Nejlepší českou desku roku 2013 uvařil Kittchen. A dál?

Kultura Kultura
Aktualizováno 22. 12. 2013 14:12
Česká hudba v roce 2013 podle Aktuálně.cz
Kittchen
Kittchen | Foto: TOM

Hudba 2013 - V sérii článků rekapitulujeme rok 2013 v hudbě. Po zahraničním Top 10 nabízíme pohled redaktorů kulturní rubriky Aktuálně.cz na dění na české hudební scéně. Co důležitého se stalo v uplynulém roce?

Koncertní nabídka malých pražských klubů se znovu o něco přiblížila standardu, na který jsou zvyklí fanoušci třeba v Berlíně nebo ve Vídni. Velké letní festivaly si ale pro rok 2013 naordinovaly spíše opatrnost - i festival Rock for People dříve respektovaný za svoji dramaturgii držící prst na tempu zahraničních trendů musel tentokrát lákat diváky na Karla Gotta či zvolit variantu s českým dnem (Kryštof, Kabát).

Dobrou zprávou pro nezávislou scénou je fakt, že se i u nás konečně rozjel crowdfunding, za což může první český server tohoto druhu - Hithit.com. Vznikl na konci roku 2012 a už v lednu hlásili první úspěšné kampaně Xavier Baumaxa (200 tisíc na natočení nového alba Dawntempo) a Vladimir518 (95 tisíc na vinylové vydání desky Idiot). Během roku pak fanouškovské sbírky pomohly k vzniku ceněných desek Bratří Orffů (Šero) nebo svérázné písničkářky Muchy (Slovácká epopej).

V polovině prosince vstoupila na český trh streamovací služba Spotify, která nabízí poslouchání hudby z internetu zdarma. První měsíc provozu bude fungovat bez poplatků, pak si ti, kteří budou chtít užívat službu bez reklam a nebo na mobilu zaplatí 6 euro (zhruba 164 korun) měsíčně.

V obou anketách kritiků (Vinyla, Apollo) uspěly česky zpívaná alba s výraznou osobní či generační výpovědí (Květy, Houpací koně, Bratři Orffové, Kittchen). Zprofanovaná cena Anděl se pokusila o restart, únorový ceremoniál ale skončil někde na půl cesty mezi večírkem celebrit a nenápadným připomenutím, že zajímavé věci se dějí i na okraji (objevem roku se stala kapela Zrní). Do síně slávy byla uvedena legenda české country Pavel Bobek, pro kterého to bylo zároveň poslední ocenění jeho životní cesty - 20. listopadu 2013 zemřel ve věku 76 let.

Ostudu si v listopadu uřízla anketa Český slavík, která dodatečně vyřadila z výsledků kategorie Hvězda internetu kontroverzního rappera Řezníka. Reakce muzikantů na sebe nenechaly dlouhou čekat - z ankety se odhlásili Matěj Ruppert nebo Tomáš Klus.

Mezi nejžádanější domácí desky patřil výběr Tenkrát / Nostalgie 90. let Jaromíra Nohavici, Inzerát Kryštofu (i jeho koncertní podoba na DVD) a nebo Český kalendář Michala Horáčka. V rádiovém žebříčku se výrazně dařilo skladbě Cesta od Kryštofu s Tomášem Klusem, kteří narušili dlouhodobý trend, že zatímco mezi nejprodávanějšími alby dominují české desky, v rádiích mají přednost zahraniční hity.

Když jsme dali dohromady tři naše zcela osobní pohledy, vyšel nám následující žebříček šesti nejlepších českých desek roku 2013:

1. Kittchen - Radio

2. Vložte kočku - SEAT

3. Never Sol - Under Quiet

4. Vladimir 518 - Idiot

5. Mucha - Slovácká epopej, Martin E. Kyšperský - Svetr

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy