Nejlepší českou desku roku 2013 uvařil Kittchen. A dál?

Kultura Kultura
Aktualizováno 22. 12. 2013 14:12
Česká hudba v roce 2013 podle Aktuálně.cz
Kittchen
Kittchen | Foto: TOM

Hudba 2013 - V sérii článků rekapitulujeme rok 2013 v hudbě. Po zahraničním Top 10 nabízíme pohled redaktorů kulturní rubriky Aktuálně.cz na dění na české hudební scéně. Co důležitého se stalo v uplynulém roce?

Koncertní nabídka malých pražských klubů se znovu o něco přiblížila standardu, na který jsou zvyklí fanoušci třeba v Berlíně nebo ve Vídni. Velké letní festivaly si ale pro rok 2013 naordinovaly spíše opatrnost - i festival Rock for People dříve respektovaný za svoji dramaturgii držící prst na tempu zahraničních trendů musel tentokrát lákat diváky na Karla Gotta či zvolit variantu s českým dnem (Kryštof, Kabát).

Dobrou zprávou pro nezávislou scénou je fakt, že se i u nás konečně rozjel crowdfunding, za což může první český server tohoto druhu - Hithit.com. Vznikl na konci roku 2012 a už v lednu hlásili první úspěšné kampaně Xavier Baumaxa (200 tisíc na natočení nového alba Dawntempo) a Vladimir518 (95 tisíc na vinylové vydání desky Idiot). Během roku pak fanouškovské sbírky pomohly k vzniku ceněných desek Bratří Orffů (Šero) nebo svérázné písničkářky Muchy (Slovácká epopej).

V polovině prosince vstoupila na český trh streamovací služba Spotify, která nabízí poslouchání hudby z internetu zdarma. První měsíc provozu bude fungovat bez poplatků, pak si ti, kteří budou chtít užívat službu bez reklam a nebo na mobilu zaplatí 6 euro (zhruba 164 korun) měsíčně.

V obou anketách kritiků (Vinyla, Apollo) uspěly česky zpívaná alba s výraznou osobní či generační výpovědí (Květy, Houpací koně, Bratři Orffové, Kittchen). Zprofanovaná cena Anděl se pokusila o restart, únorový ceremoniál ale skončil někde na půl cesty mezi večírkem celebrit a nenápadným připomenutím, že zajímavé věci se dějí i na okraji (objevem roku se stala kapela Zrní). Do síně slávy byla uvedena legenda české country Pavel Bobek, pro kterého to bylo zároveň poslední ocenění jeho životní cesty - 20. listopadu 2013 zemřel ve věku 76 let.

Ostudu si v listopadu uřízla anketa Český slavík, která dodatečně vyřadila z výsledků kategorie Hvězda internetu kontroverzního rappera Řezníka. Reakce muzikantů na sebe nenechaly dlouhou čekat - z ankety se odhlásili Matěj Ruppert nebo Tomáš Klus.

Mezi nejžádanější domácí desky patřil výběr Tenkrát / Nostalgie 90. let Jaromíra Nohavici, Inzerát Kryštofu (i jeho koncertní podoba na DVD) a nebo Český kalendář Michala Horáčka. V rádiovém žebříčku se výrazně dařilo skladbě Cesta od Kryštofu s Tomášem Klusem, kteří narušili dlouhodobý trend, že zatímco mezi nejprodávanějšími alby dominují české desky, v rádiích mají přednost zahraniční hity.

Když jsme dali dohromady tři naše zcela osobní pohledy, vyšel nám následující žebříček šesti nejlepších českých desek roku 2013:

1. Kittchen - Radio

2. Vložte kočku - SEAT

3. Never Sol - Under Quiet

4. Vladimir 518 - Idiot

5. Mucha - Slovácká epopej, Martin E. Kyšperský - Svetr

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy