Na akci pracovně nazvané … a nikdy více zazní hity Pražského výběru v symfonické podobě. Jako host zazpívá Xavier Baumaxa.
"Akce vzniká poměrně spontánně, neboť se všichni zúčastnění účinkující, spoluorganizátoři i partneři shodli na tom, že by byla škoda, aby to radostné kulaté 30. výročí zůstalo bez pořádné oslavy, a to zejména kvůli pandemii, která měla negativní vliv na realizaci akcí v první polovině roku," vysvětluje pořadatel David Gaydečka, který jinak stojí za festivaly Metronome a United Islands.
Sovětská vojska zůstala v Československu po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Vojáci byli koncem 80. let rozmístěni do 67 posádek v českých zemích a 16 posádek na Slovensku. Velitelství měla takzvaná Střední skupina vojsk v Milovicích.
Okupaci ukončila dohoda mezi československou a sovětskou vládou, podepsaná 26. února 1990. Poslední transport se sovětskými vojáky a technikou opustil území republiky 21. června 1991, o šest dní později odjel poslední sovětský voják - tehdejší velitel, generál Eduard Vorobjov.
"Nikdo jiný se oslav odchodu sovětských vojáků neujal ani tehdy, ani teď. Myšlenka akce je v tom, že svoboda není tomu národu a jeho vedení až tak drahá, aby udělaly nějakou oslavu. Tak tomu bylo už v roce 1991, tak to uděláme zase my," říká teď Michael Kocáb, někdejší předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk.
Před 30 lety se u příležitosti odchodu vojsk uskutečnil koncert v pražské Sportovní hale. Vystoupily na něm skupiny Nová růže, Lucie a Pražský výběr, pozvání přijal i slavný americký zpěvák Frank Zappa.
Skupina poslanců části opozice chce uzákonit odchod sovětských vojsk jako významný den. V novele navrhla, aby byl 27. červen připomínán nejen jako Den památky obětí komunistického režimu, ale také coby Den odsunu sovětských vojsk z Československa. Obdobná iniciativa vznikla také v Senátu. Podle Kocába by měl být tento den přímo státním svátkem. Považuje za nepředstavitelnou ostudu, že tomu tak dávno není.