Londýn - V Londýně byly vyhlášeny nominace na letošní hudební ceny Brit Awards a porota tentokrát vsadila na kouzlo ženské krásy a progresivního mládí.
Současně na nostalgii po starých zlatých časech, kdy domácím žebříčkům nevládly umělohmotné hvězdy z televizních karaoke soutěží: kromě výročních cen se totiž 16. února bude v Londýně udělovat i ocenění za nejlepší nahrávky posledních třiceti let.
Britská odpověď na americké Grammy letos slaví třicáté výročí (ceny britské asociace hudebního průmyslu se poprvé udělovaly v roce 1977, pak ale přišla pětiletá přestávka a na tradici se navázalo v roce 1982.)
Dva vítězové Brit Awards už jsou jasní v tuto chvíli. Zpěvačka Ellie Goulding získá po svém triumfu v anketě BBC Sound Of 2010 automaticky také cenu pro budoucí objev nazvanou Critics' Choice. A Robbie Williams si odnese cenu za výjimečný přínos britské hudbě - svoji celkově už dvanáctou v kariéře.
Že by mu tím snad porotci naznačovali, že má v pětatřiceti pomýšlet na hudební důchod? Aby mu nebylo smutno, přihodili mu ještě nominaci v hlavní kategorii zpěváků. Williams je také zatím jediným potvrzeným hostem slavnostního večera.
Nový britský pop se hlásí o slovo
Nejprestižnější nominace v hlavních kategoriích - deska roku a zpěvák, zpěvačka nebo skupina - si odnášejí debutující zpěvačka Florence Welch alias Florence & The Machine, kolegyně Lily Allen, kapela Kasabian, písničkář Paolo Nutini a rapper Dizzee Rascal. Jeho album Tongue N Cheek je z nominované albové pětky jediné, které nevedlo britský žebříček, zato z něj pochází hned tři hity číslo jedna.
Až na Robbieho Williamse chybí v hlavních kategoriích osvědčená jména hvězd, což je třeba připsat porotcům k dobru - nakonec naštěstí nedošlo ani na Susan Boyle. Stejně jako Grammy nebo Andělé musí Brit Awards vyvažovat kvalitu s vkusem primetimeového diváka, který ceny sleduje v televizi.
Jistou úlitbou je tak zařazení Leony Lewis a skupiny JLS, kteří si cestu do žebříčků našli přes talentové soutěže. Chlapecká sestava JLS se o titul kapela roku utká třeba s alternativci Friendly Fires nebo Doves.
Nominace vcelku věrně odráží současný stav v britském popu, v němž se o slovo hlásí nová generace, kterou vpřed táhnou dívky - od Bat for Lashes přes La Roux až po Pixie Lott. Posledně jmenovaná má naději ve třech kategoriích, Lily Allen může s písní The Fear získat cenu za nejlepší singl, o níž rozhodují posluchači komerčních rádií.
Florence & The Machine, jejíž album Lungs právě vede ostrovní hitparádu, je pak favoritkou v kategorii největší průlom roku. Znovu se tak ukazuje, jaký cit pro novou hudbu - a samozřejmě také vliv, se kterým ho pak uplatní - mají britští kritici.
Loni ji publicisté vybrali do finální pětky v anketě BBC Sound of 2009 a právě na loňských Brit Awards jí udělili cenu Critics' Choice.
Florence jako jedna z mála neodpovídá převládajícímu diskotrendu a inspiraci 80. lety: se svými psychedelickými texty a folkovou instrumentací hrabe spíš v 70. letech; od věci není ani srovnání s vlnou písničkářek reprezentovaných PJ Harvey.
Sedmdesátiletý bluesman i miláčci kritiky
Britové udělují ceny i zahraničním interpretům a letos jejich nominace připravily nejedno překvapení. Dvakrát se do nich vešli američtí Animal Collective, miláčci hudebních kritiků z alternativních médií. Jejich album Merriweather Post Pavilion se tak utká třeba s Black Eyed Peas, Jay-Z nebo australskými elektroniky Empire of the Sun.
Čtěte také: GaGa je monstrum, jež zrodila voyeurská popkultura Lily Allen zazpívá Husákovým i Havlovým dětem Starý hřebec zpívá oplodňováky pro pamětníky
|
Nominace na nejlepšího zpěváka v mezinárodní kategorii se dočkal i bluesman Seasick Steve, kterému k opožděné slávě pomohlo před třemi lety vystoupení v show Joolse Hollanda na BBC. Muž, který si není jistý svým datem narození - ale prý to bylo někdy kolem roku 1940 - si už zahrál i na festivalech v Glastonbury či Readingu a za vydělané peníze si konečně mohl koupit svůj vysněný traktor John Deere.
Přehled všech nominací najdete zde
V nominacích samozřejmě nechybí všudypřítomná Lady Gaga. Zpěvačka, která loni v Británii prodala nejvíc singlů, jako jediná získala v mezinárodních kategoriích všechny tři možné nominace.
Nostalgická cena pro Coldplay nebo Collinse?
V polovině února se bude také udělovat cena za nejlepší britské nahrávky posledních třiceti let; nominace určil seznam nejprodávanějších alb. Ve vybrané desítce jsou hvězdy z posledních let jako Duffy či Keane i britpopová klasika Oasis a Travis.
Šanci ale má také nahrávka Brothers In Arm od Dire Straits z roku 1985 nebo No Jacket Required Phila Collinse ze stejného roku. O vítězi rozhodnou posluchači BBC Radio 2.
Udělovat se bude také cena za nejpamátnější vystoupení na Brit Awards, jejíž nominace budou vyhlášeny v sobotu 23. ledna v televizní show, kterou bude uvádět Mel B. Mezi favority je vystoupení jejích Spice Girls z roku 1998, ale také provedení skladby Earth Song Michaela Jacksona narušené Jarvisem Cockerem z Pulp v roce 1996.