Jak ti kluci američtí zpívali hezky česky! Jožin z bažin v podání Metalliky mě potěšil, říká Mládek

Hana Slívová Hana Slívová
3. 4. 2018 15:55
Hudebníka Ivana Mládka (76) na fakt, že americká kapela Metallica včera zazpívala na koncertě v O2 areně jeho čtyřicet let starý hit Jožin z bažin, telefonicky upozornil syn. Sám autor totiž o skupině, natož o pražském vystoupení, nic nevěděl. Záznam pak viděl na YouTube. “Byla to dost nekvalitní nahrávka pořízená zřejmě mobilem, ale i tak jsem z ní vycítil, jaká byla při mojí písničce v O2 areně atmosféra a jak ti kluci američtí hezky zpívají česky. Odjakživa obdivuji americké muzikanty, a tak jsem začal být pyšný,” napsal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ivan Mládek má nejraději jazz do roku 1935.
Ivan Mládek má nejraději jazz do roku 1935. | Foto: ČTK

Byl jste někdy v minulosti fanouškem kapely Metallica?
Kdybych byl o třicet let mladší, možná bych jejich fanouškem byl. Ale v kritických sedmnácti letech letěl dixieland, zamiloval jsem se do něj a i Beatles šli naprosto mimo mne. Jsem prostě trochu omezenec, libí se mi jen jazz, a to jen asi do roku 1935 - Basie (Count Basie, americký klavírista a kapelník) a Ellington už se mi začali vzdalovat.

Ale to, že si tak slavná a ještě k tomu americká kapela vypůjčila moji písničku, mě samozřejmě hodně těší.

Jaká byla vaše první reakce, když jste Jožina z bažin od Metalliky slyšel?

Když mi to můj syn telefonicky sdělil, zeptal jsem se ho, jestli je to česká kapela. Vysmál se mi a uvedl do obrazu, že se jedná o skupinu slavnou jako Beatles.

Zpozorněl jsem, skočil na YouTube a tam už jejich Jožin z bažin visel. Byla to dost nekvalitní nahrávka pořízená zřejmě mobilem, ale i tak jsem z ní vycítil, jaká byla při mojí písničce v 02 areně atmosféra a jak ti kluci američtí hezky zpívají česky. Odjakživa obdivuji americké muzikanty, a tak jsem začal být pyšný.

Zábavné je i nové metalové "logo" Banjo Bandu, které v reakci na koncert vyrobil Tomáš Břínek. Poslal vám ho on sám?
Ano, je skvělé! Jednáme teď o jeho používání.

Věděl jste před koncertem, že se něco takového chystá?
Netušil jsem ani, že má někdo takový u nás koncert, ani mi to nikdo mladý neřekl. Stýkám se většinou jen s dědky a starými bábami. Ti znají jen Zímu a Strouhalovu sedmičku (dechovková kapela).

Na internetu se okamžitě začalo diskutovat o tom, že máte lepší hlasový rozsah než baskytarista Metalliky, který píseň v O2 areně zpíval. Troufl byste si na coververzi nějaké metalové skladby?
Netroufl, tyhle kapely hrají na moc vysokých pódiích. Nevyškrabal bych se tam.

Jaký je vlastně váš vztah k písni Jožin z bažin? Lze ji mít po čtyřiceti letech pořád rád?
Mám všechny své písničky stejně rád. Všechny mi umožnily živit se celý život jen brnkáním.

Včera si Jožina spolu s kapelou zpívalo 20 tisíc lidí. Ačkoliv celou situaci řada lidí vnímala jako vtip, taková věc autora, předpokládám, potěší?
Když hrajeme na rockových a countryových festivalech, lidi si s námi většinou zpívají naše známější písničky. Vždycky mě to potěší, takže rozezpívaná O2 arena s Metallikou mě logicky potěšila tuplem. I když jsem tam nebyl.

Banjo Band Ivana Mládka vymysleli pořadatelé jedné akce, já se za tu muziku trochu styděl, tak jsem to nechtěl spojovat se svým jménem, říká Mládek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 24 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy