reklama
 
 

Vložte kočku, Nylon Jail a Piána na ulici mají ceny Vinyla

26. 2. 2014 21:50
Hudební ceny Vinyla znají vítěze třetího ročníku. Představí se také v Praze.

Brno - Kapela Vložte kočku vydala nejlepší album roku, Nylon Jail jsou objevem roku a projekt Piána na ulici je Počinem roku. To jsou vítězové třetího ročníku hudební ceny Vinyla.

"Album SEAT od Vložte kočku je pomníkem hudebního volnomyšlenkářství, v němž se proplétají vlivy math-rocku, rapu i folku. Kvarteto vzešlo z umělecké komunity kolem promotérské skupiny a netlabelu Landmine Alert, postoje přísné nezávislosti ale dokázali propojit s osobitou hudbou, která prolamuje zavedené škatulky. Na energické groove roubují electrohousle, klavír, rap nebo podivné samply, nicméně svůj sofistikovaný chaos mají každou chvíli pod kontrolou," napsal jako odůvodnění ceny jeden z členů rady Vinyly Karel Veselý.

Rada Vinyly formuje její směřování. Letos měla složení: Petr Ferenc (His Voice), Jana Grygarová (Full Moon), Viktor Palák (the aardvark) a Karel Veselý (Aktuálně.cz, nezávislý publicista). „Podle pravidel ceny, je to pro Karla Veselého poslední funkční období a bude nahrazen další osobností české hudební žurnalistky, aby Vinyla dostávala stále nové impulzy,“ vysvětluje za organizátory Pavel Uretšlégr.

Kapela Nylon Jail sice na alternativní scéně působí už déle než rok, nicméně loni vydala debutové album My Heart Soars Like a Hawk. "Neotřelý mix současné elektroniky a cashovské country music vzbudil zaslouženou pozornost. Nylon Jail přesvědčili o svých kvalitách debutovým albem i sérií koncertů, v pražském Pilotu pak velmi energicky samotným křtem. Osobitost kapele propůjčují vizuální stránka a svérázný frontman; nechybí jim sebevědomí, ale ani svědomí, což potvrdili nedávným vystoupením na Náměstí Nezávislosti v Kyjevě. Nylon Jail jsou jednou z nejtalentovanějších kapel současnosti – a to je krásná startovní čára," napsala v odůvodnění ceny Jana Grygarová.

Počinem roku jsou Piána na ulici, na která nehrají zdaleka jen plicisté. "Projekt pražského kavárníka Ondřeje Kobzy "Piana na ulici" byl sice přiznaně inspirován v zahraničí, to ovšem nijak neumenšuje, jak moc se sžil s českým prostředím. Jednoduchá myšlenka obohatit veřejný prostor klavíry, na které může kdokoliv zahrát, se spontánně rozšířila z Prahy do dalších měst. Piana na ulici donutila lidi k zastavením v jinak hektickém spěchu a iniciovala komunikaci, která by jinak neproběhla. Z hluku města se náhle vynořovaly zvuky, které neměly být pouhou kulisou, městský prostor náhle nutil k jinému vnímání a participaci. Ač občas podpořen plánovanými kulturními akcemi, celý projekt budil a nadále budí pozornost svou spontánností, jako když se do světa šířil záznam hry policisty, který se do značné míry stal pro Piana na ulici příznačným svou nenuceností a okamžitou poutavostí," napsal k udělení ceny Vinyla 2013 Viktor Palák.

Vítězové získali vinyl, který vyšel v limitované edici 100 kusů a obsahuje po jednom hudebním tracku od všech nominovaných. Obal vytvořil přední český výtvarník Krištof Kintera a exempláře určené jako ocenění navíc autorsky dotvořil a signoval.

„Chtěli jsme vytvořit funkční cenu a nikoli jen artefakt, na který se práší,“ dodává k ocenění Tomáš Grombíř za koordinátory ceny, občanské sdružení Goliart. Slavnostní vyhlášení proběhne pod taktovkou moderátorské dvojice Martin Tvrdý a Hortenzie Vzteklá.

Kam se zajít podívat na vítěze Vinyly v Praze?

Na brněnské vyhlášení navážou pražské ozvěny Vinyly v sobotu 8. března ve vršovických barech a klubech a budou mít podobu jednodenního festivalu. V klubu Pilot vystoupí první vítěz Vinyly 2011 v kategorii Deska roku skupina B4 a letošní Objev roku, kapela Nylon Jail.

V Café v lese se uskuteční přednášky hudebních publicistů Antonína Kocábka („Porevoluční kvas – Svoboda tvorby, odpovědnost a možnosti vs. Hudba 2014“) a Pavla Klusáka („Revolta, vzpoura, konflikt vs. Hudba 2014“). Café Sladkovský nabídne blok českého videoartu na pomezí výtvarného umění a hudby a knihkupectví Baobab workshopy pro děti s hudební tématikou.

„Hudební ceny Vinyla se snaží vnímat hudbu v širším kontextu, a proto v rámci pražských Ozvěn nechceme nabídnout jen koncerty, ale také přednášky předních domácích hudebních publicistů nebo videoart propojující výtvarné umění s hudbou,“ podotýká k programu Pavel Uretšlégr. Vstupné do klubu Pilot činí symbolických 100 korun, ostatní události jsou zdarma.

Cenu Vinyla v prvním ročníku vyhráli: kapela B4 za album Didaktik NationLegendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival CreepyTeepee (Počin roku); ve druhém ročníku byly oceněny Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a Vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku).

Vítězové (a nominovaní) hudebních cen Vinyla 2013

Deska roku

Vložte kočku – SEAT (LandmineAlert)

Nominovaní: Houpací koně – Everest (YannickSouthRecords)
IQ+1 - IQ+1 (Polí5), Kittchen – Radio (Červený kůň)

Objev roku

Nylon Jail

Nominovaní: DEATHS, Palermo

Počin roku

Piana na ulici

Nominovaní: 15hodinový koncert skupiny B4, Aktivity klubu Neone

26. 2. 2014 21:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama