Menhiry a diskokoule na jevišti. Tata Bojs chystají on-line koncert

ČTK ČTK
10. 2. 2021 15:02
Skupina Tata Bojs pokřtí svoji novou nahrávku nazvanou Jedna nula na on-line koncertu, který se uskuteční příští neděli 21. února v pražském Airship Online Studiu DOX+. Jde o náhradu přesunutého březnového vystoupení v hale O2 universum, kterým mělo vyvrcholit turné. To se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo.
Videoklip ke skladbě Kraftwerk in Saint Tropez z nové desky Tata Bojs. | Video: Supraphon

První digitální koncert uspořádali Tata Bojs vloni v květnu, streamovali z Divadla v Celetné. Šlo o akustické vystoupené specifické tím, že kapela živě komunikovala s posluchači.

"Reakce fanoušků na desku Jedna nula nás mile překvapily a v podstatě to byli oni, kdo nás přiměl k rozhodnutí udělat druhý živý stream v téhle divné pandemické době, když se dožadovali živého provedení písniček," říká zpěvák a bubeník Milan Cais.

"Tentokrát ale chystáme náš klasický 'velký rokenrol' s hosty a speciálně upravenou scénou v sále DOX+," doplňuje. "Tento koncert nebude mít na rozdíl od Celetné benefiční přesah. I když vlastně jak se to vezme. Mohla by to být benefice za záchranu zachování Tata Bojs." Vstupenky se prodávají v hodnotě 350 až 1000 korun.

Křest novinky Jedna nula se odehraje v režii Ondřeje Urbance, který s Tata Bojs už několikrát spolupracoval na záznamech živých koncertů.

Kapela slibuje takřka filmový zážitek v přímém přenosu, zvuk bude pod taktovkou Dušana Neuwertha, světelný design od Filipa Bruthanse a originální projekce k novým písním od VJ Clada.

Fanoušci budou moci sledovat všechno dění na jevišti včetně toho, které obvykle probíhá za oponou. "Scéna bude situovaná do kruhu pomocí takových věží, 'menhirů' z prázdných kejsů od techniky," avizuje Cais. "Pomyslným středobodem scény je obří diskokoule symbolizující pro všechny účinkující v kruhu diváka a posluchače. K ní se upírá veškerá pozornost," dodává.

Na nové desce, která vyšla loni v listopadu, Tata Bojs pracují s konceptem jedniček a nul.

Název se promítl také do obalu, na němž jsou členové kapely za použití moderních digitálních technologií a scanneru převedeni na "jedničky a nuly". Vizuální ztvárnění alba vychází z tématu písničky Vlasní brácha, která pojednává o genetickém inženýrství a částečně o samotě.

"Více než třicetiletá pražská kapela je desku za deskou schopna pohnout kolosem české pop-music jako málokterá jiná. Novým albem Jedna nula se jí to opět daří, protože podobně jako jiskrné texty s názorem je na tom hudba," napsalo o desce Aktuálně.cz.

Tata Bojs na konci 80. let minulého století začínali jako školáci z Hanspaulky. Devětkrát získali cenu Anděl a řadu dalších ocenění včetně zlatých desek za prodej alb Ležatá osmička a A/B.

V posledních letech vydávali na vinylu své starší nahrávky jako Futuretro, Nanoalbum či Biorytmy. Jejich tvorba je úzce propojená s dalšími uměleckými žánry, od výtvarna přes film po literaturu.

Neuměli jsme ani vlastní písničky, ty jsme i blbě skládali, dlouho jsem jen řval přes nástroje, popisuje začátky Tata Bojs v roce 1988 Milan Cais. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy