Lepší je shořet než vyhasnout. Od smrti Kurta Cobaina uplynulo už 25 let

Kurt Cobain.
V roce 1986 založil spolu s baskytaristou Kristem Novoselicem skupinu Nirvana, jejíž složení se stabilizovalo o čtyři roky později s příchodem bubeníka Davea Grohla. Poté k nim přibyl ještě kytarista Pat Smear.
Hlavním mluvčím a idolem svých vrstevníků se stal vlastně proti své vůli. Hudbu miloval, hysterii davů při koncertech však přinejmenším nechápal a deptalo jej, když fanoušci nerozuměli, co chce svou tvorbou sdělit. Navíc upřímně nesnášel komerční šílenství, které se kolem Nirvany rozpoutalo. Jeho životní motto znělo: "Lepší je shořet než vyhasnout."
Cobain si rozhodně užil i stinné stránky popularity. Bulvární média s gustem propírala jeho divoké kousky na turné i dlouholetou závislost na heroinu. Jejich vděčným objektem je dodnes i jeho vdova Courtney Love, která mu porodila dceru Francis Bean.
Cobain se narodil 20. února 1967 v dřevařském městečku Aberdeenu, které leží asi sto kilometrů jihozápadně od Seattlu, metropole stylu grunge. V sedmi letech se mu rozvedli rodiče a následovalo pendlování mezi nimi i přespávání u příbuzných, osamělost, deprese, v pubertě pak únik k punkové muzice a první experimenty s návykovými látkami.
Foto: MTV
Magazín ČTK Magazín, ČTK
5. 4. 2019 6:00
Frontman americké hudební skupiny Nirvana se v 90. letech stal jednou z vůdčích osobností alternativního rockového stylu grunge. V písních, které se měly stát světovými hity, zpíval Kurt o trýznivé samotě, násilí a bezvýchodnosti, o spodních proudech moderní civilizace i o nenávisti k sobě samému. Jeho divoký život skončil v dubnu 1994 podezřelou smrtí a v 27 letech se zařadil po bok hudebních hvězd jako Janis Joplinové, Jima Morrison anebo Jimiho Hendrixe, již zemřeli ve stejném věku. O Cobainově životě byla napsána spousta knih a natočena řada filmů. A i po své smrti patřil mezi nejvýdělečnější celebrity.
 

Právě se děje

před 50 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy