Menhiry a diskokoule na jevišti. Tata Bojs chystají on-line koncert

ČTK ČTK
10. 2. 2021 15:02
Skupina Tata Bojs pokřtí svoji novou nahrávku nazvanou Jedna nula na on-line koncertu, který se uskuteční příští neděli 21. února v pražském Airship Online Studiu DOX+. Jde o náhradu přesunutého březnového vystoupení v hale O2 universum, kterým mělo vyvrcholit turné. To se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo.
Videoklip ke skladbě Kraftwerk in Saint Tropez z nové desky Tata Bojs. | Video: Supraphon

První digitální koncert uspořádali Tata Bojs vloni v květnu, streamovali z Divadla v Celetné. Šlo o akustické vystoupené specifické tím, že kapela živě komunikovala s posluchači.

"Reakce fanoušků na desku Jedna nula nás mile překvapily a v podstatě to byli oni, kdo nás přiměl k rozhodnutí udělat druhý živý stream v téhle divné pandemické době, když se dožadovali živého provedení písniček," říká zpěvák a bubeník Milan Cais.

"Tentokrát ale chystáme náš klasický 'velký rokenrol' s hosty a speciálně upravenou scénou v sále DOX+," doplňuje. "Tento koncert nebude mít na rozdíl od Celetné benefiční přesah. I když vlastně jak se to vezme. Mohla by to být benefice za záchranu zachování Tata Bojs." Vstupenky se prodávají v hodnotě 350 až 1000 korun.

Křest novinky Jedna nula se odehraje v režii Ondřeje Urbance, který s Tata Bojs už několikrát spolupracoval na záznamech živých koncertů.

Kapela slibuje takřka filmový zážitek v přímém přenosu, zvuk bude pod taktovkou Dušana Neuwertha, světelný design od Filipa Bruthanse a originální projekce k novým písním od VJ Clada.

Fanoušci budou moci sledovat všechno dění na jevišti včetně toho, které obvykle probíhá za oponou. "Scéna bude situovaná do kruhu pomocí takových věží, 'menhirů' z prázdných kejsů od techniky," avizuje Cais. "Pomyslným středobodem scény je obří diskokoule symbolizující pro všechny účinkující v kruhu diváka a posluchače. K ní se upírá veškerá pozornost," dodává.

Na nové desce, která vyšla loni v listopadu, Tata Bojs pracují s konceptem jedniček a nul.

Název se promítl také do obalu, na němž jsou členové kapely za použití moderních digitálních technologií a scanneru převedeni na "jedničky a nuly". Vizuální ztvárnění alba vychází z tématu písničky Vlasní brácha, která pojednává o genetickém inženýrství a částečně o samotě.

"Více než třicetiletá pražská kapela je desku za deskou schopna pohnout kolosem české pop-music jako málokterá jiná. Novým albem Jedna nula se jí to opět daří, protože podobně jako jiskrné texty s názorem je na tom hudba," napsalo o desce Aktuálně.cz.

Tata Bojs na konci 80. let minulého století začínali jako školáci z Hanspaulky. Devětkrát získali cenu Anděl a řadu dalších ocenění včetně zlatých desek za prodej alb Ležatá osmička a A/B.

V posledních letech vydávali na vinylu své starší nahrávky jako Futuretro, Nanoalbum či Biorytmy. Jejich tvorba je úzce propojená s dalšími uměleckými žánry, od výtvarna přes film po literaturu.

Neuměli jsme ani vlastní písničky, ty jsme i blbě skládali, dlouho jsem jen řval přes nástroje, popisuje začátky Tata Bojs v roce 1988 Milan Cais. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy