se někdy situace vrátí do normálních kolejí, Fléda z toho jednoznačně vzejde posílená. A to ne díky státu, ale díky vůli všech zaměstnanců s touto strašnou situací bojovat," říká provozovatel Lukáš Stara.

Klub plánuje znovu otevřít od září, bude ale záležet na proočkovanosti populace a dalších okolnostech. Ani první stupeň protiepidemického systému známého pod zkratkou PES neumožňuje podle Stary rentabilní činnost klubů velikosti Flédy. Prostor má kapacitu až 1000 lidí.

První vlnu pandemie pomohlo Flédě přežít město díky provozní a mimořádné dotaci, přispěli také partneři ze soukromé sféry. Naopak stát tehdy podle Stary v pomoci selhal.

Klíčový podpůrný program pro Flédu byl podzimní Covid kultura II, doteď ale klub nemá peníze na účtu. "Z dalších programů fungují dobře Antiviry, ovšem stát vyžaduje po společnostech naprostou bezchybnost, přičemž sám dluží některým našim zaměstnancům ošetřovné až za listopad. Sám je ve skluzu několik měsíců, ale po nás požaduje bezchybnost, to celé navíc v době, kdy držíme zaměstnanost a v podstatě suplujeme pracovní úřady," popisuje Stara.

Poukazuje také na přebujelou administrativu, podmínky podpor rozepsané na mnoha stranách a na to, že peníze od státu přicházejí se značnými prodlevami, zatímco na západ od Česka je podle něj podpora jasně definovaná, rychlá a jednoduchá na zpracování.

"Na tuto další administraci jsme museli zaměstnat nového člověka, abychom se v tom vůbec zorientovali a mohli všechny programy sepsat a dodrželi veškeré podmínky," říká Stara.

I přes trvající nejistotu Fléda plánuje nabitou sezonu 2021/2022. Řada koncertů zahraničních interpretů je přeložená z loňska. Další hvězdy klub pozval na oslavu svých 20. narozenin. "Pokud Fléda na podzim otevře, bude ji čekat jednoznačně nejlepší sezona v její historii," věří Stara.

Výhodu pro klub představuje fakt, že majitel budovy je hudební fanoušek. Nyní se proto pracuje na rekonstrukci části domu ve Štefánikově ulici.

Fléda od loňska nikoho ze zaměstnanců nepropustila. "Fungujeme jako tým, naopak se snažíme věnovat projektům, na které jsme si dříve nenašli čas," konstatuje Stara.

Nejnověji klub spustil kampaň Nehrajeme, vyhrajeme!. V šesti vitrínách na zastávkách v centru města jsou snímky lidí, kterým aktuální situace neumožňuje vykonávat původní povolání. Fléda při plném provozu dává výdělek zvukařům a osvětlovačům, dramaturgům či barmanům. Všichni se museli se současnou situací vypořádat po svém, dělají třeba různé manuální práce.

Kampaň má vyznít optimisticky. "I přesto, že nemůžeme vykonávat svoji práci, neztrácíme hlavu a snažíme se přežít a pracovat na sobě. Chceme takto působit pozitivně i na ostatní lidi," uzavírá Lukáš Stara.

Po vypuknutí covidu nám bylo jasné, že jsme v loji, ale hráli bychom i zadarmo. Jsme vděční všem, kdo nám poslal peníze, říká frontman Mňága a Žďorp | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy