Pink Floyd táhnou. Aukce Gilmourových kytar vynesla téměř půl miliardy korun

ČTK ČTK
21. 6. 2019 13:52
Více než 120 položek obsahovala čtvrteční aukce kytar z vyhlášené kolekce Davida Gilmoura, někdejšího frontmana skupiny Pink Floyd.
Fanoušci si prohlížejí Gilmourovy kytary v newyorském Rockefellerově centru.
Fanoušci si prohlížejí Gilmourovy kytary v newyorském Rockefellerově centru. | Foto: www.christies.com

Výnos překonal všechny srovnatelné rekordy, nástroje byly prodány za celkovou sumu 21,5 milionu dolarů, což je v přepočtu téměř půl miliardy korun. Nejdražší kus dosáhl ceny čtyři miliony dolarů.

Fender Stratocaster z roku 1969 byl prodán za 3,9 milionu dolarů.
Fender Stratocaster z roku 1969 byl prodán za 3,9 milionu dolarů. | Foto: www.christies.com

Výtěžek aukce, kterou v New Yorku uspořádala síň Christie's, půjde na charitu.

Do on-line dražby se přihlásilo 2000 zájemců ze 66 zemí. Už dopředu bylo možné sbírku vidět v Londýně, Los Angeles a New Yorku, kde se na hudební nástroje přišlo podívat kolem 12 tisíc lidí.

On-line pak katalog prolistovalo 500 tisíc zájemců, z nichž se přes 2000 přihlásilo do dražby.

Podle aukční síně byl zájem o kytary mimořádný a ceny se vyšplhaly nebývale vysoko. Například jedna akustická kytara, kterou David Gilmour koupil v roce 1970, měla vyvolávací cenu 10 tisíc dolarů. Nakonec byla prodána téměř za půl milionu dolarů.

Jiný nástroj, s nímž kytarista roku 1975 nahrál slavné album Wish You Were Here, startoval na ceně 5000 dolarů, ve finále kupce přišel na 530 tisíc dolarů.

Rekordní částky, které aukce postupně zaznamenávala, obvykle platily jen několik hodin, než další nástroj vytvořil nový rekord. Dražily se kytary značek Fender, Gibson nebo Gretsch.

Výtěžek prodeje třiasedmdesátiletý David Gilmour poukáže na konto organizace ClientEarth, která se věnují ochraně životního prostředí.

Elektrická kytara Fred Gretsch z roku 1958 byla prodána za 447 tisíc dolarů.
Elektrická kytara Fred Gretsch z roku 1958 byla prodána za 447 tisíc dolarů. | Foto: www.christies.com
Akustická kytara C. F. Martin and Company, Nazareth z roku 1969, prodána za 1 milion dolarů.
Akustická kytara C. F. Martin and Company, Nazareth z roku 1969, prodána za 1 milion dolarů. | Foto: www.christies.com
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy