Pink Floyd táhnou. Aukce Gilmourových kytar vynesla téměř půl miliardy korun

ČTK ČTK
21. 6. 2019 13:52
Více než 120 položek obsahovala čtvrteční aukce kytar z vyhlášené kolekce Davida Gilmoura, někdejšího frontmana skupiny Pink Floyd.
Fanoušci si prohlížejí Gilmourovy kytary v newyorském Rockefellerově centru.
Fanoušci si prohlížejí Gilmourovy kytary v newyorském Rockefellerově centru. | Foto: www.christies.com

Výnos překonal všechny srovnatelné rekordy, nástroje byly prodány za celkovou sumu 21,5 milionu dolarů, což je v přepočtu téměř půl miliardy korun. Nejdražší kus dosáhl ceny čtyři miliony dolarů.

Fender Stratocaster z roku 1969 byl prodán za 3,9 milionu dolarů.
Fender Stratocaster z roku 1969 byl prodán za 3,9 milionu dolarů. | Foto: www.christies.com

Výtěžek aukce, kterou v New Yorku uspořádala síň Christie's, půjde na charitu.

Do on-line dražby se přihlásilo 2000 zájemců ze 66 zemí. Už dopředu bylo možné sbírku vidět v Londýně, Los Angeles a New Yorku, kde se na hudební nástroje přišlo podívat kolem 12 tisíc lidí.

On-line pak katalog prolistovalo 500 tisíc zájemců, z nichž se přes 2000 přihlásilo do dražby.

Podle aukční síně byl zájem o kytary mimořádný a ceny se vyšplhaly nebývale vysoko. Například jedna akustická kytara, kterou David Gilmour koupil v roce 1970, měla vyvolávací cenu 10 tisíc dolarů. Nakonec byla prodána téměř za půl milionu dolarů.

Jiný nástroj, s nímž kytarista roku 1975 nahrál slavné album Wish You Were Here, startoval na ceně 5000 dolarů, ve finále kupce přišel na 530 tisíc dolarů.

Rekordní částky, které aukce postupně zaznamenávala, obvykle platily jen několik hodin, než další nástroj vytvořil nový rekord. Dražily se kytary značek Fender, Gibson nebo Gretsch.

Výtěžek prodeje třiasedmdesátiletý David Gilmour poukáže na konto organizace ClientEarth, která se věnují ochraně životního prostředí.

Elektrická kytara Fred Gretsch z roku 1958 byla prodána za 447 tisíc dolarů.
Elektrická kytara Fred Gretsch z roku 1958 byla prodána za 447 tisíc dolarů. | Foto: www.christies.com
Akustická kytara C. F. Martin and Company, Nazareth z roku 1969, prodána za 1 milion dolarů.
Akustická kytara C. F. Martin and Company, Nazareth z roku 1969, prodána za 1 milion dolarů. | Foto: www.christies.com
 

Právě se děje

před 11 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 21 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy