Držitel světových rekordů. Na Colours přijede rychlý klavírista Melnyk

ČTK ČTK
17. 11. 2022 11:20
Kanadský klavírista a filozoficky uvažující skladatel ukrajinského původu Lubomyr Melnyk vystoupí na příštím ročníku Colours of Ostrava. Hudebník s pověstí nejrychleji hrajícího pianisty světa se představí v Dolní oblasti Vítkovice na 20. ročníku festivalu. Ten se uskuteční od 19. do 22. července příštího roku.
Lubomyr Melnyk vymyslel styl extrémně rychlé hry na klavír.
Lubomyr Melnyk vymyslel styl extrémně rychlé hry na klavír. | Foto: Alex Kozobolis

Rodák z uprchlického tábora v Mnichově od roku 1950 žije v Kanadě, studoval v Paříži, má klasickou průpravu a obdivuje hudbu od Johanna Sebastiana Bacha po současníka Terryho Rileyho. Sám se naopak stal vzorem pro mladšího Hauschku nebo Nilse Frahma a hudební novináři jeho dílo řadí mezi klavírní minimalismus, post-rock a ambient. "Kdyby žil dneska Chopin, hrál by ambient a kontinuální hudbu," tvrdí.

V posledních dekádách bydlel střídavě v lesích ve Švédsku, Německu nebo Kanadě. "Jsem jako kočovný cikán, žiju tam, kde je piano," říká Melnyk, který již v Česku dříve účinkoval, například před čtyřmi roky v Kutné Hoře.

Styl extrémně rychlé hry na klavír v 70. letech minulého století vymyslel. Celou hodinu bez přestávky dokáže vyluzovat až 19,5 noty za vteřinu, průměrně 13 až 14 not za vteřinu. Je držitelem několika světových rekordů. "Když hraji, změním se v letícího orla, plovoucího delfína, běžícího geparda. Změním se v déšť, mraky, barvu nebes. Necítím už prsty, žádné neexistují, není ani tělo. Existuje jen piano a já, spolu zpíváme," říká.

Podle pořadatelů festivalu třiasedmdesátiletý Melnyk "vypadá jako Rasputin, postrádá však jeho maniakální povahu". Na koncertech často přechází do filozofických úvah, ze kterých pak "vyklouzne kouzelně roztržitými gesty a vtipnými poznámkami". Melnyk na sebe poprvé upozornil nahrávkami pro londýnský avantgardní label Erased Tapes.

Colours of Ostrava na desítce scén nabídnou několik stovek interpretů všech žánrů z celého světa a nehudební program včetně mezinárodního fóra Meltingpot, divadel, filmů, workshopů či výtvarných aktivit. Jednou z hlavních hvězd bude americká poprocková kapela OneRepublic. Z podobného ranku jako Lubomyr Melnyk dorazí též dvaatřicetiletá polská klavíristka propojující klasickou hudbu s jemnou elektronikou Hania Rani, jež vloni vydala desku na prestižním labelu Deutsche Grammophon.

Lubomyr Melnyk hraje v Kodani svou kompozici nazvanou Butterfly. Hudba začíná v čase 3:26. | Video: Erased Tapes
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Pravidla pro používání bezpilotních letadel Senát zpřísnil podle norem EU

Pravidla pro používání bezpilotních letadel se zpřísní podle předpisů EU. Jejich piloti budou potřebovat osvědčení, které by měli získat po absolvování výuky a zkoušek. Regulace se bude týkat hlavně provozovatelů dronů. Počítá s tím vládní novela o civilním letectví, kterou dnes schválil Senát v podobě přijaté Sněmovnou. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Sněmovna se souhlasem ministerstva dopravy v předloze zmírnila podmínky zákona pro provozování bezpilotních systémů prostřednictvím spolků. Nová pravidla neměla být likvidační ani pro aktivity leteckých modelářů. Novela má zpřesnit povinnost pojistit se proti škodám způsobeným provozem bezpilotních letounů.

Novela navazuje na povinnost provozovatelů i pilotů dronů registrovat se od konce předloňského roku u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Používané drony i jejich provoz se podle novely nově budou rozdělovat do tří kategorií: otevřené, specifické a certifikované. Liší se účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich provozovatele a piloty.

Otevřená je základní kategorie provozu, která umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků. Mezi nimi je například absolvování on-line výuky a následně zkoušky, po které pilot dostane k řízení osvědčení od úřadu.

Specifická kategorie umožní, po posouzení ÚCL, provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie. Letečtí modeláři by podle novely měli spadat do této kategorie, pokud by působili v klubech a sdruženích leteckých modelářů. Svaz modelářů má asi 15.000 členů. Nejpřísnější certifikovaná kategorie je zamýšlená spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Tarify bezpečnostních sborů se zvednou o deset a sedmnáct procent

Příslušníkům bezpečnostních sborů by se měly v příštím roce zvednout tarify neboli základy výdělku o desetinu, u prvních dvou tarifních tříd o sedmnáct procent. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra. Podle předkladatelů je třeba zvýšit konkurenceschopnost bezpečnostních sborů na pracovním trhu, navýšení má také zabránit odchodu zkušených příslušníků.

Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, by měli mít podle návrhu v první tarifní třídě v základu 23 300 korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výdělek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například v druhé tarifní třídě by měl plat podle návrhu vnitra přesáhnout 30 tisíc korun.

Průměrná měsíční mzda v Česku stoupla podle údajů Českého statistického úřadu ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o 1696 korun na 40 086 korun hrubého.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Senát schválil měsíční informování uživatelů bytů o spotřebě tepla

Uživatelé bytů by měli od ledna 2024 dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů a indikátorů aspoň jednou měsíčně. Počítá s tím novela zákona zavádějící tuto informační povinnost, kterou dnes schválil Senát. Novinka vychází z předpisů EU. Původně měla začít fungovat již od příštího roku, ale poslanci při schvalování ve Sněmovně povinnost informovat odložili o jeden rok. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tím ve Sněmovně nesouhlasil a varoval před rizikem pokuty ze strany EU. Senátoři dnes schválili zákon jen těsně hlasy 38 senátorů; když zapotřebí jich bylo nejméně 37.

Senátor ČSSD Petr Vícha navrhl zákon zamítnout. Jeho návrh podpořili i senátoři z dalších klubů. Vícha uvedl, že zákon zavádí další povinnosti a zvyšuje náklady vlastníkům, kteří je potom přenesou na nájemníky. Zdůraznil, že za 28 let, co je starostou, nikdy od žádného nájemníka ani od občana ve své volebním obvodu nezaznamenal požadavek na to, aby měsíčně dostával přehled o spotřebě teplé vody a tepla. Vzhledem k tomu, že Senát zákon schválil, už senátoři nehlasovali o zamítnutí.

Senát by se podle Hany Kordové Marvanové (ODS a TOP 09) nemusel stavět za každou přehnanou regulaci. Podle ní by měla mít přednost úprava na základě svobodného rozhodnutí lidí, kterých se to týká. Jako příklad uvedla, že by si společenství vlastníků mohlo odhlasovat informování třeba jednou za čtvrt roku. "Toto je za hranou svobodného rozhodování," prohlásil Hynek Hanza (ODS a TOP 09). Doporučil zákon zamítnout stejně jako jeho klubový kolega Rostislav Koštial.

Zdroj: ČTK
Další zprávy