Kytara Kurta Cobaina se vydražila za rekordních 143 milionů korun

ČTK ČTK, DPA
21. 6. 2020 13:13
Kytara, se kterou frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain v roce 1993 nahrál slavný akustický koncert, byla na aukci v Los Angeles prodána za rekordních šest milionů dolarů, v přepočtu 143 milionů korun. Nástroj vyrobený v roce 1959, jejž Cobain koupil za 5000 dolarů, se tak stal nejdražší kytarou, jakou kdy kupec na aukci získal.
Kurt Cobain, Nirvana
Kurt Cobain, Nirvana | Foto: MTV

Konečná cena několikrát překročila odhady a překonala i dosavadní rekord z loňského roku, kdy byla kytara David Gilmoura z kapely Pink Floyd prodána za čtyři miliony dolarů.

Aukční síň Julien's Auctions přisoudila kytaře vyvolávací cenu milion dolarů a doufala, že by se cena nástroje mohla vyšplhat až na dva miliony. Po souboji zájemců se ale částka dostala na šestinásobek.

Kytara 1959 Martin D-18E Kurta Cobaina
Kytara 1959 Martin D-18E Kurta Cobaina | Foto: Reuters

Nástroj nakonec získal Peter Freedman, šéf australské firmy na zvukovou techniku Rode Microphones. Ten plánuje kytaru s dalšími exponáty připomínajícími skupinu Nirvana vystavit na putovní expozici, přičemž výtěžek ze vstupného chce věnovat hudebníkům postiženým dopady koronavirové krize, píše agentura DPA.

S kytarou Martin D-18E nahrál Cobain koncert v listopadu roku 1993, tedy jen několik měsíců před tím, než se ve svých 27 letech zastřelil doma v Seattlu. Album MTV Unplugged in New York vyšlo po jeho smrti, dosáhlo vrcholu žebříčku Billboard a získalo cenu Grammy.

Zvuk jeho kytary fanoušci dodnes slýchají například v akustické verzi slavných hitů About a Girl či All Apologies.

Astronomická částka, za niž byla kytara v sobotu vydražena, vynikne například ve srovnání s cenou, kterou kupec zaplatil za modrou kytaru zpěváka Prince.

Na míru vyrobený nástroj, na nějž Prince hrál během hvězdných let své kariéry v 80. a 90. letech minulého století, například během turné Purple Rain v roce 1984, byl prodán za 563 tisíc dolarů, v přepočtu 13,4 milionu korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy