GLOSA Lucie, ty už o sbírkách zvadlejch růží víš svý

Ondřej Fencl
14. 6. 2014 13:22
Jaké je největší tuzemské turné posledních let? I hnidopich uzná, že co písnička, to nadčasový hit. Playlist Lucie, to je všechno jen ne sbírka zvadlejch růží.
David Koller je ve formě.
David Koller je ve formě. | Foto: Profimédia

Glosa - Znovuzrozená Lucie boří na domácí scéně rekordy. V minulých dnech třikrát za sebou vyprodala pražskou O2 arénu (což zatím nezkusil ani Jarek Nohavica), hravě naplnila i haly v Brně, Ostravě, Bratislavě a Košicích.

Robert Kodym.
Robert Kodym. | Foto: Profimédia

A také plní sliby, protože combackové turné skutečné má světové parametry. David Koller bubnující nad hlavami lidí na visuté plošině, která se jak za časů Mötley Crue umí i naklonit dopředu, to je opravdová podívaná, i ostatní muzikanti co chvíli vyjíždějí z nor, vše vrcholí během Černých andělů, kdy se na sloupech majestátně vznáší kompletní čtyřka. K tomu ohně, čoudy a u Medvídka, žel bohu, i ty nezbytné třpytky vystřelené do rozvášněného lidu.

Kdopak to hraje z playlistu ušitého pro masy?

Zazněly všechny stěžejní hity s výjimkou Ona ví a S tebou (tu Lucie nikdy naživo nehrála), playlist jak ušitý pro masy.

Podívejte se na koncert Lucie v Ostravě.
Podívejte se na koncert Lucie v Ostravě. | Video:

Příjemné překvapení obstaral výlet pro nejstarší pamětníky do časů eponymního debutu Lucie, který pánové za zlatých koncertních časů hodně opomíjeli. Mít tě sám, Utíkej, Nech to stát i ty nejstarší a s oblibou převlékané Šrouby do hlavy kapela nabídla v původních verzích.

Playbacků tu ovšem běželo přehršel. S výjimkou precizního Adama Kollera za druhou bicí soupravou, efektního cellového kvarteta (více podívaná než příspěvek do celkového zvuku) a hostující Lenky Dusilové se čtveřice rozhodla spolehnout sama na sebe… klidně i několikrát.

Dusilenka dostala pouze pěvecký prostor, její někdejší druhá kytara, kterou později v Lucii obsluhoval třeba také Tomáš Vartecký, zněla nejednou ze záznamu (rozpažené ruce Roberta Kodyma při nádherné Lauře a kdo že to brnká akordy?). Je to škoda, protože nakonec stejně nejlépe vyzněly ty písně, které skupina zahrála bez předtáček (Oheň, intimní klavírní Noc, nářez Utíkej…). Na druhou stranu, když půjdete na U2, uslyšíte to samé. Tři instrumentalisty a nespočet dalších zvuků (kytar, kláves, vokálů) z playbacku.

Lucie živě v Brně. Podívejte se.
Lucie živě v Brně. Podívejte se. | Video:

Hudební podstatu koncertu táhli očekávatelně dopředu Koller s Kodymem. Na druhé polovině námořnictva bylo přeci jen znát, že spíš než na moři trávila poslední léta v přístavu. Co se například ve čtvrtek v O2 aréně přihodilo v písničce Srdce, to se hvězdám nestává. Písničku dohrávali v podstatě jen otec a syn Kollerové, zbytek mlžil o půl tónu vedle – špatně nasazený kapodastr, nebo hluché ucho kohosi?

Dobrá zpráva naopak je, že David Koller pořád skvěle zpívá a bubnuje, Robert Kodym už sice není tím hubeným vlasatým idolem, ale to, o co jde, tedy kytaru a především zpěv, ovládá stejně suverénně jako dřív. Tedy, "Lennon a McCartney" Lucie jsou nadále silní v kramflecích a jak víme z jejich příbuzných aktivit, i tvůrčí.

Zda by dva kohouti ještě dokázali usednout ke stolu a společně skládat, to už tak jisté není. Ať se snažili, jak se snažili, jako kamarádi na pódiu nevypadali.

Něco zásadního

Probíhající šňůra možná nejslavnější české pop-rockové sestavy (konkurovat může leda Kabát, možná Chinaski) vzbouzí obdiv také perfektní přípravou. Před osmi lety si v tomto smyslu natloukli Wanastowi vjecy, když se po rozpadu Lucie chtěli vydat na obří turné po dvaceti halách. Jenže zatímco Robert Kodym se nezměnil, doba ano (zpátky na zem, nebo spíš na Venuši už to Wanastovkám fungovalo podstatně líp).

Robert Kodym a Michal Dvořák.
Robert Kodym a Michal Dvořák. | Foto: Profimédia

Chytré hlavy v pozadí chystaného turné Lucie na to šly mazaně. První nepotvrzené informace o chystaném comebacku prosákly bezmála před dvěma lety, v prosinci 2012 už bylo jasno. Zlí jazykové tvrdí, že zásadní impuls vyslal miliardář Kellner, když Lucii pozval na vánoční večírek PPF a vysázel na stůl podobně macatou částku, pouze dvakrát menší než rok předtím za sólového Stinga.

Před rokem na tiskové konferenci v prostorách žižkovského vysílače bylo oznámeno pět konkrétních termínů česko-slovenského turné 2014, brzy poté se začaly přidávat koncerty, Brno dvakrát, Ostrava dvakrát, troják v Praze, k tomu ještě plzeňský Lochotín a nakonec i jeden festival, Rock For People v Hradci. Šikovný manévr vyvolal v lidech ono „honem do předprodeje, jinak mě mine něco zcela zásadního“.

David Koller.
David Koller. | Foto: ČTK

Kromě toho, že se během celého roku obličeje čtyř padesátníků koukaly málem odevšad, v Karlínském divadle odstartoval muzikál Větší než malé množství lásky s písněmi Lucie. Jak známo, muzikály u nás táhnou a zasahují jinou cílovou skupinu, než rockové koncerty.

Další kvalitní tah představovaly zahřívací charitativní koncerty, dvě rozcvičky v klubech (Londýn, pražské Retro) a částečně veřejná generálka v O2 aréně. K tomu všemu ještě Česká televize měsíc co měsíc vysílala archivní pořady z historie Lucie.

Nostalgické pá pa páá páá

Vyjíždět na téměř vyprodané turné po velkých halách v roce 2014 v České republice, o tom už si může nechat zdát i kdysi ložený Kabát (viz poslední průměrné navštívená šňůra).

Michal Dvořák.
Michal Dvořák. | Foto: Profimédia

Nejčastější výtky skeptiků zazněly ve dvou verzích. Ta první, že muzikanti už nevypadají jako tenkrát, je jalová. Jako tenkrát nevypadají ani ti, kteří tuto stížnost vznášejí, ani Deep Purple, dokonce ani Helena Vondráčková. Druhou výtku, že jde prvotně o peníze, trochu povzbuzuje fakt, jak křečovitě místy vyznívá komunikace na pódiu. Ale s podobným problémem se vloni potýkal i Pražský výběr. Pánové si před deseti lety řekli spoustu ošklivostí, čas plyne, všichni stárnou a moc osobností na jednom kolbišti se snese ve dvaceti, hůře v padesáti. Navíc, většina zahraničních kapel, co k nám jezdí, spolu na pivo taky nechodí.

I hnidopich musel uznat, že co písnička, to nadčasový hit. Playlist Lucie, to je všechno jen ne sbírka zvadlejch růží. A když Dusilová s Kollerem na závěr rozjeli pá pa páá páá v magickém dvojhlase, zpíval by i němý. Nostalgie. Jestli je dobře, že to všechno nezůstane jen ve vzpomínkách, to už je jiná otázka. Ale i ti Led Zeppelin se nakonec aspoň k jednomu koncertu nechali přemluvit.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy