Je necenzurovaná Nymfomanka víc hard? Počkejte na druhý díl

Šimon Šafránek, Berlín
11. 2. 2014 15:05
Každý festival by měl být vděčný za Larse von Triera. Je to hromosvod na skandály. V Berlíně se promítala prodloužená verze Nymfomanky a bylo z toho haló až do pozdního večera.
Stacy Martin v Berlíně.
Stacy Martin v Berlíně. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín (od našeho spolupracovníka) - První díl dramatu Larse von Triera o víře, sexu a vině se v Berlíně promítal ve své prodloužené, necenzurované, nebo řekněme režisérské verzi. Oproti té běžné má nová Nymfomanka o 25 minut navíc.

Rozdíly? Nepatrné. O pár penetrací navíc. Pár šokantnějších záběrů přichází až v poslední kapitole The Little Organ School.

Koláž třech souloží je rozšířena o peprnější tóny, ale jinak jsou všechny nové minuty rozpuštěny v delších záběrech tak, že film působí spíš rozvlekleji, než aby je slavný režisér využil k prohloubení látky.

Po projekci pak novináři diskutovali nad tím, jestli tahle vagína byla v krátké verzi, nebo ne, jestli tamten penis ano či ne. Každopádně to bude zřejmě až druhý díl, ve kterém dojde na zásadnější změny.

Rackové a sardinky

Oproti tomu tisková knference byla výživná jako talíř čerstvých sardinek. Na oficiální focení nakráčel rozesmátý Lars von Trier v zapnuté černé mikině. Tmavý dress code dodržela i Uma Thurman nebo půvabná Stacy Martin.

Shia La Beouf.
Shia La Beouf. | Foto: Reuters

Jen Shia LaBeouf, mladá hollywoodská hvězda akční série Transformers, jako kdyby přišel z lovu křepelek. V pískové čapce, bundě s mikinou, úzkých džínách a zašpiněných vysokých botách žvýkal a potil se, chyběl mu spodní zub. Zaujímal bojové pózy.

Von Trier pak rozepnul mikinu a odhalil tričko se symbolem zlaté canneské palmy a nápisem „persona non grata“, kterou mu festival udělil při minulé návštěvě k filmu Melancholia.

Foto: Reuters

Von Trier tehdy na tiskovou konferenci nakráčel se slovem FUCK vytetovaným na pěsti a vzpomněl, jak mu matka na smrtelné posteli prozradila, kdo je jeho skutečným otcem. Čili ve vontrierovské zkratce: „Zjistil jsem, že nejsem žid, ale nácek.“ Později se omluvil, ale festival se obměkčit nenechal. Herec a režisérův dlouholetý přítel Stellan Skårsgard z akce viní německé sponzory festivalu.

Foto: Reuters

Letos v Berlíně už režisér na tiskovou konferenci nedošel, dodržuje mlčení. Vyslal za sebe producentku Luise Vesthe. Uma Thurman zavzpomínala, jak ji překvapilo, že von Trier pořizuje pětadvacet minut dlouhé záběry. „Točil mě i jak čekám.“ Jediné, v čem musela ubrat, byl temperament: „Lars mi říkal, že přehrávám, ale to u mě není nic nového.“

LaBeouf se zříkal odpovědí a upřeně zíral vpřed. Pak byl přece jenom vyzván, on se nervózně napil, voda mu stékala po bradce. Herec zacitoval Erica Cantonu: „Když racci krouží and rybářskou lodí, je to proto, že čekají sardinky. Děkuju vám moc.“ Načež se zvedl a spěšně odešel. Cantona se takhle vyjádřil před devíti lety poté, co ho tisk pronásledoval za zkopání fanouška.

Ostatní přítomní LaBeoufovi instinktivně zatleskali, ale když následovala otázka, jestli film vyžadoval od herců extra kuráž, pravil Christian Slater: „Scénář byl samozřejmě plný… sardinek.“

Pan zuřivý

LaBeouf, který právě dokončil natáčení válečného dramatu Fury s Bradem Pittem, měl v Berlíně problémy už v hotelu, kde si ho chtělo pár turistů vyfotit. Herec se s nimi zato chtěl prát a rvačce zabránili až jeho přátelé.

Foto: Reuters

Mladý herec ovšem není ve své kůži delší dobu. Chová se podrážděně, na podzim se dostal do podezření, že děj jeho krátkého filmu je zkopírovaný z komiksu Daniela Clowese. LaBeouf začal posílat omluvné věty, které před ním už řekli jiní. Vyhlásil také, že se stahuje z veřejného života a už měsíc na svém Twitteru posílá každodenně vzkaz „Už nejsem slavný.“ V kapitálkách.

Na večerní slavnostní premiéru Nymfomanky pak LaBeouf vykročil v obleku, přes hlavu měl ovšem natažený papírový pytlík, na kterém bylo opět napsáno: „Už nejsem slavný.“

Diskutuje se o tom, že druhý díl Nymfomanky by mohl mít premiéru v květnu Cannes, pozdější Benátky jsou ale možná bezpečnější sázkou, protože celý prodloužený film by měl být k vidění v kinech a na internetu na podzim tohoto roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy