Kopec jako cesta k novému začátku. Skupina Ille vydala po pěti letech album Pohádky

Hana Slívová Hana Slívová
11. 4. 2018 14:41
Poslední rok na sebe zpěvačka Olga Königová upozornila jako koncertní i studiový host Michala Hrůzy. V polovině března však do světa poslala desku Pohádky, již dala dohromady se svou popovou kapelou Ille. Do tvaru, který by mohla skousnout i mainstreamová rádia, dovedl melancholické písně v popovém obalu producent Dušan Neuwerth.
Video: YouTube / Ille

Na obalu nového alba indiepopové skupiny Ille jsou její členové oblečení do černobílých puntíkatých a pruhovaných svršků. Byl to nápad ilustrátorky Elišky Podzimkové, která si design desky Pohádky vzala na starost.

"Bavil mě kontrast geometrických tvarů na černobílém oblečení a přírody. Ilustrované nástroje jsou tentokrát jen takový doplněk," říká výtvarnice, která se proslavila právě ručním domalováváním fotografií. "Je to hezký kontrast k té naší melancholii," poznamenává zpěvačka Olga Königová nad bookletem.

Když zpívá, zní její hlas něžně a posmutněle; někteří hudební kritici ho přirovnávají k hlasu Lenky Dusilové, ty dvě ale mají společný snad právě jen civilní výraz. Königová dříve hrávala ve skupině Obří broskev, později si založila svůj projekt Ille. Ten se do širšího povědomí dostal před pěti lety albem Ve tvý skříni.

Text k titulnímu hitu napsal dnes už bývalý manžel Olgy Königové Jakub a nová životní etapa se odrazila i na aktuální, ještě vycizelovanější popové desce Pohádky, již opět produkoval blízký spolupracovník kapely Dušan Neuwerth. Na to, co aktuálně zažívá, Olga podle svých slov myslí hlavně při písni Kopec, jejíž text na desku Pohádky přinesl spisovatel Jaroslav Rudiš.

"Kopec je pro mě metafora, vnímám ho jako pozitivní výhled do života. S novým přítelem hodně jezdíme do přírody. Lezeme po kopcích, což jsem dřív nedělala. Ačkoliv teď nemám moc času se lezení věnovat, líbí se mi, že je s tím spojená určitá dovednost. Navíc se v písničce zpívá 'odhodíš starý kosti'. I to je teď moje téma, odhodit staré věci," říká zpěvačka.

Velký kus práce na desce odvedl producent Dušan Neuwerth, známý spoluprací s Tata Bojs nebo skupinou Umakart. Königová s bubeníkem Petrem Odstrčilem zaníceně popisují, jak si Neuwerth s hudebními nápady kapely hraje, rozkládá je a znovu skládá až do výsledného tvaru. 

Vysloveně rádiový zvuk je tak podle Ille přirozeným výsledkem studiové práce. "Samozřejmě že bychom byli rádi, kdyby nás hrály velké stanice, na to bychom ale asi museli mít trochu jiné texty," přemítá Königová, jejíž příběhy jsou založené spíš na fragmentech pocitů a vztahových situací, které si každý definuje po svém. 

Poslední rok bylo o Königové slyšet hlavně jako o spolupracovnici Michala Hrůzy. Natočila s ním píseň Na rozcestí, jako host vystoupila na koncertech, včetně toho v pražském Rudolfinu a na hlavním pódiu na Colours of Ostrava.

"Víc než z množství lidí jsem byla nervózní z vysokých podpatků, které jsem měla na sobě, myslela jsem, že se přizabiju," usmívá se. Pohled na zaplněný prostor před pódiem jí prý naopak dodával sebevědomí, jež si přenesla i do koncertování s kapelou: k srdci si pro vystupování s Ille vzala Hrůzův postřeh,"aby do toho víc šlapala".

V dalších věcech se ale vystudovaná zubní lékařka Königová a zpěvák Hrůza rozcházejí. "Michal si myslí, že mám dar oslovit lidi, že bych se měla věnovat jen hudbě a dál nepracovat jako zubařka. Jenomže to by mimo jiné znamenalo psát jiné texty, víc srozumitelné širšímu publiku," opět naráží na svou poetiku, která není na první dobrou mainstreamová.

Svou práci u zubařského křesla opustit nehodlá. Ostatně přišla by tak i o zdroj inspirace. V písni Ve světě doktorů zpívá i kus zprávy, kterou poslala strachujícímu se pacientovi: "Tak se klidně boj a zbytek nech na mně."

 

Právě se děje

teď

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy