Zemřel otec rock'n'rollu Little Richard. Řítil se jevištěm jako tornádo, říká Černý

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 5. 2020 17:29
Ve věku 87 let v sobotu zemřel Little Richard, jeden ze zakladatelů rock'n'rollu. S odvoláním na jeho syna to napsal časopis Rolling Stone. Příčinou smrti zpěváka a klavíristy z amerického státu Georgia, vlastním jménem Richarda Pennimana, byla rakovina.
Little Richard na archivní fotografii z roku 1966.
Little Richard na archivní fotografii z roku 1966. | Foto: ČTK/AP

Little Richard se narodil v prosinci 1932 ve městě Macon jihovýchodně od Atlanty. V 50. letech minulého století proslul divokou hrou na piano, gospelem ovlivněným zpěvem hraničícím s jekotem i excentrickým zjevem zahrnujícím silný make-up.

Little Richard v roce 2004.
Little Richard v roce 2004. | Foto: ČTK/AP

Jeho největšími hity jsou skladby Tutti Frutti, Lucille, Long Tall Sally nebo Send Me Some Lovin'

Přestože nahrávat začal již koncem 40. let, slávu zažil až roku 1955, kdy podepsal smlouvu s vydavatelstvím Specialty Records. Poslední hit zaznamenal Little Richard v roce 1958, od té doby do americké top 10 už nepronikl.

Podle britského deníku Guardian zpěvák v roce 1957 při turné po Austrálii viděl na obloze ohnivou kouli, ve skutečnosti sovětský satelit Sputnik 1, a vyložil si to jako znamení od Boha, že má s hudbou přestat.

V roce 1958 se stal kazatelem. K muzice se znovu vrátil až roku 1962, kdy mu na koncertech předskakovali Beatles nebo Rolling Stones, krátce v jeho kapele hrál na kytaru Jimi Hendrix.

V Richardových pozdějších písních se jako časté téma objevoval konflikt mezi takzvanou božskou a ďábelskou hudbou, líčí Guardian. "I když zpívám rokenrol, Bůh mě pořád miluje," řekl roku 2009. "Jsem rokenrolový zpěvák, ale pořád jsem také křesťan."

Časopis Rolling Stone považuje Little Richarda za interpreta s masivním vlivem na vývoj populární hudby. V roce 2010 jej zařadil na osmou příčku v žebříčku nejvýznamnějších umělců všech dob. Za svůj idol Little Richarda považovali James Brown, Paul McCartney i Elvis Presley. 

"Znal jsem Little Richarda a Jerryho Lee Lewise a to bylo všechno," vyjmenoval například své dva vzory zpěvák a klavírista Elton John. Richardovým make-upem se zase výrazně inspiroval zpěvák Prince.

"Jeho písničky se staly součástí rock'n'rollového základu, přičemž vlastní verze v průběhu desetiletí hráli všichni od Everly Brothers po The Kinks a od Creedence Clearwater Revival přes Elvise Costella až po Scorpions," shrnuje Rolling Stone.

Záznam Richardovy skladby Lucille z roku 1957. | Video: Specialty Records

"Rokenrol zpopularizoval Elvis. Chuck Berry byl vypravěč. Richard byl archetyp," napsal na Twitteru Steven Van Zandt, kytarista E Street Bandu Bruce Springsteena. Richardův křiklavý skok o oktávu výš později přejal Paul McCartney, který s Beatles nazpíval hit Long Tall Sally. Bob Dylan zase v mládí toužil "stát se členem kapely Little Richarda".

Deník New York Times v nekrologu připomíná, že Little Richard nebyl vynálezcem rokenrolu. V době, kdy roku 1955 natočil svůj hit Tutti Frutti, už se do popové top 10 dostali se svými skladbami Chuck Berry a Fats Domino, zatímco v rhythm-and-bluesové hitparádě uspěl Bo Diddley a přes rok již natáčel Elvis Presley.

Little Richard však svými vystoupeními dokázal, že lze hrát o několik úrovni energičtěji a nastavil novou laťku, která byla v popové hudbě do té doby nevídaná, konstatují New York Times.

Little Richard byl mimo jiné vzorem českého Mikiho Volka, roku 2005 zpíval také v Praze.

"Jeho koncert připomínal živelní pohromu," vzpomíná na Richardova raná vystoupení hudební novinář Jiří Černý. "Řítil se jevištěm jako tornádo a předváděl složité triky. Pravou nohu třeba vytrčil nad klavír, položil si ji na horní desku a pod ní hrál vstoje oběma rukama. Pak na klavír vyskočil a jal se stepovat, přičemž zároveň vyhrával sólo na saxofon. V závěru osvěžil unavená chodidla rázným vstupem do připraveného vědra s vodou, které si během poslední písničky s nepokrytým potěšením nasadil na hlavu," dodává Černý.

Jeden z Richardových největších hitů Tutti Frutti měl jasný sexuální podtext. | Video: Specialty Records
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy