Nominace na Zlaté glóby vede Netflix, uspět může Irčan i Manželská historie

Reuters ČTK Reuters, ČTK
9. 12. 2019 16:28
Film režiséra Noaha Baumbacha o rozvodu nazvaný Manželská historie (The Marriage Story) dnes získal šest nominací, a stal se tak favoritem příštích filmových cen Zlatý glóbus. Na druhém místě s pěti nominacemi je drama Irčan (The Irishman). Oba snímky vyrobila placená internetová videotéka Netflix a teprve v uplynulých dnech je zveřejnila na webu.
Scarlett Johanssonová a Adam Driver ve filmu Manželská historie.
Scarlett Johanssonová a Adam Driver ve filmu Manželská historie. | Foto: Wilson Webb/Netflix

Zlaté glóby, považované za předzvěst známějších Oscarů, uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Vítězové budou známi 5. ledna, ceremoniál v Beverly Hills moderuje britský komik Ricky Gervais.

Manželská historie, stejně jako Irčan mohou obdržet sošku pro nejlepší drama. O tu budou soupeřit s dalším projektem Netflixu, celovečerním filmem Dva papežové, který veřejnost uvidí teprve 20. prosince. Nominaci ve stejné kategorii dále získaly drama z první světové války nazvané 1917 od režiséra Sama Mendese, jež česká kina uvedou koncem ledna 2020, a kriminální thriller Joker.

V kategorii nejlepších komedií nebo filmových muzikálů může uspět návrat herce Eddieho Murphyho ve snímku Jmenuju se Dolemite, satira z období nacismu Králíček Jojo, krimi Na nože, Tarantinův epos Tenkrát v Hollywoodu nebo životopisný příběh zpěváka Eltona Johna nazvaný Rocketman.

List New York Times v této souvislosti připomíná, že dlouhodobé dělení Zlatých glóbů na drama a komedii je opakovaným terčem kritiky. Ta se letos zřejmě bude vracet v případě Tarantinova filmu, jenž vypráví o vraždách spáchaných takzvanou Rodinou Charlese Mansona, a snímku Králíček Jojo, který pojednává o holokaustu. U obou filmů těžko rozhodnout, jestli jsou víc komediální, nebo dramatické.

Tenkrát v Hollywoodu celkově v kategoriích komedie nasbíralo pět nominací - za herectví pro Leonarda DiCapria a Brada Pitta, scénář, režii a nejlepší film.

Společnost Apple poprvé získala nominace za svou tvorbu pro streamovací platformu, a to za seriál The Morning Show - uspět mohou i Jennifer Anistonová a Reese Witherspoonová, které v něm účinkují.

"Právě letos streamovací služby definitivně potvrdily svou pozici v hollywoodských mocenských strukturách," komentuje deník New York Times fakt, že nominace na Zlatý glóbus dále získaly i videotéky HBO, Hulu nebo Amazon Prime Video.

Netflix, který ještě roku 2016 na Zlatých glóbech soutěžil v jediné kategorii, tentokrát nasbíral 17 nominací.

Porotci opominuli výkon Roberta De Nira ve filmu Irčan, naopak jeho kolegové Al Pacino a Joe Pesci byli nominováni za výkon ve vedlejší roli a autor filmu Martin Scorsese může získat cenu za režii.

O sošku pro nejlepšího herce v dramatu svedou souboj Christian Bale (Le Mans '66), Antonio Banderas (Bolest a sláva), Adam Driver (Manželská historie), Joaquin Phoenix (Joker) a Jonathan Pryce (Dva papežové).

O titul nejlepší herečka se utkají Scarlett Johanssonová (Manželská historie), Cynthia Erivová (Harriet), Saoirse Ronanová (Malé ženy), Charlize Theronová (Bombshell) a Renée Zellwegerová (Judy).

Do nominací pro nejlepší televizní dramatický seriál se překvapivě nedostala Hra o trůny.

O Zlatých glóbech, udělovaných ve více než dvou desítkách kategorií, rozhoduje zhruba 90 zahraničních novinářů působících v Hollywoodu. Poprvé byly uděleny v roce 1944.

Známější ceny Oscar jsou výsledkem hlasování bezmála 9000 profesionálů z filmové branže. Vloni Zlatý glóbus, stejně jako Oscara pro film roku získalo drama Zelená kniha.

Nominace na Zlaté glóby 2020

Nejlepší drama

Irčan
Joker
Manželská historie
1917
Dva papežové

Nejlepší komedie nebo muzikál

Jmenuju se Dolemite
Králíček Jojo
Na nože
Tenkrát v Hollywoodu
Rocketman

Nejlepší herec, drama

Christian Bale - Le Mans '66
Antonio Banderas - Bolest a sláva
Adam Driver - Manželská historie
Joaquin Phoenix - Joker
Jonathan Pryce - Dva papežové


Nejlepší herečka, drama

Cynthia Erivová - Harriet
Scarlett Johanssonová - Manželská historie
Saoirse Ronanová - Malé ženy
Charlize Theronová - Bombshell
Renee Zellwegerová - Judy


Nejlepší herec v komedii či muzikálu

Daniel Craig - Na nože
Roman Griffith Davis - Králíček Jojo
Leonardo DiCaprio - Tenkrát v Hollywoodu
Taron Egerton - Rocketman
Eddie Murphy - Jmenuju se Dolemite


Nejlepší herečka v komedii či muzikálu

Awkwafina - The Farewell
Ana de Armasová - Na nože
Beanie Feldsteinová - Šprtky to chtěj taky
Emma Thompsonová - Late Night
Cate Blanchettová - Where'd You Go Bernadette


Nejlepší režie

Bong Joon Ho - Parazit
Sam Mendes - 1917
Quentin Tarantino - Tenkrát v Hollywoodu
Martin Scorsese - Irčan
Todd Phillips, Joker


Nejlepší herec ve vedlejší roli

Tom Hanks - A Beautiful Day in the Neighborhood
Al Pacino - Irčan
Joe Pesci - Irčan
Brad Pitt - Tenkrát v Hollywoodu
Anthony Hopkins - Dva papežové


Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Annette Beningová - The Report
Margot Robbieová - Bombshell
Jennifer Lopezová - Zlatokopky
Kathy Batesová - Richard Jewell
Laura Dernová - Manželská historie


Nejlepší animovaný film

Ledové království II
Lví král
Hledá se Yetti
Toy Story 4: Příběh hraček
Jak vycvičit draka 3


Nejlepší cizojazyčný film

The Farewell - Čína
Bídníci - Francie
Bolest a sláva - Španělsko
Parazit - Jižní Korea
Portrét dívky v plamenech - Francie


Nejlepší píseň

Beautiful Ghosts - Cats
I'm Gonna Love Me Again - Rocketman
Into the Unknown - Ledové království II
Spirit - Lví král
Stand Up - Harriet

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy