Jak ti kluci američtí zpívali hezky česky! Jožin z bažin v podání Metalliky mě potěšil, říká Mládek

Hana Slívová Hana Slívová
3. 4. 2018 15:55
Hudebníka Ivana Mládka (76) na fakt, že americká kapela Metallica včera zazpívala na koncertě v O2 areně jeho čtyřicet let starý hit Jožin z bažin, telefonicky upozornil syn. Sám autor totiž o skupině, natož o pražském vystoupení, nic nevěděl. Záznam pak viděl na YouTube. “Byla to dost nekvalitní nahrávka pořízená zřejmě mobilem, ale i tak jsem z ní vycítil, jaká byla při mojí písničce v O2 areně atmosféra a jak ti kluci američtí hezky zpívají česky. Odjakživa obdivuji americké muzikanty, a tak jsem začal být pyšný,” napsal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ivan Mládek má nejraději jazz do roku 1935.
Ivan Mládek má nejraději jazz do roku 1935. | Foto: ČTK

Byl jste někdy v minulosti fanouškem kapely Metallica?
Kdybych byl o třicet let mladší, možná bych jejich fanouškem byl. Ale v kritických sedmnácti letech letěl dixieland, zamiloval jsem se do něj a i Beatles šli naprosto mimo mne. Jsem prostě trochu omezenec, libí se mi jen jazz, a to jen asi do roku 1935 - Basie (Count Basie, americký klavírista a kapelník) a Ellington už se mi začali vzdalovat.

Ale to, že si tak slavná a ještě k tomu americká kapela vypůjčila moji písničku, mě samozřejmě hodně těší.

Jaká byla vaše první reakce, když jste Jožina z bažin od Metalliky slyšel?

Když mi to můj syn telefonicky sdělil, zeptal jsem se ho, jestli je to česká kapela. Vysmál se mi a uvedl do obrazu, že se jedná o skupinu slavnou jako Beatles.

Zpozorněl jsem, skočil na YouTube a tam už jejich Jožin z bažin visel. Byla to dost nekvalitní nahrávka pořízená zřejmě mobilem, ale i tak jsem z ní vycítil, jaká byla při mojí písničce v 02 areně atmosféra a jak ti kluci američtí hezky zpívají česky. Odjakživa obdivuji americké muzikanty, a tak jsem začal být pyšný.

Zábavné je i nové metalové "logo" Banjo Bandu, které v reakci na koncert vyrobil Tomáš Břínek. Poslal vám ho on sám?
Ano, je skvělé! Jednáme teď o jeho používání.

Věděl jste před koncertem, že se něco takového chystá?
Netušil jsem ani, že má někdo takový u nás koncert, ani mi to nikdo mladý neřekl. Stýkám se většinou jen s dědky a starými bábami. Ti znají jen Zímu a Strouhalovu sedmičku (dechovková kapela).

Na internetu se okamžitě začalo diskutovat o tom, že máte lepší hlasový rozsah než baskytarista Metalliky, který píseň v O2 areně zpíval. Troufl byste si na coververzi nějaké metalové skladby?
Netroufl, tyhle kapely hrají na moc vysokých pódiích. Nevyškrabal bych se tam.

Jaký je vlastně váš vztah k písni Jožin z bažin? Lze ji mít po čtyřiceti letech pořád rád?
Mám všechny své písničky stejně rád. Všechny mi umožnily živit se celý život jen brnkáním.

Včera si Jožina spolu s kapelou zpívalo 20 tisíc lidí. Ačkoliv celou situaci řada lidí vnímala jako vtip, taková věc autora, předpokládám, potěší?
Když hrajeme na rockových a countryových festivalech, lidi si s námi většinou zpívají naše známější písničky. Vždycky mě to potěší, takže rozezpívaná O2 arena s Metallikou mě logicky potěšila tuplem. I když jsem tam nebyl.

Banjo Band Ivana Mládka vymysleli pořadatelé jedné akce, já se za tu muziku trochu styděl, tak jsem to nechtěl spojovat se svým jménem, říká Mládek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy